Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj podporuje umělce s hendikepem. Ti nejlepší byli oceněni v Domě umění v Ostravě

Galerie výtvarného umění v Ostravě se opět stala místem předávání Ceny hejtmana MS kraje pro umělce s hendikepem. Ta se uděluje každoročně už od roku 2004, a to vždy v prosinci u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: “Myšlenka je super. Že to podporuje, je jasné, protože ti lidi to nemají úplně jednoduché. Na druhou stranu v tom umění se ty rozdíly stírají, protože to, co tady udělali ti ocenění, to já bych v životě neudělal. Myslím si, že je to moc fajn a samozřejmě ctí kraje něco takového podpořit.”

Od roku 2005 předávání cen doprovází vernisáž výstavy s názvem Svět podle nás, která prezentuje vítězná díla.

Tereza Muroňová, 1. místo, zpěv a hra na klávesy: “Já zpívám okolo 5 let a hraju na klávesy okolo 10 let. To je moje takové první ocenění a jsem ráda, že jsem byla oceněna za to, co ráda dělám, což je pro mě hezké.”
Jiří Kolúch, 2. místo, obraz „Bílá Opava”: “Za tu cenu jsem obrovsky teda rád. To jsem začal malovat před 20 lety jen tak z ničeho. Jsem si prvně koupil takovou knížku, kde jsem musel podle krok za krokem. Namočte štětec tam, tam a pak to dopadlo takhle.”
Jiří Matoušek, čestné uznání, série obrazů „Roční období s enkaustikou“: “Pocity jsou dobré Mám z toho díla dobrý pocit. Od dětství už kreslím a na vysvědčení jsem měl z výtvarky dvojku. To je enkaustika, malování horkým voskem. To mám asi nejradši.”

Pro hendikepované probíhají také celoroční dílny v Domě umění v Ostravě

Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění Ostrava: “Jsou to práce zaměřené jednak na výtvarnou činnost, které se většinou dějí tady v galerii, ale taky na hudební, taneční, které se dějí s partnery třeba přímo v těch stacionářích. Jsme velmi rádi, že ta celoroční práce v podstatě graduje ve společném předávání cen hejtmana MS kraje, kde jednotlivé stacionáře po celém kraji nominují své kandidáty, nebo spoluobčany, o kterých ví, že jsou výtvarně činní.”

V Moravskoslezském kraji tvoří občané se zdravotním postižením zhruba 10% obyvatel kraje. Cílem Ceny hejtmana je zlepšit kvalitu jejich života.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy