Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Základní školy pomáhají Ukrajině různými způsoby. Sbírkou coworkového centra i přijetím nových spolužáků

Celý MS kraj |

V září loňského roku zahájila v Bruntále činnost síť školních podnikatelských inkubátorů na základních školách. Ty se nyní vedle své hlavní činnosti rozhodly přispět k pomoci válkou postižené Ukrajině. Příkladem je školní coworkové centrum na Základní škole Petrin.

Jedním z pracovišť podnikatelského inkubátoru na Petrinu je i žákovská kuchyňka a kavárna.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Právě se nacházíme v naší nové odborné coworkové učebně, kde se každé úterý žáci snaží provozovat školní kavárnu. Dnes je to výjimečné v tom, že žáci se rozhodli ze sponzorských darů napéct různé cukrářské výrobky a udělat chlebíčky a přitom vybírají dobrovolný příspěvek na pomoc Ukrajině.“

Děti se učí podnikat ve službách i obsluhovat. Svá pracoviště přitom využívají pro organizaci sbírky pro Ukrajinu.

Barbora Holbová, lektorka kroužku vařeni: „Dnes nabízíme chlebíčky, máme perníčky s vlajkou Ukrajiny, máme ovocné dezerty, které děti připravují. Máme placky z průmyslové školy a domluvili jsme se na jejich prodeji tady u nás v kavárně.“

Výrobky pro kavárnu děti vyrábějí samy v kuchyňce, rovněž pořízené z projektu podnikatelského inkubátoru.

Kristýna Fojtíková, žákyně školy: „Momentálně máme kafe, čaj, potom ještě zákusky, chlebíčky a nebo perníčky. Buď jsou malé nebo velké, s barvami Ukrajiny.“

Vojtěch Kolda, žáky školy: „My jsme vlastně dělali ty perníčky, jak už se zmiňovalo a vlastně jsme je dělali tak všichni dohromady. Kafe tady děláme, děláme podle toho, jaký máme pressovač a teď momentálně děláme presso.“

Všechny vybrané peníze škola pošle nadaci Člověk v tísni. Jen za prvních pár hodin provozu kavárny to bylo přes šest tisíc korun. Tato sbírka navíc nebyla jedinou aktivitou školy. Na pomoc Ukrajině poputuje také výtěžek školou pořádaného blešího trhu.

Nově příchozí děti jsou do slova a do písmene váleční uprchlíci. Do školy nastoupily v podstatě ihned po svém příjezdu.

Leoš Sekanina, ředitel školy: „Potřebují možná teď nejvíce psychickou pomoc, kterou jim spolužáci docela dopřávají a mám z toho radost, že se tyto nové děti začlenily.“

Mikola, ukrajinský žák: „Ano, mám tady kamarády.“

Ukrajinským dětem pomáhá i školní žákovská rada, a to třeba i sbírkou a podobně. Svým přístupem v by děti mohly být vzorem i některým dospělým.

Elena Zlámalová, spolužačka: „Někteří dali různé věci, třeba pouzdro, pastelky, lepidlo, strouhátko a gumu. Já jsem si třeba vyrobila deníček a tam si píšu ukrajinsky různé názvy věcí a povídám si s ní přes ten deníček.“

Spolužák: „Ano, jako jde to dobře.“

Škola se snaží zajišťovat dětem všechny potřebné pomůcky. Učitelé například stahují ze servrů ukrajinské učebnice a využívají je ve výuce.

Irina Kerhartová, třídní učitelka: „Děti z Ukrajiny se přizpůsobily, jsou šikovné, komunikativní, líbí se jim ve škole, rádi chodí do školy a jsou hodně kamarádské, s dětmi komunikují a máme je tady všichni rádi.“

Přístup dětí k ukrajinským spolužákům je naprosto spontánní. Ukázalo se, že dětská solidarita a kamarádství opravdu fungují.

Nahlásit chybu


K tématu

Žáci 7. ZŠ ve Frýdku-Místku pomáhají prodejní výstavou onkologicky nemocným dětem

5. června 2023 16:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Školáci ze 7. Základní školy ve Frýdku-Místku celý rok vytvářeli různé výtvarné práce. Nyní uspořádali velkou vernisáž, kde kompletně všechny výtvory prodali. Výtěžek dají organizaci Haima Ostrava, která se stará o onkologicky nemocné děti.

V Zoo Ostrava bude Den pro slony, přineste vysloužilé oblečení a elektro

10. srpna 2023 16:58 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na sobotu 12. srpna připadá Mezinárodní den slonů, jehož cílem je upozornit na nepříznivou situaci těchto největších suchozemských savců ve volné přírodě. Den pro slony organizují u této příležitosti každoročně i mnohé zoologické zahrady. V ostravské zoo se akce uskuteční následující sobotu. Pokud se do zoo v Ostravě chystáte přijít, vezměte s sebou nějaký vysloužilý elektrospotřebič, pomůžete chránit slony ve volné přírodě a zároveň získáte vstupenku do zoo pro děti zdarma. Přibrat můžete i pěknou věc z šatníku, i tak jednoduše můžete slonům pomoci.

Moravskoslezský kraj přispěje na vznik rehabilitačního centra v Užhorodě

13. června 2023 15:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj podpoří vznik rehabilitačního centra na Ukrajině. Centrum pro zotavování vojáků a zraněných ve válečném konfliktu má vzniknout v Užhorodě v Zakarpatské oblasti. Jeho vybudování by mělo stát zhruba 36 milionů korun, kraj partnerské oblasti přispěje sedm milionů korun.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

18. dubna 2024 21:37 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Základní školy pomáhají Ukrajině různými způsoby. Sbírkou coworkového centra i přijetím nových spolužáků
Vydáno 18. března 2022 10:39, Celý MS kraj, Karel Soukop
V září loňského roku zahájila v Bruntále činnost síť školních podnikatelských inkubátorů na základních školách. Ty se nyní vedle své hlavní činnosti rozhodly přispět k pomoci válkou postižené Ukrajině. Příkladem je školní coworkové centrum na Základní škole Petrin.

Jedním z pracovišť podnikatelského inkubátoru na Petrinu je i žákovská kuchyňka a kavárna.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Právě se nacházíme v naší nové odborné coworkové učebně, kde se každé úterý žáci snaží provozovat školní kavárnu. Dnes je to výjimečné v tom, že žáci se rozhodli ze sponzorských darů napéct různé cukrářské výrobky a udělat chlebíčky a přitom vybírají dobrovolný příspěvek na pomoc Ukrajině.“

Děti se učí podnikat ve službách i obsluhovat. Svá pracoviště přitom využívají pro organizaci sbírky pro Ukrajinu.

Barbora Holbová, lektorka kroužku vařeni: „Dnes nabízíme chlebíčky, máme perníčky s vlajkou Ukrajiny, máme ovocné dezerty, které děti připravují. Máme placky z průmyslové školy a domluvili jsme se na jejich prodeji tady u nás v kavárně.“

Výrobky pro kavárnu děti vyrábějí samy v kuchyňce, rovněž pořízené z projektu podnikatelského inkubátoru.

Kristýna Fojtíková, žákyně školy: „Momentálně máme kafe, čaj, potom ještě zákusky, chlebíčky a nebo perníčky. Buď jsou malé nebo velké, s barvami Ukrajiny.“

Vojtěch Kolda, žáky školy: „My jsme vlastně dělali ty perníčky, jak už se zmiňovalo a vlastně jsme je dělali tak všichni dohromady. Kafe tady děláme, děláme podle toho, jaký máme pressovač a teď momentálně děláme presso.“

Všechny vybrané peníze škola pošle nadaci Člověk v tísni. Jen za prvních pár hodin provozu kavárny to bylo přes šest tisíc korun. Tato sbírka navíc nebyla jedinou aktivitou školy. Na pomoc Ukrajině poputuje také výtěžek školou pořádaného blešího trhu.

Nově příchozí děti jsou do slova a do písmene váleční uprchlíci. Do školy nastoupily v podstatě ihned po svém příjezdu.

Leoš Sekanina, ředitel školy: „Potřebují možná teď nejvíce psychickou pomoc, kterou jim spolužáci docela dopřávají a mám z toho radost, že se tyto nové děti začlenily.“

Mikola, ukrajinský žák: „Ano, mám tady kamarády.“

Ukrajinským dětem pomáhá i školní žákovská rada, a to třeba i sbírkou a podobně. Svým přístupem v by děti mohly být vzorem i některým dospělým.

Elena Zlámalová, spolužačka: „Někteří dali různé věci, třeba pouzdro, pastelky, lepidlo, strouhátko a gumu. Já jsem si třeba vyrobila deníček a tam si píšu ukrajinsky různé názvy věcí a povídám si s ní přes ten deníček.“

Spolužák: „Ano, jako jde to dobře.“

Škola se snaží zajišťovat dětem všechny potřebné pomůcky. Učitelé například stahují ze servrů ukrajinské učebnice a využívají je ve výuce.

Irina Kerhartová, třídní učitelka: „Děti z Ukrajiny se přizpůsobily, jsou šikovné, komunikativní, líbí se jim ve škole, rádi chodí do školy a jsou hodně kamarádské, s dětmi komunikují a máme je tady všichni rádi.“

Přístup dětí k ukrajinským spolužákům je naprosto spontánní. Ukázalo se, že dětská solidarita a kamarádství opravdu fungují.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000030413/zakladni-skoly-pomahaji-ukrajine-ruznymi-zpusoby-sbirkou-coworkoveho-centra-i-prijetim-novych-spoluzaku