Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dva nakažení koronavirem jsou hospitalizovaní v polském Těšíně, na české straně je zatím klid

AKTUALIZUJEME/ Dva nemocné s koronavirem hospitalizovali v uplynulých hodinách v polském Těšíně. Jeden z nemocných byl v kontaktu se školáky. Zavřené jsou základní školy a jedna střední škola.

Tři nové případy v Polsku potvrdil v pondělí odpoledne ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Dva nemocní jsou z Těšína, tedy polské části dvojměstí na česko-polské hranici. Jeden z nemocných se vrátil z Německa, u dalších se jako zdroj nákazy jeví Itálie. 

Jeden z nakažených, učitelka, která vyučuje na dvou základních školách, byla v kontaktu se školáky, proto bylo rozhodnuto nejdříve o uzavření těchto škol, ale později byly uzavřeny všechny základní škol a jedna střední škola. Omezení výuky zatím platí do pátku. školy mezitím budou dezinfikovány. Stejně tak město přistoupilo k dezinfekci autobusů městské hromadné dopravy. 

Vedení radnice doporučuje, aby se o děti, které nechodí do školy, nestarali jejich prarodiče, protože koronavir je rizikový právě pro starší generaci. 

Na radnici v polské části dvojměstí odpoledne zasedl krizový štáb. Ten rozhodl o zrušení veřejných akcí. 

V souvislosti s volným pohybem osob přes státní hranice v tzv. Schengenském prostoru není vyloučeno, že se nákaza dostane na české území právě z polské strany. 

V Českém Těšíně nebyla kvůli nákaze v polském Těšíně přijata žádná zvláštní opatření. Na hraničních mostech se neprováděly žádné kontroly, jaké byly nařízeny na jiných místech.  "Nepřistoupili jsme k žádným nadstandardním opatřením," potvrdil velitel MP Český Těšín Petr Chroboczek.  I v Českém Těšíně tak platí omezení, která byla vydána pro celou Českou republiku. 

"Starostka polského Těšína mě po zasedání jejich krizového štábu informovala o situaci v jejich městě. Řekla, že své občany vybízejí k tomu, aby omezili pohyb po městě na minimum. My jsme následně informovali naše občany prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí. Je dobře, že i u nás jsou uzavřené školy, protože některé děti docházejí z polské strany do našich škol a tím se tento pohyb omezí. Protože my nemůžeme nikomu zakazovat přecházet státní hranici, lidem jsme doporučili, aby návštěvu polského Těšína pokud možno co nejvíce omezili," řekla TV Polar v úterý večer starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.  

Kvůli koronaviru se až do odvolání zavírají školy, ruší se akce nad sto lidí

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků