Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Covidová situace ve FNO je stále špatná. V nejkritičtějším stavu jsou neočkovaní

Pacientů s covidem v ostravské fakultní nemocnici neustále přibývá. Předpokládá se, že současná vlna pandemie vyvrcholí kolem Vánoc. Celkový počet nově zachycených případů v Česku totiž pomalu začíná klesat.

Situace ve fakultní nemocnici je kritická. Na covidových jednotkách intenzivní péče je úplně plno. Leží na nich i mladí lidé a více než 95 procent z nich jsou neočkovaní.

Řeč je o pacientech v kritickém stavu, kteří jsou napojeni na ecmo přístroje, protože jim vůbec nefungují plíce.

Pavel Ševčík, přednosta, KARIM FNO: “To je obrovské číslo a svědčí o tom, že to očkování chrání proti závažnému především průběhu. Ti nejkritičtěji nemocní v této chvíli jsou lidé pod 60, pod 50, pod 40 roků, prostě mladí lidé. Dále máme k dispozici už několik týdnů neurologickou intenzivní péči."

Plné jsou i covidové jednotky intenzivní péče na klinikách interní a infekční. Velký nápor tak zažívají nejen lékaři, ale i sestry.

Pavel Ševčík, přednosta, KARIM FNO: “Spolupráce na úrovni s jednotlivými pracovišti je naprosto skvělá, takže se nám daří ten nápor udržet v mezích tak, abychom kapacitu pro ty nemocné měli, ale je to na úkor pacientů, kteří by potřebovali takzvané plánované elektivní výkony a to je špatně.”

Renáta Zoubková, vrchní sestra, KARIM FNO: “Máme mraky přesčasové práce. Sester teď momentálně je potřeba tady u nás a opravdu ta časová rotace je teď větší než kdy jindy."

Jen na Ecmo pracuje na směně až 5 sester podle toho, jaký je stav pacientů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy