Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava hlásí první nakaženou ošetřovatelku v domově pro seniory. Je první v celém kraji

  • Ostrava,

V Moravskoslezském kraji se dostala nákaza Covid-19 do prvního zařízení pro seniory. V Ostravě-Mariánských Horách byl potvrzen nový koronavir u ošetřovatelky, která se stará o přibližně 25 důchodců. V zařízení byl aktivován krizový plán a ochranná opatření jsou zpřísněna na nejvyšší možnou míru.

Ještě v pondělí v poledne potvrdil hejtman MS kraje Ivo Vondrák, že se díky včasnému uzavření veškerých zařízení pro seniory pro návštěvy daří nákazu držet za branami domovů i léčeben. Večer už tomu ale bylo jinak. U ošetřovatelky Domova pro seniory IRIS v Ostravě - Mariánských Horách byl potvrzen Covid 19. V domově je asi 100 klientů, z nichž přibližně polovina je imobilních. "Celý minulý týden byla v práci. V neděli volala nadřízené, že ji není moc dobře. Domluvili jsme se, že půjde k lékaři a tohle je výsledek," potvrzuje ředitel Domova pro seniory IRIS Michal Mariánek.

Hned ráno přijely do domova dva odběrové týmy zdravotníků, aby všem klientům i zaměstnancům odebrali vzorky, které budou podrobeny testování na přítomnost nákazy. "Pokud se ten odběr provádí v domácím prostředí, tak se ten odběr provádí jednou štětičkou z úst a nosu a ten vlastní vzorek se potom odesílá na zdravotní ústav, aby se vyhodnotil. Nebolí to," popisuje vedoucí odběrového týmu Petr Jaššo ze ZZS MS kraje. 

Zároveň byl aktivován krizový plán, který počítá s tím, že v zařízení jsou nakažení lidé i když to není potvrzeno. Zdravotnice se setkávala s asi 25 seniory a 11 zaměstnanci. "Všechny zaměstnance, se kterými byla na směně, jsme zastoupili, aby nechodili do práce. Předělali jsme směny tak, aby tam byly děvčata, která s ní nebyla v kontaktu a na oddělení, kde pracuje, se chováme v nejpřísnějším režimu, jako by tam byla nákaza," vysvětluje ředitel.

Pozitivní ale je, že žádný klient a ani zaměstnanec zatím nemá příznaky onemocnění. Pokud by se ukázalo, že je někdo nakažený, zřejmě by musel do nemocnice. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků