Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hluk z Rudné je neúnosný a prodloužení to ještě zhoršilo. Lidé chtějí protihlukovou stěnu

  • Ostrava,

Obyvatelé Svinova si už delší dobu stěžují na neúnosný hluk z dopravy na Rudné ulici. Po otevření Prodloužené Rudné se situace ještě zhoršila. Krajský úřad chce lidem pomoct. V současné době jsou nainstalovány mikrofony a hluk je měřen. Obyvatelé požadují protihlukové bariéry.

Paní Paprotová žije ve Svinově u Rudné ulice celý život a už několik let se marně snažila přimět Ředitelství silnic a dálnic, aby postavilo protihlukovou stěnu. Vznikla kvůli tomu stížnost, kterou podepsali i sousedi. Nyní po otevření Prodloužené Rudné na konci roku se situace ještě zhoršila. Aut prý přibylo o 20 procent a hluk se zvýšil asi o 5 decibelů. "Hlučnost i prašnost je úplně šílená. Děti nemohou spát, protože to neustále hučí. Slyšíte sami, že když vám neustále do hlavy bije tolik decibelů, že to není v pořádku," rozčiluje se obyvatelka Ostravy - Svinova Hana Paprotová. 

Hygienici už jednou hluk v minulosti měřili, ale nenaměřili takové hodnoty, aby se situace řešila. Nyní chce pomoci krajský úřad. Hluk změří a údaje orientačně poslouží hygienikům pro další přesná certifikovaná měření. "Využijeme naší chytré krajské sítě. Máme tady čidla, která jsou připojena přes internet věcí. Cílem je říct hygieně, kdy má přijít měřit, aby nepřišla o víkendu nebo večer, protože to nemá smysl," vysvětluje náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Pokud by hygienici zjistili, že dochází k překračování limitů, muselo by ŘSD situaci řešit. Možností je protihluková stěna, která by měřila asi 3 kilometry. "Před dvěma lety to ani jednou nepřekročilo 70 db a dnes tuto hranici překročí hluk skoro denně mezi 5 a 6 hodinou ráno," říká Unucka.

Krajský úřad chce mikrofonů nakoupit ještě mnohem více a řešit problémy s hlukem po celém regionu. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků