Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

COVID-19: Pozitivně testovaných v Moravskoslezském kraji je 235, nejvíce stále na Frýdecko-Místecku

  • Dnes 9:10,
  • Celý MS kraj,

Koronavirovou situaci sledujeme v tomto souhrnném článku, najdete zde odkazy na reportáže i další informace.

ČLÁNEK POSTUPNĚ AKTUALIZUJEME OD NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV K NEJSTARŠÍM

AKTUÁLNÍ POČTY NEMOCNÝCH A STATISTIKY KORONAVIRU NAJDETE NA WEBU MZ ČRZměnu zajištění stravování pacientů a zaměstnanců zavedla Nemocnice ve Frýdku-Místku. Jeden ze zaměstnanců stravovacího provozu je totiž pozitivně testován na Covid-19. 

FRÝDEK-MÍSTEK: Zaměstnanec nemocniční kuchyně se nakazil koronavirem, provoz nemocnice narušen nebude

Nošovický výrobce Hyundai Motor Manufacturing Czech a české zastoupení značky Hyundai Motor Czech poskytly vládě České republiky finanční dar ve výši 10 000 000 Kč. Kromě finanční částky darují
Moravskoslezskému kraji, městu Frýdek-Místek a obcím v okolí výrobního závodu 20 000 respirátorů
typu FFP2 v hodnotě 3 250 000 Kč. Napříč Českou republikou pak bezplatně zapůjčí vozy nemocnicím
a zdravotním centrům.
„Pro Hyundai je společenská odpovědnost nedílnou součástí naší firemní kultury. Jsme si vědomi
odpovědnosti vůči lidem, kraji i této zemi. V této nelehké situaci je pomoc zapotřebí víc než kdykoliv dříve, a proto jsme se rozhodli podpořit vládu České republiky i jednotlivce, kteří v tomto boji projevují obrovskou odvahu a zároveň napomoct k ochraně nejohroženější skupiny lidí,“ říká Donghwan Yang, prezident Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Zaměstnanci Domu dětí a mládeže (DDM) v Třinci vyrobí denně
70 ochranných štítů.
Objímky tisknou na celkem devíti 3D tiskárnách, plexi dostávají od místní reklamní agentury, přes e-shopy objednávají gumy. Náklady na materiál platí z vlastních prostředků a z darů firem.
„Snažíme se, aby domy dětí a mládeže v regionu měly pro své kroužky co nejlepší vybavení. Volnočasové aktivity mají velký vliv na směřování a zájmy školáků. Teď má technika třineckého DDM i jiné využití a já obdivuji, s jakou vervou se pan ředitel se zaměstnanci pustili do výroby ochranných štítů. Ty budou věnovat třinecké nemocnici nebo domovům seniorů,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje
pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

S nedostatkovými ochrannými pomůckami pomáhají zdravotníkům také děti. Lékaře z Třince a Havířova budou před nákazou chránit štíty vyrobené nadaným školákem na 3D tiskárně.

MALÝ HRDINA!: V krizi pomáhají i děti. Chlapec vyrábí na 3D tiskárně ochranné štíty pro lékaře

Na letišti Leoše Janáčka Ostrava začala ve středu přistávat letadla s ochrannými pomůckami z Číny. Na zásilku byli perfektně připraveni celníci, takže byla bleskově připravena k dalšímu transportu. V následujících dnech by tato letadla měla přilétat pravidelně.

VIDEO: Letadla z Číny přistávají v Mošnově. Celníci je bleskově přebírají

V Ostravě Porubě teď obcházejí bezdomovce a rozdávají jim roušky. V obvodu jich žije kolem 25 a většina z nich si je sama neobstará. Roušky sociální pracovnice šijí nejen pro ně, ale také pro seniory.

SLEDUJTE REPORTÁŽ: Ostrava-Poruba vyhledává bezdomovce. Má pro ně roušky

Učitelé z Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci se kromě výuky „na dálku“ věnují i pomoci ostatním v boji s koronavirem. Nejdříve zrevidovali školní sklad chemikálií, aby látky, ze kterých se vyrábí dezinfekce, předali Bílovecké nemocnici. Pak se pustili do šití roušek, kterých už vyrobili přes 400 kusů. Roušky posílají primárně do okolních nemocnic. 

Informace Finančního úřadu Moravskoslezského kraje: Ačkoliv vláda přijala opatření, kterým  umožnila daňovým subjektům podávat přiznání k příjmovým daním až do 1. července 2020 bez sankcí, je ze situace  zřejmé, že tuto možnost nevyužije především početná skupina fyzických  osob, kterým  po odevzdání daňového přiznání a vyměření daně vznikne vratitelný přeplatek na daních z příjmů. Podatelny finančního úřadu jsou však  z důvodů mimořádných opatření  otevřeny pouze v pondělí a ve středu od 8:00 do 11:00 hodin, s výjimkou  územních pracovišť v Orlové, v Bohumíně, v Českém Těšíně, ve Fulneku a ve Frýdlantě nad Ostravicí, které jsou zcela  uzavřeny. Upozorňujeme občany na sběrné boxy umístěné v níže uvedených budovách, které jsou v provozu pro osobní „odevzdání“ daňových přiznání v pracovních dnech od 8:00 do 17:00 hodin. Sběrný box je v pracovních dnech vybírán denně. Podání jsou po vynětí z boxu označena podacím razítkem s datem jejich vynětí. Daňovému subjektu nebo jeho zástupci je doručení podání (vynětí z boxu) potvrzeno SMS zprávou odeslanou na telefonní číslo uvedené daňovým subjektem v daňovém přiznání. Úplnost listin doporučujeme zajistit obálkou nebo složkou. Daňové přiznání však není nutno osobně odevzdat na finančním úřadě, je možno jej zaslat poštou nebo elektronicky přes www.daneelektronicky.cz

ÚAMK zřizuje speciální linku 1234, kde nabídne informační pomoc veřejnosti v záležitostech spojených s koronavirem. Operátoři budou 24 hodin denně připraveni řešit urgentní tísňové, organizační, dopravní i všeobecné dotazy, které se týkají nákazy koronavirem. Služba je bezplatná.

Lidé z Moravskoslezského kraje, kteří jezdí do práce vlaky nebo veřejnými autobusy, by měli počítat s dalšími změnami v jízdních řádech. Hejtman Ivo Vondrák v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu nařídil dopravcům v regionu další omezení spojů. Pro vlakovou dopravu začne nařízení platit ve čtvrtek 26. března, autobusové spoje budou upraveny od 1. dubna.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký předal v úterý odpoledne Nemocnici ve Frýdku-Místku 2.500 kusů roušek z nanotextilie s účinností respirátoru FFP2. "Zítra odpoledne začne roznos do schránek - nejprve seniorům, pak všem ostatním. Nemocnici jsme předali 2.500 kusů roušek z nanotextilie s účinností respirátoru FFP2. Každý zaměstnanec dostane dva kusy a ještě budou mít rezervu. Není to ze zásilky z Číny, není to pomoc od státu, ani od kraje, roušky jsme koupili za městské peníze od frýdecko-místecké firmy DEVA F-M, která je pro občany města sama vyvinula! Dnes jsme převzali 5.000 kusů, jsou postupně distribuovány všem doktorům, praktickým lékařům, zubařům, sestrám, lékárnám, poskytovatelům sociálních služeb, které pečují o seniory, složkám IZS, dobrovolným hasičům a dalším, kteří se starají o naše zdraví a bezpečí. Chtěl bych touto cestou poprosit, pokud by se náhodou stalo a nějaký doktor, sestra, lékárnice neměli zítra do 12 hodin tuto roušku, volejte prosím na náš krizový štáb na telefon 773 788 654, a my vám ji během zítřejšího dne okamžitě dodáme. Chci mít jistotu, že ji opravdu dostanou všichni, kteří ji nutně potřebují," vysvětluje primátor Pobucký.

Česko má druhou oběť koronaviru, zemřel muž v Havířově
Adam Vojtěch: "Je mi moc líto, že musím oznámit druhé úmrtí pacienta nakaženého koronavirem. Zpráva přišla z nemocnice v Havířově. Pacient roč. 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil. Upřímnou soustrast jeho blízkým." 

REPORTÁŽ: Koronavir Covid-19 má v Česku druhou oběť. Podlehl mu vážně nemocný muž

MS kraj zřídil telefonní linku dobrovolnické pomoci pro seniory. Je obdobou krajského portálu Spolu to dáme – spolu.msk.cz, na kterém mohou jednotlivci i organizace nabízet dobrovolnickou pomoc. Telefonní linka 595 622 595 poslouží seniorům, kteří nemají přístup k internetu a nejsou zběhlí v nových technologiích. Provozní doba infolinky: každý den od 8:00 do 18:00 hodin 

OSTRAVSKÝ MAGISTRÁT FUNGUJE V OMEZENÉM REŽIMU

Pro veřejnost budou pracoviště Magistrátu města Ostravy otevřena ve středu 25. března od 14 do 17 hodin, v pondělí 30. března od 8 do 11 hodin. 

Odbaveni budou pouze klienti, kteří se v předstihu objednají prostřednictvím elektronického odbavovacího systému https://objednavky.ostrava.cz/eobs, nebo telefonicky na kontaktní lince magistrátu na čísle 844 12 13 14.

Podle údajů Krajské hygienické stanice se sídlem v Ostravě z pondělního večera je v Moravskoslezském kraji 134 nakažených.

Nemocnice potřebují volná akutní lůžka. I proto dochází k přesunu pacientů z LDN frýdecko-místecké nemocnice do Orlové. "V tuto chvíli víme, že dojde k přesunu 23 pacientů, kteří vyžadují ošetřovatelskou péči. Nemocnice v Orlové má v tuto chvíli kapacitu 32 lůžek a samozřejmě, že pokud bude potřeba další, tak budeme muset dodatečně připravit další kapacitu. Určitě se nemusí obyvatelé Orlové bát. Pacienti, kteří jsou přikládání z LDN, jsou z pohledu virového onemocnění COVID-19 v pořádku,” řekla mluvčí NsP Karviná-Ráj Věra Murínová.

REPORTÁŽ: Do Orlové se stěhují pacienti z LDN, město má první dva případy nákazy

Rychlotesty, které dorazily z Číny, hlásí chyby. Hygienici v Moravskoslezském kraji je o víkendu vyzkoušeli a zjistili, že 8 z 10 testů nefunguje. Navrhují je proto použít pouze pro testování lidí, kteří si prošli karanténou a žádné příznaky se u nich neprojevily.

ČTĚTE: Jsou rychlé, levné, ale neměří správně. 8 z 10 rychlotestů na koronavirus nefunguje, zjistili hygienici

Ostravská linka důvěry funguje nepřetržitě i v době epidemie. Na telefonních číslech 596 618 908 a 737 267 939 jsou pracovníci linky připraveni poskytnout podporu a informace všechny dny včetně víkendu po celých 24 hodin. Stále se zvyšuje počet lidí, kteří jsou v karanténě nebo zůstávají doma v návaznosti na epidemii koronaviru. Někteří s blízkými, jiní i zcela sociálně izolováni. Nejen tito, ale i obecně citlivější lidé mohou současnou situaci vnímat jako tísnivou.

S milým a nečekaným gestem přišli fanoušci fotbalového klubu SFC Opava. Za tmy nainstalovali na plot Slezské nemocnice plachtu s nápisem: FANDÍME LÉKAŘŮM A SESTRÁM. Plachta potěšila všechny zaměstnance nemocnice. „Moc děkuji všem, kteří v těchto nelehkých chvílích podporují naše zaměstnance. Je jedno, zda do nemocnice dovezou ušité roušky, občerstvení či dodají pitný režim. Jde o projevy lidské solidarity. Plachta od fanoušků SFC Opava je krásným gestem, kterého si také moc vážíme. Naši zdravotníci v těchto dnech podporu zcela jistě potřebují,“ nechal se slyšet ředitel nemocnice Ing. Karel Siebert, MBA.


Od 23. 3. jezdí ve Frýdku-Místku více spojů v pracovní dny. Město tak vyšlo požadavkům občanů, kteří by sobotním provozem přišli zejména o ranní spoje do práce. „Obraceli se na nás občané, že přechodem na sobotní jízdní řády přijdou o spoj do práce. Proto jsme doplnili jízdní řády o speciální spoje,“ řekl primátor Michal Pobucký s tím, že cestující mohou své podněty k případně přetíženým nebo naopak nedostačujícím spojům v souvislosti s přechodem na sobotní provoz MHD zasílat primárně společnosti ČSAD holik@3csad.cz. 

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje zajistil převoz celkem 26 českých občanů, kteří neměli v důsledku uzavření Česko-Polských hranic možnost se dopravit zpátky domů do České republiky. Hasičský autobus je v sobotu v dopoledních hodinách přepravil z polských Katowic zpátky domů, do Moravskoslezského kraje.


Do Moravskoslezského kraje v sobotu dorazila dodávka 52 302 respirátorů FFP2, které v pátek přiletěly do Česka z Číny. Dodávka tohoto zdravotnického materiálu je určena pro primární zdravotnickou péči, to znamená praktické lékaře, ambulantní specialisty a stomatology.

ZJISTĚTE VÍCE: Respirátory z Číny dorazily do MS kraje. Dostanou je praktičtí lékaři, ambulantní specialisté a zubaři

V Česku se vyléčil čtvrtý pacient s koronavirem, jde o ženu z Frýdku-Místku. „Určitě je povzbuzující, že takto před víkendem jsme obdrželi zprávu o tom, že čtvrtá osoba, která se uzdravila z koronaviru, je z Frýdku-Místku.  Starali se o ni v Ostravě, ale poděkování v této chvíli patří samozřejmě všem zdravotníkům, kteří jsou nákaze vystaveni v první linii a bohužel ne vždy s odpovídajícím vybavením. Odvádějí skvělou práci. Snad bude dobrých zpráv brzy přibývat, aby se náš život postupně vrátil do normálu," říká primátor Michal Pobucký.

 Pomáháme si navzájem v Moravskoslezském kraji – Spolu to dáme. To je podtitul webové stránky, kterou zřídil Moravskoslezský kraj. Lidé tu mohou ode dneška nabízet a využívat dobrovolnickou pomoc. „Je to jakási ‚burza práce“ – pohlídám děti, nakoupím, uklidím, ušiju roušku. Prostě lidé budou jejím prostřednictvím nabízet a využívat potřebnou pomoc,“ upřesnil hejtman Ivo Vondrák. Na adrese: spolu.msk.cz se dobrovolníci zaregistrují, uvedou svoje kontaktní údaje a pak podle typu nabízené pomoci budou aplikací vedeni k dalšímu postupu. Kromě obsahu nabízené činnosti je možné zadat i místo, kde má být pomoc realizována. Potom už budou dobrovolníci kontaktováni samotnými žadateli o pomoc, kteří se rozhodnou nabídku využít. „Ukazuje se, že řada lidí v našem kraji je ochotná i v této složité době nabídnout své možnosti a pomáhat ostatním. Jsem za to velmi rád a děkuji,“ dodává náměstek hejtmana Jiří Navrátil. Nová krajská webová stránka: spolu.msk.cz

Vedení Frýdku-Místku v návaznosti na epidemiologickou situaci kolem koronaviru rozhodlo o omezení MHD. Od soboty 21. 3. až do odvoláni bude MHD ve městě každý den provozována podle sobotního jízdního řádu. „Tento krok jsme se snažili co nejvíce oddálit, aby nedocházelo k tomu, že autobusy budou přeplněné, což by zvýšilo riziko nákazy. Počet cestujících v autobusech ale klesá. Naopak začíná narůstat počet řidičů, kteří jsou například doma s dětmi,“ říká primátor Michal Pobucký.

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě během jediného týdne rozšířil kapacitu vyšetřování na průkaz viru způsobujícího COVID-19 na až 450 vzorků denně. Dosud vyšetřil více než 1.500 vzorků.

Městská nemocnice Ostrava (MNO) v pátek 20. března v 10 hodin dopoledne zprovoznila odběrové místo pro pacienty, s podezřením na nákazu koronavirem. Otevřené bude dnes od 10 do 16 hodin a nadcházející sobotu a neděli od 8 do 16 hodin. V příštím týdnu bude doba provozu upravena na základě vyhodnocení jeho fungování. Odběrová ordinace je vyhrazena jen pacientům, kterým odběr po telefonické konzultaci doporučili hygienici. Ostatní klienti nebudou přijímáni. Stěry budou odebrány jen pacientům ve vozech, kteří v něm vjedou do stanu.


Během tohoto týdne došlo v Nemocnici Třinec k vytvoření dočasného infekčního oddělení, které vzniklo v prostorách bývalého II. oddělení rehabilitace. K tomuto účelu byla vybrána právě budova, která je mimo hlavní monoblok nemocnice. Na zřízeném infekčním oddělení je od této chvíle zajištěna veškerá péče pro příchozí dospělé i dětské pacienty s podezřením na infekci Covid-19. Celkem se na oddělení nachází 18 lůžek, z čehož pět lůžek je dětských a dvě lůžka jsou navíc vybavena plicními ventilátory. Byl vyčleněn potřebný erudovaný personál, schopný pomoci pacientům s chirurgickým nebo interním problémem. Pacienti, u kterých se neprokáže podezření z nákazy Covid-19, budou přeloženi na standardní lůžkové oddělení.


Moravskosleszký kraj pomůže podnikatelům v nouzi
Stále více podnikatelů se dostává kvůli koronaviru do finančních problémů. Kraj proto hledá podle hejtmana Iva Vondráka způsob, jak jim pomoct: "Rozpočet kraje není schopen vyřešit tíživou situaci bez zapojení evropských a národních zdrojů. Aktuálně mapujeme dostupnou pomoc a bavíme se s našimi partnery o nejlepší možné variantě, jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska. Nejdříve ale musíme zastavit pandemii." V kraji je evidováno přes 255 tisíc podnikatelských subjektů, z toho 182 tisíc živnostníků. "Více než polovina oslovených firem deklaruje problémy s poklesem tržeb a upozorňuje na zhoršení situace v dalších týdnech či měsících," řekl předseda představenstva Krajské hospodářské komory MSK Jan Březina. Problémy hlásí hlavně drobní podnikatelé v oblasti služeb, kde pracuje nejvíce lidí. Evropská unie slíbila České republice 25,5 miliardy korun na pomoc s následky koronaviru, další peníze alokovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Krkoška uvedl, že by se přidělování peněz mohlo inspirovat modelem jako je u kotlíkových dotací: "Uvažujeme o tom, že by ze startu mohla směřovat pomoc živnostníkům a malým podnikatelům obdobným způsobem. Nedílnou součástí by také bylo poradenství pro firmy."

Lékařka Slezské nemocnice v Opavě i sportovci z Bruntálu byli pozitivní na koronavirus
Infekce už zasáhla celý Moravskoslezský kraj. Mezi nakaženými je podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové i lékařka radiologického oddělení Slezské nemocnice v Opavě: "Byla bez potíží, ale protože manželovi bylo nějak zle, tak oba dva nabrali. Manžel vyšel negativně, ona pozitivně." Testy se ale znovu ověřují. Na Bruntálsko zavlekl nákazu zřejmě sportovec z Polska: "Měli jsme hlášení z Polska, že mají pozitivního účastníka ping-pongového turnaje v Polsku a v Bruntále už máme další dva dohledané z této akce," uvedla Svrčinová. V kraji bylo ke čtvrtečnímu ránu už 51 nakažených. Podle hygieniků je nejdůležitější, že se jim daří dohledávat kontakty, které souvisí s předchozími případy. Nejvíce nakžených je zatím na frýdecko-místecku. "K dnešnímu ránu přibylo ve městě Frýdku-Místku 5 potvrzených případů koronaviru, jedná se o rodinné příslušníky či známé předchozích případů. Není zde nové ohnisko nákazy. Ve Frýdku-Místku je nyní potvrzeno 15 nemocných, v okrese 24." uvedl primátor Michal Pobucký.
Aktuální data Krajské hygienické stanice Ostrava, 19.3.2020 9:00:


Hejtman Ivo Vondrák ve středu večer oznámil 18 nových případů. Postiženo je už i Opavsko a Bruntálsko.

Nařízení vlády:

Od středeční půlnoci (18. 3. 2020)  je v Česku:                                           

Povinné nosit ochranné prostředky dýchacích cest, tedy roušky, ústenky nebo šátky nebo šály.

Čas od 10.  do 12. hodin bude v obchodech vyhrazen pouze pro seniory nad 65 let.

Vláda také nařídila zdravotní kontrolu na hranicích pro Čechy, kteří se budou ze zahraničí vracet z práce.

Je omezen provoz expresních vlakových linek.

Nesmí se přijímat noví klienti do lázeňských areálů. 

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák nařídil v souladu s usnesením vlády omezit od 18. 3. některé spoje meziměstských autobusů a zrušit turistické autobusové linky. Od 19. 3. začne podobné opatření platit i v drážní dopravě v regionu. Potrvá do 24. března. „Kvůli uzavření škol v souvislosti s nákazou koronavirem už jezdí v Moravskoslezském kraji meziměstské linkové autobusy podle letních prázdninových jízdních řádů. Nemá smysl, aby dopravci vozili prázdné autobusy a zvyšovaly se tak ztráty na tržbách. Nyní rušíme i turistické autobusové linky, například všechny spoje na Ovčárnu, omezeny jsou i další linky na Bruntálsku, v turistické oblasti Vrbna pod Pradědem a Malé Morávky. Není možné, aby v současné situaci jezdili lidé za čerstvým vzduchem hromadně, to by opravdu postrádalo logiku,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Frýdek-Místek byl nucen uzamknout oplocená dětská hřiště a zakázat vstup na hřiště v lokalitě přehrady Olešná. Důvodem bylo nerespektování nařízení vlády o omezení pohybu na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a omezení kontaktu s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Hřiště budou uzamčena v souladu s nařízením vlády nejméně do 24. března.

Humanitární organizace ADRA vyhlásila veřejnou sbírku v souvislosti s šířením koronaviru a onemocnění COVID-19 v České republice. Výtěžek ze sbírky poputuje na náklady spojené s aktivitami dobrovolníků, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel s donáškou nákupů potravin a jiných nezbytných potřeb. Lidé mohou posílat dárcovské DMSky. Číslo účtu sbírky: 66888866/0300, variabilní symbol 111

Nemocnice Třinec zřídila od 19. března 2020 speciální infolinku, která bude poskytovat informace ohledně provozních opatření, zavedených v důsledku koronavirové epidemie. V případě potřeby zjistit informace ohledně veškerého aktuálního provozu nemocnice (fungování ambulancí, oddělení apod.), volejte telefonní číslo 732 606 953. Infolinka bude v provozu v pracovní dny od 7:00 – 15:30 hodin.

V Krnově je až do odvolání městská hromadná doprava a parkování na jindy placených stáních zdarma.

Hasiči staví odběrová místa v nemocnicích v MS kraji
Ke stávajícím sedmi odběrovým místům ve středu odpoledne, resp. večer přibudou další dvě - v areálu Nemocnice ve Frýdku-Místku a v areálu Nemocnice Nový Jičín.

foto: HZS MSK

Povinné nošení roušek v hromadné dopravě
Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák nařídil v souladu s usnesením vlády všem cestujícím, kteří jezdí hromadnými dopravními prostředky - autobusy, vlaky, městskou hromadnou dopravou povinně nosit roušky, či si jakýmkoli způsobem zakrývat ústa a nos. Povinnost používat tyto ochranné prostředky ve veřejné dopravě v regionu platí do 24. března.

Aktuální data Krajské hygienické stanice se sídlem v Ostravě.


Ostrava připravuje sérii opatření na podporu místním drobným podnikatelům  
Rada města Ostravy v úterý (17. 2. 2020) schválila dva ze čtyř bodů, které mají řešit akutní potřeby podnikatelů. Je připravena okamžitá finanční výpomoc do výše 20 tisíc korun na pokrytí části nákladů pro menší živnostníky, kteří se z důvodu přerušení provozu dostávají do stavu hmotné nouze. Možnost podat si žádost o finanční pomoc mají menší podnikatelé s ročním obratem do 6 milionů korun. Finanční pomoc má alespoň částečně pokrýt náklady související s podnikáním.  Výše maximální podpory je daná kompetencí Rady města Ostravy, která nemůže o vyšší sumě takto rychle rozhodnout. Dále je živnostníkům, kteří ke dni 13. 3. 2020 podnikali v provozovnách ve vlastnictví statutárního města Ostravy, dnešním rozhodnutím prodloužena splatnost nájmu za březen a duben o 3 měsíce. 

Ke stejnému kroku byly vyzvány také městské obvody a městské společnosti, které pronajímají prostory sloužící k podnikání. Rada města zároveň otevřela možnost prominutí nájmu. „Nájemce v prostorách města informujeme o možnosti zaslat žádost o prominutí části či celého nájmu za dobu uzavření prostoru. Rozhodovat se bude průběžně dle došlých žádostí. Zároveň sbíráme data od městských obvodů a rádi bychom se na shodném postupu prominutí nájmu domluvili i s nimi,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová a dodává: „K obdobným krokům jsme vyzvali i společnost Residomo, která je spolu s městem největším poskytovatelem komerčních prostor k drobnému podnikání v Ostravě. Uvítali bychom ovšem, kdyby se připojili i další pronajímatelé.“

Město dále připravuje dotační program na zmírnění ztrát. Dotace do výše 100 tisíc korun by se opět týkala menších podnikatelských subjektů s ročním obratem do 6 milionů korun. Dotaci by bylo možné využít na úhrady nájmu, mezd zaměstnanců, zákonných odvodů, nákladů na energie apod. Konkrétní podmínky město připravuje a program by měl být projednán na dubnovém zasedání zastupitelstva. „Jsme si vědomi, že pro mnohé podnikatele může být uzavření jejich podniku likvidační. Chceme jim pomoci překonat nejtěžší období, ale bohužel ani město nemá neomezené možnosti. Jsme však připraveni pomoci v desítkách milionů korun. Je však zásadní, aby toho podnikatelé nezneužívali a skutečně se pomoc podařilo dostat k těm, kteří ji nejvíce potřebují,“ dodává primátor Tomáš Macura.

Krizová opatření horské služby v době nouzového stavu

Záchranáři HS nemají povinnost provádět zásah u pacientů, kteří nejsou v bezprostředním ohrožení života. Veškeré zásahy probíhají v intenzivní spolupráci ze ZZS, které by v současné době měli být vybaveny ochrannými pracovními pomůckami. Záchranář HS se řídí pokyny dispečerů ZZS a hygieniků.

Dále krizový štáb Horské služby ČR přijal opatření v souladu s nařízením vlády:

  • Byl zakázán vstup třetích osob do objektů Horské služby,
  • Byly přeplánovány služby záchranářů, tak aby spolu přišli do styku jen minimálně.
  • Z důvodů nedostatků ochranných pracovních pomůcek byly dočasně přerušeny výkony činností dobrovolných členů pro Horskou službu ČR, o.p.s.,
  • Byly zrušeny veškeré služební cesty, včetně cest záchranářů mezi horskými oblastmi, zároveň byla omezena i mobilita v rámci jednotlivých oblastí.
  • Byly zrušeny veškeré akce, kurzy, shromáždění Horské služby. Bohužel došlo i ke zrušení významného dne pro Horskou službu, jímž je 24. březen, kdy si horští záchranáři připomínají Den Horské služby, taktéž se nebude konat 42. ročník Mezinárodní soutěže Horských služeb v Krkonoších
  • Na objekty Horské služby byly umístěny informační tabulky, na kterých jsou kontakty na službu konající záchranáře, aby došlo k eliminování kontaktu se záchranářem před určení anamnézy zraněného

Horská služba je aktuálně vybavena dezinfekcí získanou ve spolupráci s ČVUT a ochrannými pomůckami (roušky a respirátory), které se podařilo získat objednávkou ze zahraničí ještě před vyhlášením nouzového stavu.

Vzkaz horských záchranářů lidem:

“Stejně jako základní složky IZS, a další složky na vyžádání, stejně jako kolegové zdravotníci a jiní,  nemáme v těchto dnech homeoffice, ale staráme se o vaše bezpečí na horách a zajišťujeme pomoc (i když v omezeném režimu) i nadále. Prosím chovejte se v těchto dnech na horách zvláště obezřetně a odpovědně, ulehčíte nám situaci. Pomáháme i v rámci nouzového stavu v České republice!”

Zdravotní ústav v Ostravě do svých prostor  umístil automatický externí defibrilátor. Lidem mohou pomoci s první pomocí při zástavě srdce a záchraně života.

Hasiči vybudovali celkem pět odběrových míst u různých nemocnic v Moravskoslezském kraji v souvislosti s nákazou koronavirem Covid-19. Postavili i hraniční zátarasy.


ČTĚTE: Moravskoslezští hasiči postavili odběrová místa i hraniční zátarasy


Všechny sběrné dvory v Ostravě jsou v souladu s nařízením Vlády ČR a po dohodě s městem Ostravou až do odvolání uzavřeny.
Odpadová společnost OZO Ostrava rovněž občany informuje, že ke stejnému datu zastavila také příjem odpadu za úplatu v provozovně v Ostravě-Kunčicích a prodej kompostu a substrátu na kompostárně v Hrušově. Občané mohou vybrané služby – přistavení velkoobjemového kontejneru, mobilní svoz nábytku, dovoz kompostu, čerpání odpadních vod – objednat pouze přes  eshop.ozoostrava.cz

Počet nakažených v Moravskoslezském kraji je 25, nejvíce na Frýdecko-Místecku. Vláda nařídila omezení volného pohybu lidí po celé České republice. Platí výjimky, jako například cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, důležité nákupy a návštěvy zdravotnických zařízení. Ministr vnitra apeluje na všechny lidi, aby nařízení respektovali a omezili kontakt s lidmi na co nejmenší míru. Podle dřívějších opatření Češi nesmí překročit hranice a naopak cizinci mají zákaz vstupu do země.

SLEDUJTE: AKTUÁLNÍ INFORMACE K VLÁDNÍM NAŘÍZENÍM

Městský obvod Ostrava-Jih vyhlásil fotosoutěž pro amatérské fotografy. Snímky zachycující atmosféru obvodu při současných omezeních kvůli koronaviru mohou lidé posílat do poloviny dubna.

Opavě se dnes podařilo zajistit dodávku roušek, které budou přednostně určeny pro učitelky ve školkách či pro Městský dopravní podnik. Jedná se o zhruba 800 kusů. Dalších 250 roušek má k dispozici městská policie, což by mělo stačit zhruba na 2 týdny provozu. Město zajišťuje i šití textilních roušek, a to přes Opavskou kulturní organizaci, Slezské divadlo či opavskou věznici. Šití roušek nabízejí i dobrovolníci či například rodiče dětí ve školkách. Pracovníky magistrátu teď obvolávají ordinace opavských praktických lékařů a menší množství roušek jim nabízejí. 

Modrá linka důvěry, která pomáhá lidem více než 25 let rozšířila kapacity. Odborníci jsou připraveni konzultovat nejrůznější krizové situace v souvislosti s koronavirem. Těchto telefonátů přibývá. 
Telefonní kontakt: 731 197 477 nebo 608 902 410


Je zřízena nová bezplatná celostátní informační linka 1212 kvůli koronaviru. Aktuálně je ve zkušebním provozu. Čísla 155 a 112 nadále volejte jen v případě ohrožení života a zdraví.
Další informace najdete na webu koronavirus.mzcr.cz

Lidé, kteří se obávají, že se nakazili koronavirem, musí nejdříve svůj stav zkonzultovat s epidemiologem na čísle 1212 a potom až případně mohou dojet do odběrových míst.  

Solidarita mezi občany Frýdku-Místku funguje
Dnes ráno přijel na magistrát za primátorem Michalem Pobuckým pan František a předal mu sto kusů respirátorů, které nyní nepotřebuje. Zareagoval na vývoj situace kolem nakažlivého koronaviru a respirátory, které jinak využívá ve stavebnictví, daroval městu. „Tohoto postoje si velmi vážím a za respirátory, kterých je nedostatek, moc děkuji. Na dnešním zasedání krizového štábu, kterého se účastnil i ředitel nemocnice, jsme se všichni shodli, že je předáme ošetřovatelkám, které se v našich městských pobytových zařízeních starají o seniory, tedy o nejohroženější skupinu obyvatel v souvislosti s koronavirem,“ řekl primátor Pobucký.

V Sanatoriích Klimkovice platí zákaz návštěv a striktní zákaz opouštět lázně na víkend. Ten o uplynulém víkendu porušil jeden z otců, který byl jako doprovod se svým dítětem na komplexní lázeňské péči v dětské léčebně. Jakmile personál zjistil, že otec i s dítětem v pátek odjeli, ihned je kontaktovala lékařka lázní a vyzvala je k okamžitému návratu. Otec ale výzvu nerespektoval a vrátil se i dítětem až v neděli. Komplexní lázeňská péče mu proto byla ihned ukončena. "Nemůžeme v současné situaci ignorovat riziko zavlečení nákazy koronaviru do lázní a ohrozit tak další pacienty i samotný provoz lázní," uvedl primář Sanatorií Klimkovice Tomáš Bauko. Lázeňský pobyt byl přerušen také několika dětem, u kterých se objevilo jakékoliv drobné onemocnění, třeba rýma. Je to preventivní opatření.  

Opava omezuje školky, budou jen pro zdravotníky a pracovníky služeb.
Krizový štáb obce s rozšířenou působností Opava dnes rozhodl o omezení služeb opavských mateřských škol. Budou otevřeny jen čtyři, a to výhradně pro dětí zaměstnanců ve zdravotnictví, policistů, hasičů, pro lidi pracující v potravinářství, lékárnách, optikách, obchodech s potravinami a drogeriemi a v dalších zcela mimořádných případech, které se budou posuzovat individuálně. „Situace je vážná a musíme přistupovat k tvrdým opatřením. Věřím, že veřejnost to pochopí,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil. Od úterý 17. března budou otevřeny MŠ Otická (2 třídy), Edvarda Beneše (6 tříd) a Olomoucká (4 třídy), Riegrová (3 třídy). Ve třídách bude pohromadě maximálně 15 dětí. Podle potřeby by se mohly otevřít další školy. Do školek se nebudou přijímat nemocné děti.

Biskupství ostravsko-opavské reaguje na omezení pohybu lidí a nouzový stav vyhlášený vládou ČR. Až do odvolání bude proto uzavřen vstup do turisty a výletníky hojně vyhledávané Obory Hukvaldy. S okamžitou platností se rovněž pozastavuje provoz ubytovacích zařízení - Penzion Johannes ve Staré Vsi u Rýmařova a Penzion u křížové cesty v Rudě u Rýmařova. K uzavření hukvaldské obory vedla biskupství velká koncentrace návštěvníků. Biskupství děkuje za pochopení a věří, že bude možné brzy vyhledávaná místa znovu veřejnosti otevřít a zpřístupnit. V rámci mimořádných opatření se veřejnosti uzavírá až do pondělí 23. března rovněž budova biskupství v Ostravě.

Finanční úřad MS kraje se kvůli šířící se nákaze koronaviru uzavřel před veřejností. Fungují pouze podatelny a pokladna. Finanční úřad  zrušil také plánované výjezdy za lidmi do měst kvůli daňovým přiznáním. 

INFO: Radnice v Havířově zřídila linky pro pomoc lidem v nařízené karanténě

První várka respirátorů třídy FFP2 a FFP3, které centrálně nakoupilo Ministerstvo zdravotnictví, byla rozdistribuována. Celkem 1560 respirátorů bylo rozděleno mezi Fakultní nemocnici Ostrava, krajskou zdravotnickou záchrannou službu a krajská zdravotnická zařízení. Další respirátory má kraj přislíbeny. Vzhledem k malému počtu těchto ochranných pomůcek, které Ministerstvo zdravotnictví do regionu poslalo, není možné uspokojit další poptávku. Pomohou alespoň roušky z USA.

PŘEČTĚTE SI: Respirátorů v MSK je stále málo, praktičtí lékaři dostanou alespoň roušky z USA

Fakultní nemocnice Ostrava je v nouzovém režimu koronavirové infekce 
Na základě příkazu ředitele FNO jsou od úterního rána, tedy od 17.3.2020 zrušeny všechny plánované hospitalizace, operace a veškerá neakutní ambulantní vyšetření. Nařízení se netýká léčby akutních onemocnění a onemocnění, jejichž odklad by v horizontu dvou týdnů mohl vést k poškození zdraví pacientů. „Vedoucí pracovníci jsou povinni reorganizovat personální obsazení klinik, oddělení a dalších pracovišť tak, aby se minimalizovala možnost přenosu infekce napříč zdravotnickým personálem,“ uvedl ředitel FNO MUDr.Jiří Havrlant, MHA. Další nařízení směrem k pacientům, ale začne platit už od zítřka. „Bude zřízeno 5 kontrolních míst, kde bude pacientům změřena teplota a vyplní jednoduchý dotazník. Jedná se o vstup na Polikliniku, hlavní vstup do lůžkové budovy, do Kliniky dětského lékařství, Gynekologicko-porodnické kliniky a Kliniky hematoonkologické a onkologické. V této souvislosti dojde i k uzavření některých vstupů do nemocnice,“ doplnila náměstkyně ředitele doc.MUDr.Zuzana Čermáková, Ph.D. Základní vstupní vyšetření budou provádět studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity. S vyplněným dotazníkem se pak pacienti přesunou na jednotlivá oddělení. Bez vyplněného dotazníku nikdo nebude ošetřený. Vedení FN Ostrava ujišťuje, že personál připravil taková opatření, aby šíření koronavirové infekce co nejvíce zabránil. Pacienty žádáme o maximální spolupráci a vyzýváme je, aby zvážili, jestli jejich návštěva nemocnice je opravdu nutná.

VIDEO: Roušky a kritické myšlení

Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě od pondělí ruší úřední hodiny pro veřejnost. Výjimkou je provoz podatelny krajského úřadu. Nařízení ředitele krajského úřadu Tomáše Kotyzy platí od pondělí 16. března až do odvolání.

Zastupitelstvo města Opavy, které se mělo konat v pondělí 16. března, dnes primátor Opavy Tomáš Navrátil zrušil.
„Pohromadě by bylo minimálně 80 lidí, které nejsme schopni prověřit, zda nebyli v kontaktu s někým nemocným. Do tohoto rizika nechceme jít. Proto jsem se i po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí rozhodl toto zasedání zrušit. Teď jde o zdraví nás všech,“ řekl primátor Tomáš Navrátil. V dalších krocích město čeká na rozhodnutí vlády. Na pondělí pak bude rovněž svolána Bezpečnostní rada města. 

Magistrát města Opavy do odvolání bude uzavřen
Od pondělí 16. března nesmí veřejnost vstupovat do budov magistrátu města Opavy. Vstoupit tam mohou pouze zaměstnanci města. Opatření zatím platí na 10 dnů s tím, že se upraví podle potřeby. „Omlouváme se všem za nepříjemnosti, ale musíme co nejvíce omezit případné šíření koronaviru. Hygienici nám radí tvrdší přístup. Vyzýváme proto všechny, aby úředníky kontaktovali e-mailem nebo telefonicky na číslo na 553 756 111. Děkujeme za pochopení,“ řekl primátor města Tomáš Navrátil. Úředníci zatím budou normálně pracovat tak, aby byl chod města co nejméně dotčen. „Samozřejmě vytipujeme zaměstnance, kteří jsou třeba starší, chronicky nemocní a podobně, kteří budou pracovat z domova. Nastavíme směnný provoz tak, aby byl nutný chod města zajištěn. Stejně tak budou někteří úředníci využiti pro potřeby krizových potřeb města a pomoc občanům, kteří nemohou se sami o sebe postarat nebo jsou v karanténě,“ dodal primátor.

Pro osoby v lékařem či hygieniky předepsané karanténě město zřizuje non-stop telefonní informační linku 773 088 948. Zde se mohou tito lidé, kterým nemá kdo nakoupit a zajistit nezbytné věci, město jim nákup prostřednictvím sociálních služeb zajistí. Tato linka neslouží k poskytování jiných informací.

Respirátory a ochranné pomůcky v MSK
"Dneska dostanou respirátory FFP3 další zdravotnická zařízení akutní lůžkové péče, a to ta, která nebyla uspokojena ze včerejší dodávky Ministerstva zdravotnictví - bude mezi ně rozděleno 1000 kusů. Dalších cca 1600 kusů, které kraj obdrží pravděpodobně zítra, budeme rozdělovat dalším poskytovatelům zdravotní péče, a to podle klíče doporučeného MZČR. Dále kraj rozděl 30 000 kusů ústenek, a to mezi sociální služby a terénní zdravotní péči. Budou se stavět nová odběrová místa," informuje na svém facebooku hejtman Ivo Vondrák.


On-line mše pro věřící

Před prázdnými kostelními lavicemi celebrují nedělní mše svaté kněží na různých místech v celé České republice i na dalších místech světa zasažených koronavirovou pandemií. Oltáře sledují web kamery a lidé mají možnost být ve svém kostele přítomni pomocí on-line vysílání. Tři mše svaté slouží kněží během neděle z kostela Božího Těla v Jablunkově. On-line vysílání připravili také v Lichnově u Nového Jičína. Přehled padesáti míst, odkud se živě vysílá mše svatá je k dispozici na https://mseonline.cz/


Moravskoslezský kraj v sobotu odpoledne obdržel první dodávku respirátorů třídy FFP2 a FFP3, které centrálně nakoupilo Ministerstvo zdravotnictví. Respirátory jsou určeny pro zdravotnická zařízení a poskytovatele sociálních služeb. Do ostravské fakultní nemocnice dorazilo pro potřeby regionu celkem 1560 respirátorů.

ČTĚTE: První "várka" respirátorů dorazila do regionu. Podle hejtmana Vondráka kraji nestačíHejtman Moravskoslezského kraje kritizuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.


"Žádáme všechny pacienty, kteří se obávají, že se nakazili koronavirem, aby do odběrového místa ve Fakultní nemocnici Ostrava přijeli až po konzultaci s epidemiologem na čísle 112. Připomínáme, že pacienti, kteří k nám přijedou bez doporučení epidemiologa, nebudou sestrou vyšetřeni," zdůrazňuje mluvčí FNO Iva Piskalová.

Od sobotního rána začalo v areálu Fakultní nemocnice Ostrava fungovat mobilní odběrové místo pro pacienty, kteří mají podezření, že se nakazili korovirovou infekcí. Prosím, zdůrazněte svým čtenářům, divákům a posluchačům, že vyšetřeni budou jen ti pacienti, kterým to doporučí epidemiolog. Připomínám, že nejdříve je nutné volat linku 112. Pacientům, kteří nebudou mít doporučení, sestry odběr opravdu provést nemohou. Ještě dodávám, že pacienti, kteří přijedou do areálu z ulice K Myslivně vlastním vozem z něj vůbec nevystoupí, jen vjedou do stanu a sestra přijde za nimi s odběrovou tyčinkou. Odběrové místo bude fungovat denně od 7 do 19:00.


Vláda ČR svým usnesením č. 211 o přijetí krizového opatření rozhodla s účinností od 6:00 h dne 14. března 2020 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren a několika málo dalších prodejen. 

SLEDUJTE: AKTUÁLNÍ INFORMACE K VLÁDNÍM NAŘÍZENÍM

Prodejny jízdních dokladů MHD výjimku nemají, a proto jsou minimálně do 24. března 2020 uzavřeny. 

AKTUÁLNĚ: SOUHRN VŠECH PLATNÝCH OPATŘENÍ NA ÚZEMÍ ČR V DOBĚ NOUZOVÉHO STAVU

Mateřské školy ve Frýdku-Místku budou uzavřeny od pondělí 16. března až do odvolání.
Rodiče mají nárok na ošetřovné stejně jako u zavřených škol. Ošetřovné lze čerpat po dobu 9 dní. Rodič samoživitel může čerpat ošetřovné až 16 dní. „Zároveň jsme se rozhodli pomoci nemocnici a rodičům zapojeným do kritické infrastruktury. Zajistíme pro ně hlídání dětí, aby se nemusel omezit provoz nemocnice, policie, hasičů a podobně,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Města v MSK reagují na čtvrteční vyhlášení nouzového stavu. Bezpečnostní rada Karviné vydala další opatření.

"Probírali jsme mimořádná opatření, které vydal ministr zdravotnictví s kompetentními lidmi jsme si zadali úkoly, které musí proběhnout v rámci našeho města, ať už to je řízení příspěvkových organizací, školských a předškolských zařízení nebo objektů, které by měly být uzavřeny,” vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

PODÍVEJTE SE: Opatření karvinského magistrátu, bezpečnostní rada se zabývala i seniory

Na dynamický vývoj situace reaguje i vedení Ostravy. V pátek 13. března se sešel Krizový štáb města Ostravy a také se konalo mimořádné zasedání radních.

SLEDUJTE OSTRAVSKÉ MINUTY SPECIÁL: Brífink po zasedání mimořádné rady města Ostravy

V ostravské ZOO zůstává areál otevřen, ale jsou zavřeny vnitřní pavilony a expozice. Budou přijata opatření k zamezení přímého kontaktu se zvířaty a hromadění většího počtu návštěvníků na jednom místě.

Stávající systém odběru a testování vzorků by v případě eskalace počtu nemocných mohl být pomalý, proto se připravuje v Městské nemocnici Ostrava vznik odběrového místa, které by doplnilo odběrná místa ve fakultní nemocnici, nemocnici v Havířově a nemocnici v Opavě.

Dopravní podnik Ostrava přijal nad rámec svých původních opatření další, například umožní nástup do vozidel všemi dveřmi bez nutnosti mačkat tlačítka, zvýší se frekvence desinfekce interiérů. Zůstane zachována stejná frekvence spojů.

Nemocnice v Krnově řeší další incident s pacientem. Nepochopitelné je chování ženy z Krnova, která se v těchto dnech vrátila z Rakouska. Přestože byla z důvodu pobytu v rizikové oblasti odmítnuta jedním privátním lékařem, vydala se do krnovské nemocnice, kde záměrně zamlčela informace o svém zahraničním pobytu. "V případě, že se budou i další lidé chovat tímto způsobem a skutečně dojde k nakažení zdravotnického personálu, může dojít ke kolapsu poskytované péče. Obyvatele pak nebude ohrožovat pouze koronavirus, ale například i běžný zánět slepého střeva,“ reagoval na situaci náměstek SZZ Krnov Bronislav Sedláček.

ČTĚTE: Pacientka v krnovské nemocnici zatajila svou návštěvu Rakouska. Zdravotníci zuří. 

Fakultní nemocnice Ostrava zřídila stacionární odběrové místo. Doslova přes noc vyrostlo na okraji areálu FN Ostrava stacionární odběrové ambulance pro pacienty, kteří mají podezření, že se nakazili koronavirem.

REPORTÁŽ: Nemocnice zpřísňují preventivní opatření. Všem budou měřit teplotu, omezí plánované operace

Některé nemocnice přijímají další preventivní opatření. Při vstupech do zařízení budou pacientům měřit teplotu a projdou pohovorem. Zdravotnická zařízení také omezují plánované operace.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU: Nemocnice zpřísňují preventivní opatření

Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem zatím neomezuje úřední hodiny pro veřejnost. Doporučuje však občanům, aby, pokud nemusejí, na úřad z preventivních důvodů nechodili. Většinu agendy je možné vyřídit elektronicky prostřednictvím Portálu služeb.

DOPORUČENÍ KRAJSKÉHO ÚŘADU MSK: vyřídit své záležitosti můžete i elektronicky

S okamžitou platností zavádí Dopravní podnik Ostrava (DPO) další preventivní opatření proti šíření koronaviru. Ve všech vozidlech, které nemají uzavřenou kabinu pro řidiče, vzniknou speciální distanční zóny. Všechny dveře se budou na každé zastávce otvírat automaticky, kvůli zintenzivnění větrání i eliminaci dotyků na otvírací tlačítka. 

Kvůli uzavření škol v souvislosti s nákazou koronavirem budou v Moravskoslezském kraji jezdit autobusy podle letních prázdninových jízdních řádů. Lidé budou muset počítat s menším počtem spojů, samozřejmě nebudou vypravovány ani prázdninové turistické linky. Omezení příměstské autobusové dopravy začne platit od pondělí 16. března. Zároveň dopravci v autobusech dbají na důslednější hygienická opatření. 

Opatření začínají i na železnici: "Vláda České republiky přijala v souvislosti s šířením nemoci KOVID-19 zásadní preventivní bezpečností opatření. Na základě těchto opatření bude zastavena veškerá mezinárodní osobní železniční doprava mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, Rakouskou republikou, Slovenskou republikou a Polskou republikou. Vlaky na území České republiky pojedou obvykle do pohraniční přechodové stanice, resp. do poslední určené stanice na území České republiky. České dráhy pak umožní cestujícím návratky jízdenek bez srážky podobně, jako je tomu již u jízdenek např. pro studenty. Z rozhodnutí krizového štábu Slovenské republiky bude zastavena železniční osobní doprava mezi Slovenskem a Českou republikou už v pátek 13. března v ranních hodinách (cca 7:00 hod).

VÍCE K TÉMATU: Veřejné autobusy budou v MSK jezdit podle prázdninových jízdních řádů

Lidé po vyhlášení nouzového stavu vzali doslova útokem obchody v Moravskoslezském kraji. 

Na situaci reagují také nemocnice. Slezská nemocnice v Opavě omezuje od čtvrtečních 20 hodin vstup do areálu. Nově se dovnitř dostanete pouze přes hlavní bránu, kde budou vstupní kontroly. Vstupní kontroly v nemocnicích začaly fungovat také ve Frýdku-Místku nebo v Třinci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Hejtman po Bezpečnostní radě MS kraje: "Chtěli bychom lidi vyzvat k solidaritě" 

V Moravskoslezském kraji byl první případ nákazy koronavirem potvrzen ve středu 11. března. Pozitivní laboratorní nález oznámil na svém webu Zdravotní ústav v Ostravě. Zprávu potvrdil i hejtman MSK Ivo Vondrák (ANO) na svém twitterovém účtu, kde uvedl, že dotyčný byl v karanténě. Podle informace od krajských hygieniků muž přišel do kontaktu zhruba se 160 lidmi, z toho až s padesátkou lidí z Moravskoslezského kraje. 

Ředitelka Krajské hygienické stanice pro Českou televizi uvedla, že jedna z žen byla v únoru v Itálii, je ročník 1960. Jela na zájezd se stejnou cestovní kanceláří jako první moravskoslezský pacient. Aktuálně leží ve stabilizovaném stavu ve Fakultní nemocnici Ostrava. Další nakažená žena je ročníku 1961. Podle ředitelky Svrčinové v zahraničí nebyla. Muž z Ostravy má za sebou pobyt v hotelu v Praze, kde se zřejmě nakazil. U něj byl odběr proveden výjezdovým týmem, aktuálně je v domácí karanténě.

PŘEČTĚTE SI: Vláda vyhlásila nouzový stav. Na situaci reaguje také MS kraj

V souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vláda vyhlašuje pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 nouzový stav od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů," takto zní usnesení vlády ČR ze čtvrtku 12. března. Veškerá opatření se týkají i Moravskoslezského kraje a dotknou se asi každého. Nesmí se konat akce s účastí více než 30 osob, po osmé hodině večer musí být zavřeny veškeré restaurace. V podstatě bez omezení zůstanou pouze obchody. „Vláda od 12. března od 18:00 hodin zakazuje divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavno
SHF Hudební výlety: Stadlerovo klarinetové kvarteto

Zítra
Celý MS kraj, Kostel Božího těla, Jablunkov

Vítání svátků jara v Bašce

04.04. 09:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

JK OKNA-STAVITELSTVÍ s.r.o. - pracoviště

od 16 280 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Obec Strážné

od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků