Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKOMAGAZÍN: Dotace na podporu třídění odpadu

Celý MS kraj |

Dotace na podporu třídění odpadu ze Státního fondu životního prostředí budou už brzy zveřejněny a města, obce, ale i odpadové společnosti mohou žádat o peníze na své projekty. A další očekávanou novinkou nejbližších týdnů je nová legislativa, která by měla pomoci redukovat množství jednorázových plastových výrobků.

Plastová brčka, nádobí, příbory nebo tyčinky do uší z českého trhu brzy nadobro zmizí. Podle resortu životního prostředí se tak ročně sníží spotřeba daných plastových výrobků o zhruba jednu miliardu a 77 milionů kusů. Pokud vše půjde podle plánu, zákon začne platit od července.

Jan Maršák, ředitel odboru odpadů, MŽP: ”Po vstoupení v účinnost tohoto zákona se tyto výrobky už nebudou moci uvádět na trh a nebudou tím pádech končit v odpadech, případně někde pohozené v přírodě. Dlouhodobě o této problematice informujeme, takže i výrobci by měli mít informace o tom, že se zákon připravuje, měli by se na to chystat a neměli by dělat si vytvořit velké zásoby těchto výrobků, protože pak jim skončí ve skladech. Navržená účinnost zákona je od července tohoto roku, uvidíme jakým způsobem bude tento legislativní proces probíhat, ale každopádně našim záměrem je, aby zákon byl účinný v letošním roce.”

Více jak sedm miliard korun je alokováno do roku 2027 na odpadové hospodářství, a to konkrétně na projekty, které řeší předcházení vzniku odpadů, recyklaci, úpravu, materiálové využití nebo odstraňování vybraných ekologických zátěží. Pro MS a Karlovarským kraj jsou připraveny další peníze z národních programů pro regiony zasažené těžbou uhlí.

Jaromír Manhart, projektový manažer odpadového hospodářství SFŽP:“Pro ČR je velmi důležitá podpora EU pro případ nemožnosti odpadu jako materiálu, tak podpora energetického využití, Pevně věříme, že Evropská komise (EK) podpoří v ČR projekty na energetické využívání tuhých alternativních paliv a případně, a to už dnes víme jistě, podpora úpravy čistírenských kalů v bioplynových stanicích nebo úprava a zpracování biologicky rozložitelných odpadů také prostřednictvím bioplynových stanic. Spalovny nebo-li zařízení pro energetické spalování odpadů v České republice nebudou podpořeny z dotačních projektů EU. ČR je však může stavět nebo rekonstruovat z vlastních zdrojů, ať už soukromých nebo veřejných. Zatím v Česku máme čtyři taková zařízení a spalují ročně okolo 900 tisíc tun ročně všechny čtyři dohromady. Lidé se takových zařízení nemusí bát, jsou velmi dobře provozována a kontrolována a co se týká emisí, to jsou tuhé znečišťující látky a lidově řečeno to, co uniká komínem, to je analyzováno obsluhou zařízení pro energetické využití.”
Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Má klesat skládkování, ale musí to jít ruku v ruce s novými technologiemi, co s těmi odpady budeme dělat. Znamená to, že jedině energetika může využít nerecyklovatelné odpady. Primárně zůstává recyklace a to, co nemůžeme nebo neumíme recyklovat, je to nevýhodné pro trh atd., ale má to energetický potenciál, tak to využijme pro výrobu energie. Emise, které vycházejí z energetického využití odpadů jsou mnohonásobně čistší než je například výroba energie z uhlí.”

Současná legislativa ukládá co nejvíce odpady využít k recyklaci, to znamená k materiálovému využití. A co nelze vrátit do oběhu, využít energeticky. Komunální odpady tedy přeměnit v surovinový zdroj jako částečnou náhradu za neobnovitelné zdroje.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Když se budeme bavit o energetice v dnešní době, mají vzniknout nové koncovky, kotle, které by byly schopny využívat palivo vyrobené z odpadu, tak tomu musí předcházet přetřídění. Z odpadu tak vytáhneme to, co můžeme materiálově využít a k energetice půjde jen to, co nejsme schopni zrecyklovat, ale tak zvaně hoří.”

Havířov měl původně v plánu, že provoz velké a moderní třídící linky za zhruba 450 milionů korun spustí v roce 2024. To ale nestihne. Za zpožděním v jednáních je podle společnosti covidové období a také legislativa.

Vladimír Lapčík, garant studijních oborů, Katedra ochr. životního prostředí, Hornicko-geolog. fakulta, VŠB-TUO: “Co se týká odpadů v MS kraji, tak já se domnívám, že bude problém se směsným komunálním odpadem, protože legislativa, která původně chtěla ukončit skládkování roce 2024, to umožňuje do roku 2030. Nic méně je třeba třídit. Zvláště v dnešní době, suroviny, které jsou použitelné, využívat jen po tepelné stránce a získávat z ní energii to opravdu možné nebylo. V roce 2025 bychom měli dosáhnout 55% třídění, ale vždy zůstane nějaký zbytek, který je nepoužitelný. Náš kraj se několikrát ucházel o stavbu závodu na energetické využití odpadu, bylo to někdy kolem roku 1991-2, potom kolem roku 1997 a poslední byl kolem roku 2025-7. Já bych doporučoval, aby se podobné zařízení vybudovalo. Ono tady ty snahy byly, ale vždy se to nějak zablokovalo, výstup z toho nebyl. A výsledek je ten, že když byly ty prostředky. Například koncem 90. let a potom i po roce 2005 ty prostředky mohly být alokovány, tak se to nevyužilo. A teď osobně nevím, zda to bude možné z něčeho financovat tyto projekty. Náš kraj má daleko více odpadu než kraj Plzeňský a kdyby u nás takové zařízení jako mají na Plzeňsku fungovalo, tak by dávalo 33 MWh v teple, což by byl přínos pro vytápění města, myslím tím centrální zásobování teplem a nemusela by se spalovat jiná paliva, která teď navíc budou silně nedostatková, jako je zemní plyn.”
Nahlásit chybu


K tématu

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

16. listopadu 2023 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

20. dubna 2024 14:54 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Transport laboratorních vzorků z vyšetřoven do laboratoře je v krnovské nemocnici unikátní a první u nás

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

V Bruntále proběhlo Mistrovství ČR ve fitness dětí a mládeže

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Na hrad Sovinec se sjeli milovníci dravých ptáků a sokolnictví

Hrad Sovinec patřil o víkendu dravým ptákům a Sokolnickým slavnostem. V hlavní roli už tedy nebyly historické skupiny, šermíři a žongléři. Ti byli jen doplňkem hlavního programu slavností.

Do Ostravy přijedou největší beachvolejbalové hvězdy. Mají poslední možnost vybojovat olympiádu

Ostravu čeká velký sportovní svátek. Letošní beachvolejbalový turnaj v Dolních Vítkovicích je totiž poslední možností ke kvalifikaci na olympijské hry do Paříže, takže přijedou největší hvězdy tohoto sportu. Víkendové finálové duely jsou už vyprodány.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

EKOMAGAZÍN: Dotace na podporu třídění odpadu
Vydáno 23. května 2022 14:45, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Dotace na podporu třídění odpadu ze Státního fondu životního prostředí budou už brzy zveřejněny a města, obce, ale i odpadové společnosti mohou žádat o peníze na své projekty. A další očekávanou novinkou nejbližších týdnů je nová legislativa, která by měla pomoci redukovat množství jednorázových plastových výrobků.

Plastová brčka, nádobí, příbory nebo tyčinky do uší z českého trhu brzy nadobro zmizí. Podle resortu životního prostředí se tak ročně sníží spotřeba daných plastových výrobků o zhruba jednu miliardu a 77 milionů kusů. Pokud vše půjde podle plánu, zákon začne platit od července.

Jan Maršák, ředitel odboru odpadů, MŽP: ”Po vstoupení v účinnost tohoto zákona se tyto výrobky už nebudou moci uvádět na trh a nebudou tím pádech končit v odpadech, případně někde pohozené v přírodě. Dlouhodobě o této problematice informujeme, takže i výrobci by měli mít informace o tom, že se zákon připravuje, měli by se na to chystat a neměli by dělat si vytvořit velké zásoby těchto výrobků, protože pak jim skončí ve skladech. Navržená účinnost zákona je od července tohoto roku, uvidíme jakým způsobem bude tento legislativní proces probíhat, ale každopádně našim záměrem je, aby zákon byl účinný v letošním roce.”

Více jak sedm miliard korun je alokováno do roku 2027 na odpadové hospodářství, a to konkrétně na projekty, které řeší předcházení vzniku odpadů, recyklaci, úpravu, materiálové využití nebo odstraňování vybraných ekologických zátěží. Pro MS a Karlovarským kraj jsou připraveny další peníze z národních programů pro regiony zasažené těžbou uhlí.

Jaromír Manhart, projektový manažer odpadového hospodářství SFŽP:“Pro ČR je velmi důležitá podpora EU pro případ nemožnosti odpadu jako materiálu, tak podpora energetického využití, Pevně věříme, že Evropská komise (EK) podpoří v ČR projekty na energetické využívání tuhých alternativních paliv a případně, a to už dnes víme jistě, podpora úpravy čistírenských kalů v bioplynových stanicích nebo úprava a zpracování biologicky rozložitelných odpadů také prostřednictvím bioplynových stanic. Spalovny nebo-li zařízení pro energetické spalování odpadů v České republice nebudou podpořeny z dotačních projektů EU. ČR je však může stavět nebo rekonstruovat z vlastních zdrojů, ať už soukromých nebo veřejných. Zatím v Česku máme čtyři taková zařízení a spalují ročně okolo 900 tisíc tun ročně všechny čtyři dohromady. Lidé se takových zařízení nemusí bát, jsou velmi dobře provozována a kontrolována a co se týká emisí, to jsou tuhé znečišťující látky a lidově řečeno to, co uniká komínem, to je analyzováno obsluhou zařízení pro energetické využití.”
Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Má klesat skládkování, ale musí to jít ruku v ruce s novými technologiemi, co s těmi odpady budeme dělat. Znamená to, že jedině energetika může využít nerecyklovatelné odpady. Primárně zůstává recyklace a to, co nemůžeme nebo neumíme recyklovat, je to nevýhodné pro trh atd., ale má to energetický potenciál, tak to využijme pro výrobu energie. Emise, které vycházejí z energetického využití odpadů jsou mnohonásobně čistší než je například výroba energie z uhlí.”

Současná legislativa ukládá co nejvíce odpady využít k recyklaci, to znamená k materiálovému využití. A co nelze vrátit do oběhu, využít energeticky. Komunální odpady tedy přeměnit v surovinový zdroj jako částečnou náhradu za neobnovitelné zdroje.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Když se budeme bavit o energetice v dnešní době, mají vzniknout nové koncovky, kotle, které by byly schopny využívat palivo vyrobené z odpadu, tak tomu musí předcházet přetřídění. Z odpadu tak vytáhneme to, co můžeme materiálově využít a k energetice půjde jen to, co nejsme schopni zrecyklovat, ale tak zvaně hoří.”

Havířov měl původně v plánu, že provoz velké a moderní třídící linky za zhruba 450 milionů korun spustí v roce 2024. To ale nestihne. Za zpožděním v jednáních je podle společnosti covidové období a také legislativa.

Vladimír Lapčík, garant studijních oborů, Katedra ochr. životního prostředí, Hornicko-geolog. fakulta, VŠB-TUO: “Co se týká odpadů v MS kraji, tak já se domnívám, že bude problém se směsným komunálním odpadem, protože legislativa, která původně chtěla ukončit skládkování roce 2024, to umožňuje do roku 2030. Nic méně je třeba třídit. Zvláště v dnešní době, suroviny, které jsou použitelné, využívat jen po tepelné stránce a získávat z ní energii to opravdu možné nebylo. V roce 2025 bychom měli dosáhnout 55% třídění, ale vždy zůstane nějaký zbytek, který je nepoužitelný. Náš kraj se několikrát ucházel o stavbu závodu na energetické využití odpadu, bylo to někdy kolem roku 1991-2, potom kolem roku 1997 a poslední byl kolem roku 2025-7. Já bych doporučoval, aby se podobné zařízení vybudovalo. Ono tady ty snahy byly, ale vždy se to nějak zablokovalo, výstup z toho nebyl. A výsledek je ten, že když byly ty prostředky. Například koncem 90. let a potom i po roce 2005 ty prostředky mohly být alokovány, tak se to nevyužilo. A teď osobně nevím, zda to bude možné z něčeho financovat tyto projekty. Náš kraj má daleko více odpadu než kraj Plzeňský a kdyby u nás takové zařízení jako mají na Plzeňsku fungovalo, tak by dávalo 33 MWh v teple, což by byl přínos pro vytápění města, myslím tím centrální zásobování teplem a nemusela by se spalovat jiná paliva, která teď navíc budou silně nedostatková, jako je zemní plyn.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031532/ekomagazin-dotace-na-podporu-trideni-odpadu