Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chata Prašivá slouží turistům už 100 let, lidé ji znají i díky medvědovi

Celý MS kraj |

Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921.

Horská chata Prašivá. Zdroj: TV Polar

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “V 1920 místecký architekt Jaro Čermák vypracoval plány a na jaře 1921 začali muži a ženy sbírat kamen. Státní správa lesů a statků se sídlem ve Frýdku, předchůdce státních lesů, poskytla zdarma na sto let pozemek na postavení chaty a nepostavili ji na vrchu, jak původně mysleli, ale tady poblíž toho kostela svatého Antonína Paduánského. Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření.

Přišlo tehdy více jak 2,5 tisíce lidí a od té doby sem chodí lidé navštěvovat jednak dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského, chodí tady na poutě, chodili tady na tábory lidu, chodí tady do chaty a ta návštěva je taková stabilní celých těch dlouhých 100 let.”

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Chaty tohoto typu se přestaly stavět někdy v polovině 20. let. Tady stojí ještě jedna chata na Ondřejníku, která tu věžičku má. Bohužel ta je v takovém stavu, že se ji chystají zbourat.”

Chata Prašivá měla poměrně pohnutou minulost.

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Po roce 1939 připadla do polského území a pak tady byli Němci, pak ji získal Klub českých turistů nazpátek. No ale pak ztratil všechny chaty a pak ji po soudních sporech získal odbor Frýdek-Místek, který ji zachránil, aby nespadla, ale byla taková že jen tak tak by spadla stejně. Takže teprve, když se našla osoba, která dala dohromady partu dalších lidí a která věděla, jak sehnat peníze a která věděla, jak sehnat podporu široké veřejnosti z okolí obcí a tak dále, tak se podařilo něco, kde já řeknu, že o tom hodně vím, něco téměř neuvěřitelného. Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvědně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním. Je to kultovní místo nejenom proto, že tady je ten kostelík, ke kterému se dělají poutě, ale ono je to kultovní, že to je prostě výletní místo pro široké okolí.”

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám a štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Na Prašivé už jsme teď sedmým rokem a těch věcí, kterých se tady udělalo, je samozřejmě strašně hodně. Důležité je zmínit, že obrovskou podporu máme ze strany obcí, měst, krajů, různých firem a institucí, ale samozřejmě je důležité zdůraznit tu veřejnostní podporu. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět. Takže zmíním například kompletně celé interiéry, ať už je to Valečkův sál, historická Bezručova jizba nebo ta nová banketka, které teď říkáme klubovna Klubu českých turistů. Samozřejmě kuchyň, výčep, chodby. Pro hosty jsme zrekonstruovali taky už ve dvou etapách pokoje. Takže to jsou ty interiérové věci, které jsou vidět a naopak je tady samozřejmě hotovo spoustu věcí, které vidět nejsou. Nová elektropřípojka ke studním, tepelné čerpadlo. Nyní plánujeme novou čistírnu odpadních vod, takže to jsou zase velikánské věci strategické za obrovské finance, které vidět nejsou, ale samozřejmě ta chata by se bez nich neobešla.”

Chata Prašivá je oblíbeným cílem turistů a ti jsou za její opravu vděční. Jen neradi by o ni přišli, jako se to stalo u jiných horských chat.

Jan Škutek, turista: “Z Komorní Lhotky tu chodíme tak 3x, 4x do roka. Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali.”
Alfons Konečný, turista: “Jsme tady poprvé, Jsem z Vřesiny u Hlučína. Přijeli jsme jen na výlet. Nevěděli jsme, že je tady takový vzácný den, že chata slaví 100 let. Byli jsme se podívat v kostelíku sv. Antonína. trefili jsme na pana faráře, který nám otevřel a mohli jsme se do kostela kouknout.”

A jedna důležitá informace na závěr. Slavný medvěd, který děsí návštěvníky chaty u hlavního vchodu, pochází z Vysokých Tater, kde byl uloven někdy kolem roku 1930.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “Symbolem chaty na Prašivé je medvěd hnědý. Je to chudák, který má takový zajímavý osud. Ředitel Státní správy lesů a statků ve Frýdku Jindřich Duras byl vášnivý nimrod a někdy v roce 1930 měl povolení odstřelit 2 medvědy. Střelil je ve Vysokých Tatrách. Jeden ten medvěd držel tác na skleničky a druhý držel lucernu a vítal hosty. Takže, když přišla návštěva, tak ten medvěd z Prašivé držel lucernu, ta se rozsvítila, všichni ucouvli, medvěd vyceněné zuby… Jenomže to skončilo tak, že jeden z těch medvědů byl potom na bývalé měšťanské škole, a druhý byl v muzeu. Pan Škuta ho chtěl vzít do muzea, ale byl už takový opelichaný, takže nakonec skončil tady na Prašivé. Každý z těch turistů, který na něho sáhl, tak mu udělal trošku díru do kožichu. Sem tam si vzal dráp nebo zub jako suvenýr, takže zhruba před 15 lety se medvěd z Prašivé vystěhoval. Dělali ho preparátoři v Bílovci. Byly domodelovány drápy, zuby, doplnila se vypelichaná kožešina, nabarvil se, takže je z něho dneska zase po řekněme 90 letech fešák jako za mlada.”
Nahlásit chybu


K tématu

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech

28. dubna 2023 17:41 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

“Čeladenská ovečka” zaznamenala rekordní počet soutěžních prací

2. května 2023 12:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Taneční vystoupení místních dětí zahájilo vernisáž výtvarná soutěž O pohár čeladenské ovečky. Konala se ve sportovní hale, do které se vešel rekordní počet účastníků letošního 9. ročníku.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

23. dubna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V DK Poklad se předávaly moravskoslezské Ceny Jantar. Umělci si odnesli celkem 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Chata Prašivá slouží turistům už 100 let, lidé ji znají i díky medvědovi
Vydáno 17. září 2021 12:08, Celý MS kraj, Libor Běčák
Chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrcholem slaví 100 let. Stavět se sice měla už počátkem minulého století, kvůli I. světové válce však byla otevřena až v září 1921.

Horská chata Prašivá. Zdroj: TV Polar

Mezi turisty je chata Prašivá velmi oblíbená. Snadno dostupná je z několika směrů. Lidé oceňují dobrou kuchyni, klasické turistické ubytování i možnost vystoupat na rozhlednu. Podoba chaty je přitom věrná době jejího vystavění v roce 1921.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “V 1920 místecký architekt Jaro Čermák vypracoval plány a na jaře 1921 začali muži a ženy sbírat kamen. Státní správa lesů a statků se sídlem ve Frýdku, předchůdce státních lesů, poskytla zdarma na sto let pozemek na postavení chaty a nepostavili ji na vrchu, jak původně mysleli, ale tady poblíž toho kostela svatého Antonína Paduánského. Práce šly velice rychle. V létě už byly vykopané sklepy, vodojem, začalo se roubit, stavět a v září chata byla připravená na slavnostní otevření.

Přišlo tehdy více jak 2,5 tisíce lidí a od té doby sem chodí lidé navštěvovat jednak dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského, chodí tady na poutě, chodili tady na tábory lidu, chodí tady do chaty a ta návštěva je taková stabilní celých těch dlouhých 100 let.”

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Chaty tohoto typu se přestaly stavět někdy v polovině 20. let. Tady stojí ještě jedna chata na Ondřejníku, která tu věžičku má. Bohužel ta je v takovém stavu, že se ji chystají zbourat.”

Chata Prašivá měla poměrně pohnutou minulost.

Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů: “Po roce 1939 připadla do polského území a pak tady byli Němci, pak ji získal Klub českých turistů nazpátek. No ale pak ztratil všechny chaty a pak ji po soudních sporech získal odbor Frýdek-Místek, který ji zachránil, aby nespadla, ale byla taková že jen tak tak by spadla stejně. Takže teprve, když se našla osoba, která dala dohromady partu dalších lidí a která věděla, jak sehnat peníze a která věděla, jak sehnat podporu široké veřejnosti z okolí obcí a tak dále, tak se podařilo něco, kde já řeknu, že o tom hodně vím, něco téměř neuvěřitelného. Já jsem tady teď dvě noci spal a v té chatě je všechno bezvědně opraveno. A jelikož jsem tady byl, když se to dělalo, tak vím, že tady chyběly kusy vnějších trámů, které byly shnilé a všechny ty trámy nahradili, nikde to nezáplatovali něčím moderním. Je to kultovní místo nejenom proto, že tady je ten kostelík, ke kterému se dělají poutě, ale ono je to kultovní, že to je prostě výletní místo pro široké okolí.”

Celodřevěné stavení prošlo v minulých sedmi letech průběžnými opravami. Potřebné peníze se podařilo získat díky sbírkám a štědrosti radnic v okolí.

Martin Stiller, provozovatel chaty Prašivá: “Na Prašivé už jsme teď sedmým rokem a těch věcí, kterých se tady udělalo, je samozřejmě strašně hodně. Důležité je zmínit, že obrovskou podporu máme ze strany obcí, měst, krajů, různých firem a institucí, ale samozřejmě je důležité zdůraznit tu veřejnostní podporu. Ty stovky a stovky dobrovolníků, kteří tady pomohli. Odpracovalo se tady 15 tisíc hodin dobrovolnických prací, tak to musí samozřejmě musí být někde vidět. Takže zmíním například kompletně celé interiéry, ať už je to Valečkův sál, historická Bezručova jizba nebo ta nová banketka, které teď říkáme klubovna Klubu českých turistů. Samozřejmě kuchyň, výčep, chodby. Pro hosty jsme zrekonstruovali taky už ve dvou etapách pokoje. Takže to jsou ty interiérové věci, které jsou vidět a naopak je tady samozřejmě hotovo spoustu věcí, které vidět nejsou. Nová elektropřípojka ke studním, tepelné čerpadlo. Nyní plánujeme novou čistírnu odpadních vod, takže to jsou zase velikánské věci strategické za obrovské finance, které vidět nejsou, ale samozřejmě ta chata by se bez nich neobešla.”

Chata Prašivá je oblíbeným cílem turistů a ti jsou za její opravu vděční. Jen neradi by o ni přišli, jako se to stalo u jiných horských chat.

Jan Škutek, turista: “Z Komorní Lhotky tu chodíme tak 3x, 4x do roka. Opravovat se to opravovalo pěkně. Není to jak na Slaviču, jak nám to tam teď zburali.”
Alfons Konečný, turista: “Jsme tady poprvé, Jsem z Vřesiny u Hlučína. Přijeli jsme jen na výlet. Nevěděli jsme, že je tady takový vzácný den, že chata slaví 100 let. Byli jsme se podívat v kostelíku sv. Antonína. trefili jsme na pana faráře, který nám otevřel a mohli jsme se do kostela kouknout.”

A jedna důležitá informace na závěr. Slavný medvěd, který děsí návštěvníky chaty u hlavního vchodu, pochází z Vysokých Tater, kde byl uloven někdy kolem roku 1930.

Jaromír Polášek, historik, Muzeum Beskyd: “Symbolem chaty na Prašivé je medvěd hnědý. Je to chudák, který má takový zajímavý osud. Ředitel Státní správy lesů a statků ve Frýdku Jindřich Duras byl vášnivý nimrod a někdy v roce 1930 měl povolení odstřelit 2 medvědy. Střelil je ve Vysokých Tatrách. Jeden ten medvěd držel tác na skleničky a druhý držel lucernu a vítal hosty. Takže, když přišla návštěva, tak ten medvěd z Prašivé držel lucernu, ta se rozsvítila, všichni ucouvli, medvěd vyceněné zuby… Jenomže to skončilo tak, že jeden z těch medvědů byl potom na bývalé měšťanské škole, a druhý byl v muzeu. Pan Škuta ho chtěl vzít do muzea, ale byl už takový opelichaný, takže nakonec skončil tady na Prašivé. Každý z těch turistů, který na něho sáhl, tak mu udělal trošku díru do kožichu. Sem tam si vzal dráp nebo zub jako suvenýr, takže zhruba před 15 lety se medvěd z Prašivé vystěhoval. Dělali ho preparátoři v Bílovci. Byly domodelovány drápy, zuby, doplnila se vypelichaná kožešina, nabarvil se, takže je z něho dneska zase po řekněme 90 letech fešák jako za mlada.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000027520/chata-prasiva-slouzi-turistum-uz-100-let-lide-ji-znaji-i-diky-medvedovi