Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji přibývá odběrových míst. Ostravský magistrát znovu zpřísnil opatření

  • Ostrava,

Moravskoslezský kraj dále rozšiřuje počet odběrových míst pro pacienty testované na onemocnění koronavirem. V pondělí přibylo jedno ve Slezské nemocnici v Opavě. Po celém kraji také došlo k dalšímu omezení provozu na jednotlivých úřadech i v nemocnicích. Od úterka budou například omezeny operace v městské nemocnici Ostrava. Nemocnice také připravily speciální vchody, kde předběžně testují pacienty.

V pondělí dopoledne měl MS kraj 14 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. V rámci České republiky je to 7 nejvyšší počet. Většina osob má bezpříznakový průběh. "8 osob si nákazu přivezlo ze zahraničí, 1 import máme z Rakouska a zbytek máme z Itálie. 7 dalších nakažených jsou úzké rodinné kontakty těch nakažených a jsou většinou bezpříznakoví," popisuje ředitelka KHS Ostrava Pavla Svrčinová.

Krajský úřad v pondělí určil školská zařízení, která jsou připravena se postarat o děti zdravotníků, hasičů nebo policistů. Zajištěna je pro tyto děti i doprava a stravování. Skupinky by neměly mít více, než 15 dětí. Problémem kraje jsou stále ochranné pomůcky. "Nedostali jsme jich tolik, kolik jsme chtěli. V noci jsme se dohodli s dalšími hejtmany a nakupujeme každý kraj řádově 10 tisíc respirátorů. V brzké době tady budeme mít 500 tisíc roušek. Všechny veřejné prostory budou vybaveny na recepcích rouškami," potvrzuje hejtman Ivo Vondrák. 

Krajský úřad také provedl opatření ve svých autobusech. Ochránit chce řidiče i cestující navzájem. Nastupování bude možné jen předními dveřmi. "Vznikne bezpečnostní zóna, která bude chránit řidiče před nákazou tam i zpět. Je na dopravcích, jak to udělají. My jsme jim dali doporučující grafiku, která bude na dveřích u řidiče a ve vozidle. Opatření se zavede během dneška," vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Vysoká škola báňská připraví pro krajský úřad tisíce litrů dezinfekce. Univerzita k její výrobě využije všechny své laboratoře, které jsou pro tento účel vybaveny. K výrobě bude mimo jiné sloužit líh zabavený celníky. Dezinfekce pomůže v krajských nemocnicích a sociálních zařízeních.  Kraj také vyzývá všechny praktické lékaře, kteří zavřeli ordinace, aby to oznámili. Bude jim nabídnuta práce v nemocnicích, které ochranné pomůcky mají. 

Městská nemocnice Ostrava omezila možnost vstupu do svého areálu. Chodci musejí přijít pouze hlavní branou od centrálního parkoviště.  Vozidlům bude umožněn vjezd pouze z ulice Hornopolní. Příchozím změří zaměstnanci nemocnice teplotu a budou se tázat návštěvníků na důvod vstupu. Pacienti, kterým bude naměřena teplota vyšší než 37,5 stupňů Celsia, budou odesláni za epidemiologem. Omezeny budou plánované operační a diagnostické zákroky, které neohrozí zdraví pacientů. "Prováděna bude jen takzvaná akutní operativa nebo ta, která nesnese odklad, například onkologické operace. Současně budou v ambulancích ošetřováni jen pacienti v akutních stavech nebo s doporučením praktického lékaře," uvedla mluvčí MNO Andrea Vojkovská.

Zpřísnění postihlo i provoz ostravského magistrátu, jednotlivých obvodů i městských společností. Například ZOO je už uzavřeno zcela. Ruší se i úřední hodiny dalších oddělení. Pro veřejnost budou pracoviště magistrátu otevřena ve středu od 14 do 17 hodin, v pondělí 23. března od 8 do 11 hodin. "Vstup budou mít pouze klienti, kteří využijí náš objednávkový systém. Smyslem opatření je, abychom regulovali počet lidí, kteří vstupují do objektu," uvádí primátor Ostravy Tomáš Macura.

Důležitá výzva přišla od zdravotnické záchranné služby, kterou v posledních dnech zahlcují neurgentní telefonáty na lince 155. Je významné, aby lidé volali své dotazy ohledně koronaviru na nově zřízenou linku 1212. "Tísňová linka záchranné služby 155 je opravdu vyhrazena jen pro vážné zdravotní potíže nebo ohrožení života," apeluje ředitel ZZS MS kraje Roman Gřegoř.

Od pondělí pomáhají také pracovníci Národního divadla Moravskoslezského. V dílnách divadla šijí provizorní roušky, které chtějí přednostně darovat strážníkům a pracovníkům sociálních služeb. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků