Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová továrna v Horní Suché začala vyrábět baterie českého vynálezce

Celý MS kraj |

Nová továrna na výrobu moderních akumulátorů podle patentu českého vynálezce Jana Procházky začala fungovat v areálu bývalého Dolu František v Horní Suché na Karvinsku. Proces výroby podléhá utajení. Autor patentu a investoři však považují nový akumulátor za průlom v energetice.

Baterie o různé kapacitě najdou uplatnění v domácnostech, ale především v průmyslu. Jde o stavebnicový systém, kdy si každý zákazník může sestavit bateriovou stanici o kapacitě, jakou přesně potřebuje.

Výrobce klade důraz zejména na bezpečnost baterií, jejich nehořlavost a také na snadnou ekologickou recyklaci.

Jan Procházka, vědec: “Ten rozdíl v naší technologií je výrobní. My používáme stejnou chemii jako všichni ostatní, ale vyrábíme ty baterie jinak. Takže místo skutečně kosmických technologií my jsme se vrátili k manufaktuře, takže dneska se nanáší všechno v tenkých vrstvách. Tam nesmíte mít vlastně hrbolek větší než 3 mikrony na té elektrodě. Si představte, že vlas má 70 mikronů. Takže jenom pro porovnání. A tohle to všechno jsme obešli a vlastně my lisujeme z těch aktivních materiálů tabletky bez pojiv. My nemusíme nic lepit na folie a to strašně zjednodušuje a zlevňuje ten výrobní proces. Takže já si myslím, že mi přicházíme prostě s tím, že lithiové baterie určitě ano, ty dokáží hodně, ale především máme na mysli teda levné baterie, které mají bezpečnostní parametry, které zase jim dává ta 3D konstrukce, takže vlastně tam máte nějaký kovový rám, ta elektroda je vlastně kovový rám a to je zároveň taky fantastický rozvod elektronů, zároveň fantasticky rozvod tepla, zároveň vám to dává mechanické vlastnosti, takže ta baterie má dejme tomu 1000 krát vyšší bezpečnost než to, co vidíte ostatní na trhu. A to my vnímáme jako velmi dobré a zároveň ta možnost rozebrat po skončení životnosti tu baterii a udělat z ní novou baterii a ještě na tom vydělat peníze, tak to taky nikdo jiný nemá. Protože my nemusíte ty baterie vlastně rozcupovat na konci. My je jenom rozebereme a zase si uděláme hromádku aktivního materiálu a hromádku kovu a pak se to všechno recykluje."

V Horní Suché sázejí na to, že budoucnost stojí na vysoké spotřebě elektrické energie a nutnosti ji někde uchovávat v dostatečné kapacitě.

Jan Procházka, vědec: “Stojíme na prahu revoluce a my přinášíme startovací lajnu pro energetiku. Když to vezmu, tak ukládání energie a její využívání a distribuce, tak já si myslím, že my jsme na začátku a tudy chceme růst.”
Radomír Prus, podnikatel: "Je to průmyslový region, je tady pracovní síla, dá se tady rozvíjet a mít vlastně ty kapacity do budoucna té kvalitní pracovní síly. A ten region to potřebuje. Takže dneska tady stojíme na bývalé šachtě František, která zanikla už kdysi dávno. A když před třemi lety se podíváte fotky, jak to tady vypadalo, když jsme klepali základní kámen a podíváte se na to dneska, tak je to opravdu někde úplně jinde. My jsme tady přinesl high-tech průmysl 4.0. Vidíte tady fontánu, vodotrysky. Je to opravdu ukázka, jak by ty fabriky měly do budoucna vypadat, ale tohle fabrikou nekončíme, ale spíše začínáme. Takže dneska máme dneska v zádech Evropskou unii, které se to strašně líbí a chce nás tom podporovat. Máme hodně nadnárodních partnerů, kteří za námi tady chtějí přijít. Máme tady dalších 300 tisíc metrů čtverečních na rozvoj, takže plánujeme tady stavět další továrny, a to nejen na baterie, ale elektrosoučástky, které baterky potřebují. Vyvíjíme vlastní elektromotory, kdy chceme postavit motorárnu. Stavíme elektrokamion pro Dakar s rodinou Lopraisových. S Němci stavíme elektroloď na solární systémy. Díky tomu si myslím, že díky těmto PR produktům vznikne odbytiště masové výroby a všechno může jít tady odsud. A ten region to potřebuje. 


Horní Suchá nabídla výborné podmínky pro stavbu továrny. V budoucnu by měl být provoz rozšířen o další výrobní kapacity.

Radomír Prus, podnikatel: “Celkem tady ve třech halách pracuje dneska 250 lidí, plus celkem na tom projektu pracovalo doteď zhruba asi tisíc lidí. Do budoucna takový můj odhad je, že by tady v té zóně mohl pracovat až 2000 lidí. Časem z toho tady možná vyrostou další továrny, v rámci nějakého joint venture, které tady zase přilákají další investice a pracovní místa. Takže cílem je, že tohle je takové srdce od kterého tady v tomto regionu vznikne obrovský high-tech průmysl, který by měl prakticky nahradit celé hornictví.”

Součástí výrobního areálu je nabíjecí stanice pro elektromobily. V současné době má jít o nejvýkonnější stanici na severu Moravy.

Nahlásit chybu


K tématu

Spolek Velká náruč z Horní Suché oslavil Mezinárodní den Romů

21. dubna 2023 15:48 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Spolek Velká náruč se v letošním roce podruhé připojil k oslavě Mezinárodního dne Romů. Oslava se nesla v duchu hudby, tance, průvodu, ale i osvěty.

Obyvatelé Horní Suché i připomněli 78. výročí osvobození obce

5. května 2023 11:05 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Obyvatelé Horní Suché si připomněli 78. výročí osvobození obce a uctili památku obětí druhé světové války. Pietní akt se tradičně odehrál v Parku hrdinů.

V knihovně v Horní Suché se konalo pasování na čtenáře

28. dubna 2023 12:03 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Knihovna v Horní Suché připravila pro prvňáčky slavnostní pasování na čtenáře. Za dětmi zavítala také spisovatelka Zuzana Pospíšilová.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

18. dubna 2024 21:37 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Nová továrna v Horní Suché začala vyrábět baterie českého vynálezce
Vydáno 18. září 2020 12:00, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
Nová továrna na výrobu moderních akumulátorů podle patentu českého vynálezce Jana Procházky začala fungovat v areálu bývalého Dolu František v Horní Suché na Karvinsku. Proces výroby podléhá utajení. Autor patentu a investoři však považují nový akumulátor za průlom v energetice.

Baterie o různé kapacitě najdou uplatnění v domácnostech, ale především v průmyslu. Jde o stavebnicový systém, kdy si každý zákazník může sestavit bateriovou stanici o kapacitě, jakou přesně potřebuje.

Výrobce klade důraz zejména na bezpečnost baterií, jejich nehořlavost a také na snadnou ekologickou recyklaci.

Jan Procházka, vědec: “Ten rozdíl v naší technologií je výrobní. My používáme stejnou chemii jako všichni ostatní, ale vyrábíme ty baterie jinak. Takže místo skutečně kosmických technologií my jsme se vrátili k manufaktuře, takže dneska se nanáší všechno v tenkých vrstvách. Tam nesmíte mít vlastně hrbolek větší než 3 mikrony na té elektrodě. Si představte, že vlas má 70 mikronů. Takže jenom pro porovnání. A tohle to všechno jsme obešli a vlastně my lisujeme z těch aktivních materiálů tabletky bez pojiv. My nemusíme nic lepit na folie a to strašně zjednodušuje a zlevňuje ten výrobní proces. Takže já si myslím, že mi přicházíme prostě s tím, že lithiové baterie určitě ano, ty dokáží hodně, ale především máme na mysli teda levné baterie, které mají bezpečnostní parametry, které zase jim dává ta 3D konstrukce, takže vlastně tam máte nějaký kovový rám, ta elektroda je vlastně kovový rám a to je zároveň taky fantastický rozvod elektronů, zároveň fantasticky rozvod tepla, zároveň vám to dává mechanické vlastnosti, takže ta baterie má dejme tomu 1000 krát vyšší bezpečnost než to, co vidíte ostatní na trhu. A to my vnímáme jako velmi dobré a zároveň ta možnost rozebrat po skončení životnosti tu baterii a udělat z ní novou baterii a ještě na tom vydělat peníze, tak to taky nikdo jiný nemá. Protože my nemusíte ty baterie vlastně rozcupovat na konci. My je jenom rozebereme a zase si uděláme hromádku aktivního materiálu a hromádku kovu a pak se to všechno recykluje."

V Horní Suché sázejí na to, že budoucnost stojí na vysoké spotřebě elektrické energie a nutnosti ji někde uchovávat v dostatečné kapacitě.

Jan Procházka, vědec: “Stojíme na prahu revoluce a my přinášíme startovací lajnu pro energetiku. Když to vezmu, tak ukládání energie a její využívání a distribuce, tak já si myslím, že my jsme na začátku a tudy chceme růst.”
Radomír Prus, podnikatel: "Je to průmyslový region, je tady pracovní síla, dá se tady rozvíjet a mít vlastně ty kapacity do budoucna té kvalitní pracovní síly. A ten region to potřebuje. Takže dneska tady stojíme na bývalé šachtě František, která zanikla už kdysi dávno. A když před třemi lety se podíváte fotky, jak to tady vypadalo, když jsme klepali základní kámen a podíváte se na to dneska, tak je to opravdu někde úplně jinde. My jsme tady přinesl high-tech průmysl 4.0. Vidíte tady fontánu, vodotrysky. Je to opravdu ukázka, jak by ty fabriky měly do budoucna vypadat, ale tohle fabrikou nekončíme, ale spíše začínáme. Takže dneska máme dneska v zádech Evropskou unii, které se to strašně líbí a chce nás tom podporovat. Máme hodně nadnárodních partnerů, kteří za námi tady chtějí přijít. Máme tady dalších 300 tisíc metrů čtverečních na rozvoj, takže plánujeme tady stavět další továrny, a to nejen na baterie, ale elektrosoučástky, které baterky potřebují. Vyvíjíme vlastní elektromotory, kdy chceme postavit motorárnu. Stavíme elektrokamion pro Dakar s rodinou Lopraisových. S Němci stavíme elektroloď na solární systémy. Díky tomu si myslím, že díky těmto PR produktům vznikne odbytiště masové výroby a všechno může jít tady odsud. A ten region to potřebuje. 


Horní Suchá nabídla výborné podmínky pro stavbu továrny. V budoucnu by měl být provoz rozšířen o další výrobní kapacity.

Radomír Prus, podnikatel: “Celkem tady ve třech halách pracuje dneska 250 lidí, plus celkem na tom projektu pracovalo doteď zhruba asi tisíc lidí. Do budoucna takový můj odhad je, že by tady v té zóně mohl pracovat až 2000 lidí. Časem z toho tady možná vyrostou další továrny, v rámci nějakého joint venture, které tady zase přilákají další investice a pracovní místa. Takže cílem je, že tohle je takové srdce od kterého tady v tomto regionu vznikne obrovský high-tech průmysl, který by měl prakticky nahradit celé hornictví.”

Součástí výrobního areálu je nabíjecí stanice pro elektromobily. V současné době má jít o nejvýkonnější stanici na severu Moravy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021940/nova-tovarna-v-horni-suche-zacala-vyrabet-baterie-ceskeho-vynalezce