Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě uctili památku obětí 2. světové války mnohem skromněji než plánovali

Ostrava-Poruba si připomněla 75. výročí od konce 2.světové války. Osvobozena byla jako jeden z prvních obvodů, konkrétně 28. dubna. Nejtvrdší boje se tady odehrály o den dříve. Šlo o jedny z nejtěžších bojů závěrečné fáze ostravsko-opavské operace.

28. duben. To je den, kdy si Poruba každoročně připomíná konec 2.SV. Letošní akce v rámci oslav jubilejního 75letého výročí osvobození se měla původně odehrát ve velkém stylu. “Já jsem tady dneska položila kytici za městský obvod Poruba. Chtěli jsme zorganizovat velkou oslavu. Mělo to být opravdu velmi pěkné, měla tam být připomínka celé řady věcí, měla být přehlídka vojenské techniky a další. Bohužel jsme to museli zrušit kvůli době, která nastala, ale já věřím, že třeba v příštím roce si to vynahradíme,” uvádí Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba.  

V jedné z posledních velkých bitev před osvobozením Ostravy, které nastalo 30. dubna, padlo v Porubě téměř 200 sovětských vojáků a 26 místních občanů. Zničeno bylo všech 88 budov, které tady tehdy stály. “Nejhorší boje se tady uskutečnily 27.dubna, kdy sovětská armáda celý den Porubu bombardovala letadly. Uskutečnilo se 45 náletů, v každém náletu bylo 12 letadel, takže  se dá jakoby předpokládat, že tady spadly opravdu stovky a stovky bomb a pamětníci opravdu vzpomínají, že to bylo těžké období. Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba

75 let od osvobození Poruby připomíná i výstava v podchodu Malá Dukla. Válečné hrdiny můžete uctít i vy. Třeba tím, že k památníku na Vřesinské ulici přinesete kytičku, nebo si doma zapálíte svíčku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy