Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve finále ankety Strom roku jsou dva stromy z Moravskoslezského kraje

Novoveská lípa na okraji Frýdlantu nad Ostravicí a Strážnický dub na kopci nad Kozlovicemi. To jsou dva olistění zástupci, kteří se probojovali do finále ankety Strom roku. Podpořit své favority mohou lidé hlasem prostřednictvím dárcovské sms nebo přes web ankety. Výtěžek z hlasování Nadace Partnerství rozdělí ve formě grantu na výsadby a ošetření zeleně mezi komunity okolo finálových stromů.

V jubilejním 20. ročníku soutěže Strom roku se mezi dvanácti stromy s nejsilnějším příběhem v Česku představí Novoveská lípa z Beskydska a Strážnický dub.

David Kopecký, mluvčí ankety Strom roku: "Strážnický dub již 500 let shlíží z kopce Strážnice na „dědinu valašských vojvodů“ Kozlovice. Přežil rozmary počasí i lidské bezohlednosti. V 80. letech minulého století jej někdo zevnitř vypálil tak, že se do něj vejdou čtyři lidé. Kozlovická pamětnice Marie Prudká o něm říkávala: „Je to Dubisko valašisko tvrdé.“"

Novoveská lípa zase ční jako maják na úpatí moravskoslezských Beskyd. Již po celé generace chrání chaloupku se stodolou, která díky zatvrzelosti předků ustála tlak času a zachovala si ráz původních stavení. Lípu ohrožuje rozšiřování satelitní výstavby a také její velikost. Z části dutý kmen by potřeboval zpevnit, aby unesl korunu.

Prokop Slezák, strůjce nominace: "Lípu lze snadno najít na samém okraji podhorského města Frýdlant nad Ostravicí, v místech, kde ulice postupně přechází v louky a lesy. Tedy alespoň do nedávna přecházely. Co dřív bývalo hranicí divočiny, je dnes v obležení nových satelitních osad, jejichž dalšímu rozšiřování se místní krajina jen stěží brání. A kde jsou domy, jsou auta a silnice, které podle budoucích plánů mají vést také přímo pod naší lípou."
Silvie Zeinerová Sanža, koordinátorka ankety: "Anketa Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství, již 20. rokem hledá stromy s nejsilnějšími příběhy. Jejím cílem je podporovat péči o staré, významné a ohrožené stromy. Díky grantům pro zapojené finalisty organizátoři chtějí také podpořit výsadbu nových stromů do české krajiny a měst pod hlavičkou celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost."

V rámci oslav 20 let ankety Strom roku připravila Nadace Partnerství ve spolupráci s Ukliďme Česko také letní soutěž s názvem Výlety ke stromům. Na webu najdou zájemci 19 tipů na výlety za stromy, které se v minulosti staly vítězi ankety. Kdo po cestě k nim posbírá pytel odpadků, může vyhrát ceny od partnerů ankety: knihy o přírodě nebo pitný režim až na čtvrt roku. Hlasovat v anketě Strom roku může veřejnost do 12. září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy