Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Veolia modernizuje teplárny

Celý MS kraj |

Veolia pokračuje v masivních investicích do nových technologií, které umožní vyrábět teplo ekologicky a bezpečně. Jedním z největších projektů je transformace Teplárny Karviná, která zásobuje teplem města Karvinou a Havířov.

 Jak bude vypadat výsledek, se mohli podívat zastupitelé Havířova v Přerově, kde Veolia podobný multipalivový projekt právě dokončuje.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Tento projekt de facto znamená ukončení spalování uhlí v Přerovské teplárně, to skončilo v únoru tohoto roku a od té doby už je teplárna provozovaná na jiná paliva.“

Hlavním zdrojem bude v Přerově multipalivový kotel, který se dokončuje a začne sloužit během příští zimy. Přednost budou mít lokálně dostupná paliva.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Jak plyne z názvu, kotel bude umět spalovat více paliv, především TAP, biomasu a sušené čistírenské kaly. Pro konečné zákazníky výhoda spočívá především v jistotě dodávek tepla, bude schopný spalovat více paliv, což je vždycky dobré.“

Dramatické dění kolem energií a surovin v Evropě potvrzuje, že snižování závislosti na jednom palivu je nejlepší cestou k zabezpečení stabilních dodávek energií. Ukazuje se také, že efektivnější je nevozit paliva z velké dálky, ale využívat místní možnosti.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V dnešní době opravdu není ideální používat pouze jeden typ paliv, plyn, uhlí nebo něco jiného. Je vždy dobré využívat lokální paliva, což je naším hlavním cílem, chceme využívat hlavně paliva v MS kraji a zároveň mít co nejširší skladbu paliv, tak abychom mohli v případě problémů s cenou nebo dostupností mohli jedno palivo nahradit druhým.“

Pro města by mohlo být velkým přínosem těchto projektů také moderní energetické využití komunálního odpadu, který už nebude smět končit na skládkách. Veolia tím významně pomůže městům a obcím řešit odpadovou problematiku a odpady smysluplně využít na principu cirkulární ekonomiky. Kdo bude mít poblíž možnost energetického využití odpadů, má o starost méně.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Z osobního i profesního hlediska to určitě považuji za budoucnost v energetice, je rozumné komunální odpad energeticky využít a nezakopávat do země.“

Projekt transformace karvinské teplárny skupiny Veolia staví na stejném principu. Na rozdíl od Přerova teplárna v Karviné může ještě pár let využívat i uhlí díky investicím do ekologizace v minulých letech. Teplárna má efektivní odprášení, odsíření i denitrifikaci.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V Karviné a Havířově připravujeme v rámci rekonstrukce Teplárny Karviná obdobný projekt jako v Přerově, tzn. výstavbu multipalivového kotle s doplněním o plynové kotle, které budou sloužit pro špičku v zimě.“
Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Modernizace Teplárny KA pokračuje podle plánu, jsme v prostředku první fáze, zhotovujeme sérii 3 kotlů na plyn 3x 36 MW a zároveň stavíme malé satelitní horkovodní kotelny jednu pro KA a jednu pro HAV. 38 Tato výstavba všech 5 kotlů by měla být dokončena na podzim a uvedena do provozu na topnou sezónu.“

Hlavním zdrojem tepla pro Karvinou a Havířov ale bude stejně jako v Přerově multipalivový kotel - svým způsobem unikátní řešení, které v České republice zatím nemá obdoby.

Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Multipalivový kotel je v legislativním procesu, běží EIA, vyjasňují se podmínky a limity, zároveň připravujeme tendr. Náš plán je v roce 2023 realizovat tender, v letech 2024-2025 výstavbu, tak aby mohl být kotel v roce 2026 v ostrém provozu.“

Veolia má výhodu, že tento vícepalivový směr prosazuje už několik posledních let a její běžící i připravované investice tak posilují bezpečnost a soběstačnost.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V rámci dalších našich lokalit plánujeme opět využívat co nejvíc lokálních zdrojů a diverzifikovat palivovou základnu. V FM a Krnově budeme využívat biomasu doplněnou o zemní plyn, v Kolíně také stavíme kombinaci biomasy a zemního plynu.“

Žhavým tématem v poslední době jsou však také ceny energií. Prudký nárůst cen plynu, elektřiny, uhlí a emisních povolenek zdražuje i teplo, bez kterého se neobejdeme velkou část roku. Obvykle se topí v centrálních systémech 8 měsíců v roce. Velké investice v případě velkých dodavatelů by ale neměly ceny tepla dále výrazně zvyšovat.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „Tyto investice nemůžeme plně promítnout do ceny tepla a ani to není naším cílem, tyto investice přinesou větší efektivitu výroby, využíváním lokálních surovin omezíme dopady tržních cen, zemního plynu a uhlí na burze. Když budeme využívat lokální paliva, jsme schopni cenu kontrolovat a s tou efektivitou jsme schopni cenu tepla udržet v rozumných mezích.“
Nahlásit chybu


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Transport laboratorních vzorků z vyšetřoven do laboratoře je v krnovské nemocnici unikátní a první u nás

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

V Bruntále proběhlo Mistrovství ČR ve fitness dětí a mládeže

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Na hrad Sovinec se sjeli milovníci dravých ptáků a sokolnictví

Hrad Sovinec patřil o víkendu dravým ptákům a Sokolnickým slavnostem. V hlavní roli už tedy nebyly historické skupiny, šermíři a žongléři. Ti byli jen doplňkem hlavního programu slavností.

Do Ostravy přijedou největší beachvolejbalové hvězdy. Mají poslední možnost vybojovat olympiádu

Ostravu čeká velký sportovní svátek. Letošní beachvolejbalový turnaj v Dolních Vítkovicích je totiž poslední možností ke kvalifikaci na olympijské hry do Paříže, takže přijedou největší hvězdy tohoto sportu. Víkendové finálové duely jsou už vyprodány.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

ENERGIE A KRAJ: Veolia modernizuje teplárny
Vydáno 15. května 2022 21:06, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Veolia pokračuje v masivních investicích do nových technologií, které umožní vyrábět teplo ekologicky a bezpečně. Jedním z největších projektů je transformace Teplárny Karviná, která zásobuje teplem města Karvinou a Havířov.

 Jak bude vypadat výsledek, se mohli podívat zastupitelé Havířova v Přerově, kde Veolia podobný multipalivový projekt právě dokončuje.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Tento projekt de facto znamená ukončení spalování uhlí v Přerovské teplárně, to skončilo v únoru tohoto roku a od té doby už je teplárna provozovaná na jiná paliva.“

Hlavním zdrojem bude v Přerově multipalivový kotel, který se dokončuje a začne sloužit během příští zimy. Přednost budou mít lokálně dostupná paliva.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Jak plyne z názvu, kotel bude umět spalovat více paliv, především TAP, biomasu a sušené čistírenské kaly. Pro konečné zákazníky výhoda spočívá především v jistotě dodávek tepla, bude schopný spalovat více paliv, což je vždycky dobré.“

Dramatické dění kolem energií a surovin v Evropě potvrzuje, že snižování závislosti na jednom palivu je nejlepší cestou k zabezpečení stabilních dodávek energií. Ukazuje se také, že efektivnější je nevozit paliva z velké dálky, ale využívat místní možnosti.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V dnešní době opravdu není ideální používat pouze jeden typ paliv, plyn, uhlí nebo něco jiného. Je vždy dobré využívat lokální paliva, což je naším hlavním cílem, chceme využívat hlavně paliva v MS kraji a zároveň mít co nejširší skladbu paliv, tak abychom mohli v případě problémů s cenou nebo dostupností mohli jedno palivo nahradit druhým.“

Pro města by mohlo být velkým přínosem těchto projektů také moderní energetické využití komunálního odpadu, který už nebude smět končit na skládkách. Veolia tím významně pomůže městům a obcím řešit odpadovou problematiku a odpady smysluplně využít na principu cirkulární ekonomiky. Kdo bude mít poblíž možnost energetického využití odpadů, má o starost méně.

Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu Střední Morava, Veolia Energie: „Z osobního i profesního hlediska to určitě považuji za budoucnost v energetice, je rozumné komunální odpad energeticky využít a nezakopávat do země.“

Projekt transformace karvinské teplárny skupiny Veolia staví na stejném principu. Na rozdíl od Přerova teplárna v Karviné může ještě pár let využívat i uhlí díky investicím do ekologizace v minulých letech. Teplárna má efektivní odprášení, odsíření i denitrifikaci.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V Karviné a Havířově připravujeme v rámci rekonstrukce Teplárny Karviná obdobný projekt jako v Přerově, tzn. výstavbu multipalivového kotle s doplněním o plynové kotle, které budou sloužit pro špičku v zimě.“
Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Modernizace Teplárny KA pokračuje podle plánu, jsme v prostředku první fáze, zhotovujeme sérii 3 kotlů na plyn 3x 36 MW a zároveň stavíme malé satelitní horkovodní kotelny jednu pro KA a jednu pro HAV. 38 Tato výstavba všech 5 kotlů by měla být dokončena na podzim a uvedena do provozu na topnou sezónu.“

Hlavním zdrojem tepla pro Karvinou a Havířov ale bude stejně jako v Přerově multipalivový kotel - svým způsobem unikátní řešení, které v České republice zatím nemá obdoby.

Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie: „Multipalivový kotel je v legislativním procesu, běží EIA, vyjasňují se podmínky a limity, zároveň připravujeme tendr. Náš plán je v roce 2023 realizovat tender, v letech 2024-2025 výstavbu, tak aby mohl být kotel v roce 2026 v ostrém provozu.“

Veolia má výhodu, že tento vícepalivový směr prosazuje už několik posledních let a její běžící i připravované investice tak posilují bezpečnost a soběstačnost.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „V rámci dalších našich lokalit plánujeme opět využívat co nejvíc lokálních zdrojů a diverzifikovat palivovou základnu. V FM a Krnově budeme využívat biomasu doplněnou o zemní plyn, v Kolíně také stavíme kombinaci biomasy a zemního plynu.“

Žhavým tématem v poslední době jsou však také ceny energií. Prudký nárůst cen plynu, elektřiny, uhlí a emisních povolenek zdražuje i teplo, bez kterého se neobejdeme velkou část roku. Obvykle se topí v centrálních systémech 8 měsíců v roce. Velké investice v případě velkých dodavatelů by ale neměly ceny tepla dále výrazně zvyšovat.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „Tyto investice nemůžeme plně promítnout do ceny tepla a ani to není naším cílem, tyto investice přinesou větší efektivitu výroby, využíváním lokálních surovin omezíme dopady tržních cen, zemního plynu a uhlí na burze. Když budeme využívat lokální paliva, jsme schopni cenu kontrolovat a s tou efektivitou jsme schopni cenu tepla udržet v rozumných mezích.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031401/energie-a-kraj-veolia-modernizuje-teplarny