Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Díky programu Prokopa Diviše si mohou žáci vydělat

102 tisíc korun rozdělila společnost ČEZ Distribuce mezi 9 studentů Střední školy elektrotechnické v Ostravě. Přihlásili se totiž do programu Prokopa Diviše, který má za cíl motivovat ke studiu elektrooborů a následně se po škole udržet v oboru.

Motivační program Prokopa Diviše je určen pro studenty technických škol v celé České republice. Za Moravskoslezský kraj je do něj jako jediná přihlášena už pátým rokem Střední škola elektrotechnická v Ostravě.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: "My jsme jedna ze škol, která zakládala tento motivační program. No a pro nás to znamená strašně mnoho. Jednak je to ta spolupráce s jedním z největších zaměstnavatelů. Na druhé straně je zřizovatelem naší školy je Moravskoslezský kraj a ten je krajem průmyslovým. Vzdělávání v průmyslu má samozřejmě velký význam. Technika je nosným programem odborného vzdělávání."
Michaela Kociánová, členka představenstva ČEZ Distribuce: "Tuto školu velmi dobře znám, protože jsem ji samotná absolvovala, bylo to až po absolvování vysoké školy. Potřebovala jsem si dodělat obor elektro, takže místní pedagogy, včetně pana ředitele znám a musím konstatovat, že to je velmi kvalitní škola. Proč vlastně programy jako je například Prokop Diviš pořádáme? Důvod je prostý. Máme věkový průměr docela vysoký a potřebujeme obměňovat naše zaměstnance. V této škole vnímám, že je spousty velmi šikovných mladých lidí."

Jakým způsobem ten program funguje? Co musí žáci splnit?

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: "To základní je, že jsou to žáci naší školy a že jsou to žáci elektrotechnických oborů. Další věcí je, že se k tomu dobrovolně přihlásí a poté plní kritéria. Ta kritéria jsou jednak samozřejmě prospěchová. Jsou to nejlepší žáci z hlediska prospěchu, jak v odborném výcviku, tak v odborných předmětech, tak v celkovém prospěchu. No a v neposlední řadě tam hraje hodně důležitou roli také prezentace školy na veřejnosti, to znamená, že oni se zúčastňují soutěží."

Devět studentů ze tří ročníků přebralo podle umístění dohromady 102 tisíc korun. Někteří se do motivačního programu zapojili už po několikáté a opět uspěli. Absolutní vítězkou se navíc stala studentka třetího ročníku.

Patrik Brož, 1. místo, student 4. MB: "Já už jsem se umístil potřetí a vlastně jsem se zúčastnil tak automaticky, protože jsem měl dobrý prospěch a byl jsem na nějakých soutěžích, a tak jsem se automaticky zapojil, ale jsem fakt rád, že tady jsem." - Co říkáš na ty peníze? - "No je to super! 16 tisíc na prázdniny, to je paráda, to se fakt hodí."
Anna Klepačová, 1. místo, studentka 3. MA: "I ta peněžní motivace tam hraje celkem roli, ale vlastně mě to strašně baví a chci se dál posouvat v tom oboru a v budoucím zaměstnání." - Co říkáš na výhru? - "Jsem nadšená, docela mě i překvapilo, že jsem absolutní vítěz a mám radost."
Jakub Sikora, 1. místo, student 2. MB: "Dostal jsem tady tuto nabídku a s mými známkami jsem si myslel, že bych mohl mít trošku šanci se umístit třeba. Tak jsem to zkusil a povedlo se."

Určitě Vás velmi příjemně potěšilo, že právě tady se našla jedna dívka, která se stala absolutní vítězkou.

Michaela Kociánová, členka představenstva ČEZ Distribuce: "Ano, ano, je to taková moje srdeční záležitost, protože pravdou je, že v oboru elektroenergetiky moc žen, slečen není. Takže mám radost, že zrovna Anička, která vyhrála, je i absolutní vítězkou. Mimochodem vyhlašování absolutního vítěze je na každé škole, tak toto jsme zařadili letos prvně, s tím, že tito absolutní vítězové, s nimi se potkáme příští týden a budou mít opravdu nabitý program, Zážitkový den. Nechť je to motivací pro ostatní ročníky a ostatní studenty."

Se společností ČEZ Distribuce a vedením školy ocenil studenty také zástupce Moravskoslezského kraje.

Jakub Sikora, 1. místo, student 2. MB: - Jak ses dostal vůbec k elektrotechnice? - "K elektrotechnice jsem se dostal tak, že na dni otevřených dveří, a tak mě to vždycky bavilo to zapojování, tak jsem to vyzkoušel a baví mě to dost."
Anna Klepačová, 1. místo, studentka 3. MA: "Úplně náhodou. Přivedl mě k tomu kamarád a od té doby se mi to strašně zalíbilo a chtěla jsem se tomu věnovat více."
Patrik Brož, 1. místo, student 4. MB: "Můj děda i můj taťka byli elektrikáři nebo taťka ještě je elektrikář, a tak od mládí mě k tomu vedli a mě už to šlo samo." - Co by si chtěl dál v životě dělat? Jaké máš plány, kam se chystáš? - "Mám podanou přihlášku na VUT do Brna a na Báňskou tady v Ostravě a poté nevím. Uvidíme, jak to půjde, možná jednou třeba v ČEZu nebo tak, uvidíme, jak to půjde."
Anna Klepačová, 1. místo, studentka 3. MA: "Určitě bych chtěla zkusit vysokou se zaměřením právě na elektrotechniku a jelikož už i teď pracuju jako brigádník v elektro firmě, tak si myslím, že i to další vzdělání bude správný krok vpřed."
Jakub Sikora, 1. místo, student 2. MB: "Něco ohledně elektra, něco elektro, nevím ještě pořádně."

Do motivačního programu Prokopa Diviše je zatím zapojeno 10 škol. Společnost ČEZ Distribuce ale uvažuje, že by jejich počet do příštího ročníku rozšířila.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy