Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na frýdeckém zámku si lidé mohou prohlédnout výstavu Ex libris

Až do 27. února budou moci lidé navštívit výstavu Ex libris knižní značka na frýdeckém zámku. Vystaveny jsou i historické exponáty.

Kateřina Janásová, autorka výstavy: “Dneska otvíráme po dlouhé době i vernisáží výstavu Ex libris knižní značka. V současnosti si většina lidí představuje Ex libris jako drobné grafické dílo, které je samo o sobě prostě krásné, ale patří vlastně i ke knížce, obrázek ke knížce, pro kterou byla kdysi jako Ex libris jako knižní značka vytvořena.”


Anketa: “Chodím pravidelně skoro na každou výstavu a mají to vždy moc hezky nachystané, takže mě zajímají knížky a tady toto je zas něco nového pro mě.”
Kateřina Janásová, autorka výstavy: “Všechno, co je zde vystaveno, je vlastně ze sbírky Muzea Beskyd. Základem jsou Ex libris Ferdiše Duši, kterých je téměř šedesát tady vystavených, které vytvářel pro své přátele a pro sebe. Máme třeba vystavené razítko, které si vytvořil a jímž si označoval knihy ze své knihovny. Další Ex libris, jejich autorem je Leopold Parma a z jeho pozůstalosti jsou Ex libris různých jiných výtvarníků. Je tady zastoupen Ex libris Jaroslav Olšák. Dále jsou zde vystavované staré tisky, kde jsou vedle obrázků Ex libris také rukopisná Ex libris, a to nejen jedné osoby. Vystavovaný starý tisk ze 17. století se supralibros značkou na knížce na přední vazební desce zase dokládá, jak lze odhalit tajemství jeho majitele.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy