Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

COVID-19 V MSK: Podle hygieniků se situace v regionu uklidňuje

Aktualizované informace o vývoji nákazy na Karvinsku a Frýdecko-Místecku

ČLÁNEK POSTUPNĚ AKTUALIZUJEME OD NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV K NEJSTARŠÍM

AKTUÁLNÍ POČTY NEMOCNÝCH A STATISTIKY KORONAVIRU NAJDETE NA WEBU MZ ČR


Statistika Krajské hygienické stanice Ostrava:


Zpráva Krajské hygienické stanice Ostrava ze dne 16. 7. 2020:

K dnešnímu dni evidujeme v Moravskoslezském kraji 3547 pozitivních osob. Za posledních 24 hodin hlásíme 57 nových případů. Nejvíce pozitivních je opět v okrese Karviná, kde jsme zjistili 21 nově pozitivních. V okrese Frýdek-Místek vykazujeme 11 nových případů onemocnění. V Ostravě jsme zaznamenali 12 nových případů, v okrese Opava hlásíme nově 6 pozitivních. Okres Nový Jičín dnes vykazuje 7 nových případů. V okrese Bruntál není hlášen žádný nový případ onemocnění.

V ohnisku ve firmě Varroc Lighting Systems s.r.o. z Šenova u Nového Jičína dnes hlásíme 6 nových pozitivních pacientů. Celkový počet pozitivních tak stoupl na 28, z toho 14 občanů Polska.

V clusteru Důl ČSM Sever evidujeme k dnešnímu celkem 748 pozitivních osob (od včerejška nárůst o 5 osob), v clusteru Důl ČSM Jih 344 osob (od včerejška nárůst o 3 osoby).

KHS připravuje provedení plošných odběrů v OKD. Pro odebírané osoby bude na místě k dispozici informace o postupu při odběru, jakým způsobem a kdo je bude kontaktovat a sdělí jim výsledek vyšetření a jak mají dále postupovat. K tomuto kroku nás vede snaha o předcházení problémům, které se vyskytly při minulých plošných odběrech.

Starostové Svazku měst a obcí okresu Karviná se v úterý sešli s hejtmanem MSK a zástupci krajské hygieny

Do Moravskoslezského kraje zamíří 5 armádních odběrových týmů

Na základě rozhodnutí vlády České republiky bylo vyčleněno na pomoc v boji s koronavirem 68 příslušníků Armády České republiky. Z toho 30 mediků Univerzity obrany Brno bude zastávat roli operátorů pro chytrou karanténu. Pro každý kraj byl určen také jeden odběrový tým, který bude plnit úkoly dle potřeby v rámci celé ČR. Deset vojáků bylo vyčleněno pro řídící tým.

Martin Ogořálek, KVV Ostrava: "Pět vojenských odběrových tymů bude od 18.7. do 22.7.2020 plnit úkoly v rámci hromadných odběrů v Karviné - dole ČSM. Situaci v Moravskoslezském kraji koordinuje Krajská hygienická stanice Ostrava.

Odběrových týmů v kraji bude celkem 13. Hasiči v pondělí obnovili odběrové místo u nemocnice v Karviné, během úterý postaví třinácté
odběrové místo u nemocnice v Bílovci. Jsou určena hlavně pro osoby, které se přijedou otestovat osobními auty. 


Nákaza ve společnosti Varroc Lighting Systems

Nemoc Covid-19 se objevila mezi zaměstnanci společnosti Varroc Lighting Systems v Šenově u Nového Jičína. Nakažených je zatím 23 lidí. Mezi pozitivními je 14 osob z Polska. Hygienici nařídili plošné testování celkem 1500 osob. Začne v úterý. Informoval o tom hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Lokální ohnisko nákazy ve společnosti Varroc se projevilo v důsledku nařízení hygieniků, podle nějž jsou pendleři povinni se jednou za dva týdny nechat testovat. 

Pavla Svrčinová, krajská hygienička: "Začínáme mít velké problémy ve firmách, které zaměstnávají pendlery. Řešíme pět firem nejenom na Karvinsku, ale spíš je to Ostravsko, Novojičínsko, kde jsou velké průmyslové zóny."

Plošné testování by u výrobce světelné techniky pro automobilový průmysl mělo začít v úterý.

Ministerstvo vnitra poslalo do Karviné ochranné pomůcky


Nakažení fotbalisté MFK Karviná

Karvinský fotbalový klub ve čtvrtek 9. července potvrdil čtvrtého nakaženého.

Adam Januszek, mluvčí MFK Karviná: "Mohu potvrdit dalšího pozitivně testovaného hráče, ve čtvrtek jsme dostali zprávu od Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje."

Hráči i realizační tým aktuálně čtrnáctého týmu FORTUNA:LIGY jsou ve čtrnáctidenní karanténě. Po uplynutí této doby se podrobí druhému testu. 7. července klub uvedl, že stále nebyl dopátrán "pacient 0", který mohl být původcem nákazy v klubu.

Petr Hort, člen představenstva MFK Karviná: "Důrazně odmítáme, že by kdokoliv, kdo neměl oprávnění, přišel do kontaktu s hráči a případně i s realizačním týmem přímo uvnitř klubu – ať už v tréninkovém nebo zápasovém procesu. Členové realizačního týmu, hráči, zaměstnanci klubu a jejich rodiny převážně bydlí a žijí ve městě Karviná, potkávají s dalšími obyvateli našeho města a do 2. července žili normálním osobním životem bez jakékoliv izolace."

Ve středu obsadili stadion hasiči, kteří provedli kompletní dezinfekci zázemí.

Poslanci jednali o situaci na Karvinsku

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "To, že tady máme jedno lokální ohnisko nákazy, tak není důvod z toho dělat závěry o fatálním selhání. To, že to vedlo k nárůstu nakažených, je dobře, protože se tím ta nákaza zachytila. Stále platí to, že epidemiologická situace v celé zemi je klidná. Zhruba 60 až 70 procent případů je koncentrováno v Moravskoslezském kraji. Jen podle včerejších dat bylo 68 nových případů zachyceno v Moravskoslezském kraji a 61 v jiných částech. V tomto směru systém zafungoval."
Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "V OKD sami přiznali, že v krizovém plánu měli oddělení směn, ale v okamžiku kdy to zrušili, tak jim vylétla nakaženost."

Vláda celou dobu řeší, kdo může za rozšíření nákazy především na Karvinsku a jak funguje Chytrá karanténa, kdy si starostové okolních obcí stěžují, že data nejsou přesná a zároveň se nestíhají dohledávat kontakty nakažených.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Já mám k dispozici pro náš 1,3 milionový kraj 40 epidemiologů, vzhledem k tomu, že těch případů přibylo, tak jsme posílili o dalších 50 lidí z jiných krajů. Trasování nemůže dělat osoba bez zdravotnického vzdělání."

V rámci dolů na Karvinsku bylo na 704 záchytů. V minulých dnech řešila KHS možnost vyhlášení plošných karanténních opatření v okrese Karviná. Na základě vyhodnocení současné situace bylo rozhodnuto, že Karvinsko do karantény nepůjde. Důvody pro nevyhlášení karanténních opatření publikovala KHS MSK na webové stránce dne 5.7.2020.

Situace na Frýdecko-Místecku

Pravidelně každý týden informuje o základních číslech primátor Frýdku-Místku.

Výběr aktuálních článků a reportáží

Minimálně 20 nakažených a na 3 týdny úplně zastavený provoz. Takový je současný scénář ve firmě DEVA z Frýdku-Místku. Už od úterý procházejí testováním všichni zaměstnanci a postupně se čeká na další výsledky.

Zdravotní ústav v Ostravě bude testovat pozitivní zdravotníky na “živé a mrtvé” viry. Nemusela by se zavírat celá oddělení. Nemocnice už byly o nové metodě informovány a chtějí ji využívat.

Starostové Svazku měst a obcí okresu Karviná vydali společné prohlášení, ve kterém vyjadřují nespokojenost s řešením situace s covidem-19. Krajská hygienická stanice se brání, že pochybení není na jejich straně.

Velké pozdvižení vyvolalo v minulých dnech sdělení jednoho z vedoucích pracovníků o tom, jak se mají chovat v době, kdy jim vedení OKD nařídilo volno kvůli koronavirové krizi.

Zástupci obcí a měst okresu Karviná se v úterý domlouvali na dalším společném postupu v řešení koronavirové nákazy na Karvinsku.

.
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

15.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

Vatrala s.r.o. - pracoviště okres Domažlice

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Zaoral - prac 2

od 17 500 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Ústí nad Labem, Neštěmická 787/38, příspěvková organizace

od 30 930 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků