Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nekrmte ptáky nejen v zimním období pečivem ani cukrovím

Celý MS kraj |

Řada ptačích druhů zůstává na území naší republiky i během zimy. V tomto období jsou zdroje jejich přirozené potravy značně omezené. Pro ptáky jsou zvlášť kritické dny s velkými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, kdy během jediné mrazivé noci mohou ztratit až 20 % tělesné hmotnosti. Správné přikrmování ze strany člověka proto může výrazně zvýšit jejich šanci na přežití. Zoo Ostrava ale radí, že přikrmování ale má svá pravidla. Při jejich nedodržení ptákům nepomůžeme, naopak jim můžeme i ublížit.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pokud se rozhodneme v zimním období přikrmovat ptáky, je nezbytné, abychom dodržovali určitá pravidla, jinak těmto živočichům nepomůžeme, naopak můžeme ohrozit jejich zdraví. Obecně platí, že čím rozmanitější potravu ptákům nabídneme, tím více druhů můžeme na krmítku pozorovat."

Zásady zimního přikrmování

  • Krmítko musí být bezpečné a poskytovat ptákům výhled.
  • Krmítko musí být umístěno minimálně 1,5 m nad zemí a alespoň 2 m od stromu.
  • Krmení musí být zajištěno proti vypadávání a chráněno před sněhem a deštěm.
  • Krmítko pravidelně doplňujeme krmením, čistíme od trusu a slupek a dezinfikujeme octem.
  • Krmítko může být bezprostředně na okně nebo parapetu, ale skleněná plocha musí být zajištěna tak, aby nedocházelo k nárazům prolétajících ptáků.
  • Tukové směsi věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
  • Krmítko plníme směsí semen a zrnin, lojem, plody různých keřů, jako jsou jeřabiny, šípky apod.
  • Nepodáváme solené, slazené, kořeněné, zkažené či plesnivé krmivo, jeho požití může být příčinou úhynu ptáků. Krajně nevhodné je i pečivo.

Domácí tuková směs pro drobné ptactvo

V hrnci rozpusťte tuk – lůj, sádlo či 100% rostlinný tuk a přidejte směs semínek (slunečnice, sezam, obiloviny ad.). Zamíchejte a plňte do připravené nádoby (květináčku, kelímku od jogurtu, šišek apod.). Po zatuhnutí zavěste na vhodná a bezpečná místa, např. dost vysoko na tenké větvičky. POZOR! Kupované tukové koule vyjměte před vyvěšením z plastové síťky – mohla by se stát pastí pro ptáky i jiné živočichy. Koule se dá napíchnout na větvičku nebo umístit do drátěného držáku (viz foto a video krmítek v Zoo Ostrava).

Krmení vodních ptáků

Krmení vodních ptáků se stává čím dál oblíbenější mezi obyvateli měst i vesnic. Stejně jako u přikrmování ptáků na krmítkách i v tomto případě platí zásada krmit pouze kvalitní a odpovídající potravou. Krmení suchým pečivem či dokonce cukrovím je pro ptáky krajně nevhodné. Ti mají pocit nasycení, ale jedná se o tzv. hladové kalorie, které neobsahují všechny potřebné živiny a vitamíny. Pokud touto „stravou“ přikrmujeme i v létě, tak např. u mladých labutí může vést k „syndromu andělského křídla“, což zní hezky, ale znamená to znetvoření křídel spojené s neschopností létat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Čím se tedy na procházku k rybníku vybavit? Vzhledem k tomu, že u labutí více, u kachen o něco méně převažuje v jídelníčku rostlinná potrava, je ke krmení vhodná rozmražená kukuřice či hrášek, pšenice, žito, oves a další obilniny. Zpestřit jídelníček můžete také ptačím zobem, hlávkovým nebo jiným salátem, nakrájenou kořenovou zeleninou, případně granulemi pro vrubozobé ptáky. Krmení ale připravte jenom tolik, co ptáci stačí zkonzumovat, nenechávejte na břehu hromady „do zásoby“."

Přikrmování ptáků je úžasný způsob, jak se dostat blíž přírodě. Dopřejete-li ptákům jen to nejlepší, uvidíte, že se ve vašem okolí zabydlí a budou se k Vám vracet.

Nahlásit chybu


K tématu

Odborníci z VŠB vyrobili pro Zoo Ostrava reálné modely ptačích vajec

31. března 2024 10:54 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zaměstnanci Vysoké školy báňské vyrobili pro ostravskou zoologickou zahradu modely vajíček vybraných druhů ptáků. Zoo je používá u nezkušených ptačích párů, kteří díky tomu učí správně hnízdit. Kopie jsou k nerozeznání od orginálů.

Nápor návštěvníků v Zoo Ostrava způsobuje dopravní komplikace, čeká se na parkovací dům

9. května 2023 11:39 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Výstavba nového parkovacího domu výrazně omezila parkování kolem ostravské zoologické zahrady. S obdobím svátků a přicházejícího teplého počasí začíná zoo čelit velkému náporů návštěvníků. Slezská Ostrava i samotná zoo proto upozorňuje na z toho plynoucí dopravní komplikace i složité parkování.

Ostravská zoo chová vzácné druhy, jedním z nich jsou outloni

23. dubna 2023 15:05 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava chová přes 450 druhů živočichů. Ne všechny ale mohou návštěvníci vidět. Řada z nich je chována mimo jejich zraky – v chovatelském zázemí. Některé dočasně, jiné trvale. Patří mezi ně i outloň malý, kterého získala zoo v loňském roce. Pár tohoto vzácného primáta se zde nedávno rozmnožil.


Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

Včera 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

V Havířově začali odtahovat vozidla, která brání v čištění komunikací

Radnici v Havířově došla trpělivost s řidiči, kteří parkují v místech, kde se v konkrétní den provádí čištění komunikací. Vozidla se rozhodla odtahovat.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

Manželé Kubovi oslavili zlatou svatbu

Včera 14:20 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Velmi slavnostní atmosféra zavládla v neděli 14.4. na stonavské radnici. Manželé Kubovi tady po padesáti letech obnovili svůj svatební slib.

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

Včera 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

Včera 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Auto bez řidiče se rozjelo z parkoviště do silnice. Zastavili ho dva policisté

16. dubna 2024 15:36 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Doslova ve správnou chvíli na správném místě byla dvojice policistů z dopravního inspektorátu Nový Jičín. Stáli na parkovišti v Rybí, když se před nimi najednou samo rozjelo nezabrzděné auto bez řidiče. Okamžitě vyběhli z policejního vozu a rozjeté auto zastavili vlastními silami. Zabránili tak možné nehodě, protože auto by jinak neřízeně vjelo přímo na hlavní silnici.

Většina věřitelů schválila restrukturalizační plán Liberty Ostrava

16. dubna 2024 14:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Věřitelé společnosti Liberty Ostrava schválili restrukturalizační plán. Hlasovalo pro něj více než 90 procent věřitelů, překonali tak hranici 75 procent, která je potřebná pro schválení restrukturalizace.

Nekrmte ptáky nejen v zimním období pečivem ani cukrovím
Vydáno 27. listopadu 2021 19:20, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Řada ptačích druhů zůstává na území naší republiky i během zimy. V tomto období jsou zdroje jejich přirozené potravy značně omezené. Pro ptáky jsou zvlášť kritické dny s velkými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, kdy během jediné mrazivé noci mohou ztratit až 20 % tělesné hmotnosti. Správné přikrmování ze strany člověka proto může výrazně zvýšit jejich šanci na přežití. Zoo Ostrava ale radí, že přikrmování ale má svá pravidla. Při jejich nedodržení ptákům nepomůžeme, naopak jim můžeme i ublížit.

Labuť velká; zdroj foto: Enrico Gombala

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Pokud se rozhodneme v zimním období přikrmovat ptáky, je nezbytné, abychom dodržovali určitá pravidla, jinak těmto živočichům nepomůžeme, naopak můžeme ohrozit jejich zdraví. Obecně platí, že čím rozmanitější potravu ptákům nabídneme, tím více druhů můžeme na krmítku pozorovat."

Zásady zimního přikrmování

  • Krmítko musí být bezpečné a poskytovat ptákům výhled.
  • Krmítko musí být umístěno minimálně 1,5 m nad zemí a alespoň 2 m od stromu.
  • Krmení musí být zajištěno proti vypadávání a chráněno před sněhem a deštěm.
  • Krmítko pravidelně doplňujeme krmením, čistíme od trusu a slupek a dezinfikujeme octem.
  • Krmítko může být bezprostředně na okně nebo parapetu, ale skleněná plocha musí být zajištěna tak, aby nedocházelo k nárazům prolétajících ptáků.
  • Tukové směsi věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
  • Krmítko plníme směsí semen a zrnin, lojem, plody různých keřů, jako jsou jeřabiny, šípky apod.
  • Nepodáváme solené, slazené, kořeněné, zkažené či plesnivé krmivo, jeho požití může být příčinou úhynu ptáků. Krajně nevhodné je i pečivo.

Domácí tuková směs pro drobné ptactvo

V hrnci rozpusťte tuk – lůj, sádlo či 100% rostlinný tuk a přidejte směs semínek (slunečnice, sezam, obiloviny ad.). Zamíchejte a plňte do připravené nádoby (květináčku, kelímku od jogurtu, šišek apod.). Po zatuhnutí zavěste na vhodná a bezpečná místa, např. dost vysoko na tenké větvičky. POZOR! Kupované tukové koule vyjměte před vyvěšením z plastové síťky – mohla by se stát pastí pro ptáky i jiné živočichy. Koule se dá napíchnout na větvičku nebo umístit do drátěného držáku (viz foto a video krmítek v Zoo Ostrava).

Krmení vodních ptáků

Krmení vodních ptáků se stává čím dál oblíbenější mezi obyvateli měst i vesnic. Stejně jako u přikrmování ptáků na krmítkách i v tomto případě platí zásada krmit pouze kvalitní a odpovídající potravou. Krmení suchým pečivem či dokonce cukrovím je pro ptáky krajně nevhodné. Ti mají pocit nasycení, ale jedná se o tzv. hladové kalorie, které neobsahují všechny potřebné živiny a vitamíny. Pokud touto „stravou“ přikrmujeme i v létě, tak např. u mladých labutí může vést k „syndromu andělského křídla“, což zní hezky, ale znamená to znetvoření křídel spojené s neschopností létat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Čím se tedy na procházku k rybníku vybavit? Vzhledem k tomu, že u labutí více, u kachen o něco méně převažuje v jídelníčku rostlinná potrava, je ke krmení vhodná rozmražená kukuřice či hrášek, pšenice, žito, oves a další obilniny. Zpestřit jídelníček můžete také ptačím zobem, hlávkovým nebo jiným salátem, nakrájenou kořenovou zeleninou, případně granulemi pro vrubozobé ptáky. Krmení ale připravte jenom tolik, co ptáci stačí zkonzumovat, nenechávejte na břehu hromady „do zásoby“."

Přikrmování ptáků je úžasný způsob, jak se dostat blíž přírodě. Dopřejete-li ptákům jen to nejlepší, uvidíte, že se ve vašem okolí zabydlí a budou se k Vám vracet.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000028672/nekrmte-ptaky-nejen-v-zimnim-obdobi-pecivem-ani-cukrovim