Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Dálkové teplo - jistota v nejisté době

Celý MS kraj |

Drahé energie trápí firmy i domácnosti. S příchodem zimy panují obavy, kolik zaplatíme za teplo a jestli budeme mít dost paliva. Výhodu mají ti, kteří jsou připojeni na teplárny, které umí využívat lokálního palivového mixu, mnohaletých zkušeností a silné pozice na trzích.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Já si myslím, že lidé teď přišli na to, že palivo je docela drahé a hlavně není. A to se netýká obyvatel napojených na centrální vytápění, protože to je naše starost. Samozřejmě my také máme určité problémy ohledně dodávek a logistiky paliva do tepláren, ale okamžitě to řešíme s velkými dodavateli paliv.“

Skupina Veolia je hlavním výrobcem a dodavatelem tepla a teplé vody v Moravskoslezském kraji. Provozuje tady jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě. Paliva na topnou sezonu má zajištěna.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „Věnujeme se tomu pečlivě, jsme schopni díky tomu, že jsme velká společnost a máme velký rozsah a dopad, nakupovat energie za podstatně příznivější ceny, než je dnes schopen nakoupit malý spotřebitel.“

Ukazuje se, že je také důležité nebýt závislý na jednom palivu, což má vliv na energetickou bezpečnost a stabilitu.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu, Veolia Energie: „Veolia má tu výhodu, že na svých teplárnách využívá vícero druhů paliv, umíme je i kombinovat, soustředíme se na lokálně dostupná. V reálu to znamená, že na Ostravsku a Karvinsku spalujeme především dostupné černé uhlí a na našich biokotlích v Krnově a FM biomasu v podobě lesní štěpky.“

Posílení nezávislosti na dovážených palivech přinese také využívání vytříděných komunálních odpadů k výrobě tepla.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu, Veolia Energie: „Této problematice se už několik let věnujeme, vidíme velký potenciál. V Přerově dokončujeme projekt multipalivového kotle na spalování TAP a biomasy. Tento projekt by měl jít do provozu ještě v této topné sezoně a podobný projekt připravujeme v teplárně Karviná.“

Teplárny se teď zaměřují i na vlastní úsporná opatření při výrobě tak, aby dopad dražších paliv byl co nejnižší.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu, Veolia Energie: „Tento trend se snažíme minimalizovat tím, že vyrábíme teplo a elektřinu kombinovaným způsobem, což je vlastně princip teplárenství a zaručuje tu nejvyšší účinnost využití paliva. A dále zajišťujeme provoz i údržbu kvalifikovaným personálem, aby zařízení pracovalo s nejvyšší činností.“

Technici pečlivě sledují také rozvody tepla od teplárny k zákazníkům, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám.

Jiří Leták, manažer distribuce a služeb regionu, Veolia Energie: „Celý systém, který provozujeme, je sledovaný z dispečinku. Jakmile se objeví jakákoliv porucha, dispečer to zaznamená dřív než kterýkoliv zákazník a okamžitě vyjíždí poruchová služba, která problém odstraní.“

Zákazníci se mohou také sami kdykoliv obrátit na svého dodavatele tepla.

Jiří Leták, manažer distribuce a služeb regionu, Veolia Energie: „Provozujeme zákaznické centrum, které funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Každý zákazník může požádat o pomoc při jakémkoliv problému. Vyřešíme problémy technické, tak i problémy ve smlouvě s fakturací a podobně.“
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Mezi hlavní přednosti dálkového vytápění patří spolehlivost a komfort dodávek tepelné energie. Lidé mají teplo bez starostí, údržba je minimální a my provádíme také monitoring veškerých technických veličin a také se obyvatelé ani správci nemusí starat o revizní zprávy, protože to provádíme my.“

Zákazníci ale samozřejmě mají možnost ušetřit za teplo různými opatřeními přímo u sebe doma.

Jiří Leták, manažer distribuce a služeb regionu, Veolia Energie: „Podstatné je, jakou teplotu doma udržujete, jak si nastavíte regulační ventily na svých radiátorech. Víme, že snížení teploty o jeden stupeň ušetří spoustu procent energie pro vytápění.“

Dálkové vytápění u nás je srovnatelné se zahraničím. Teplárny investují miliardy nejen do údržby a oprav, ale i do ekologických projektů na snižování emisí a omezování fosilních paliv, do výměny parovodů za horkovody a řídicích systémů.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Evropská unie jasně říká, že dálkové vytápění je nejefektivnější, na přijatelné cenové úrovni, s tím, že prioritou zůstává životního prostředí a dopad na životní prostředí v rámci tepláren je minimální.“
Nahlásit chybu


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

ENERGIE A KRAJ: Dálkové teplo - jistota v nejisté době
Vydáno 30. listopadu 2022 10:11, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Drahé energie trápí firmy i domácnosti. S příchodem zimy panují obavy, kolik zaplatíme za teplo a jestli budeme mít dost paliva. Výhodu mají ti, kteří jsou připojeni na teplárny, které umí využívat lokálního palivového mixu, mnohaletých zkušeností a silné pozice na trzích.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Já si myslím, že lidé teď přišli na to, že palivo je docela drahé a hlavně není. A to se netýká obyvatel napojených na centrální vytápění, protože to je naše starost. Samozřejmě my také máme určité problémy ohledně dodávek a logistiky paliva do tepláren, ale okamžitě to řešíme s velkými dodavateli paliv.“

Skupina Veolia je hlavním výrobcem a dodavatelem tepla a teplé vody v Moravskoslezském kraji. Provozuje tady jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě. Paliva na topnou sezonu má zajištěna.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: „Věnujeme se tomu pečlivě, jsme schopni díky tomu, že jsme velká společnost a máme velký rozsah a dopad, nakupovat energie za podstatně příznivější ceny, než je dnes schopen nakoupit malý spotřebitel.“

Ukazuje se, že je také důležité nebýt závislý na jednom palivu, což má vliv na energetickou bezpečnost a stabilitu.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu, Veolia Energie: „Veolia má tu výhodu, že na svých teplárnách využívá vícero druhů paliv, umíme je i kombinovat, soustředíme se na lokálně dostupná. V reálu to znamená, že na Ostravsku a Karvinsku spalujeme především dostupné černé uhlí a na našich biokotlích v Krnově a FM biomasu v podobě lesní štěpky.“

Posílení nezávislosti na dovážených palivech přinese také využívání vytříděných komunálních odpadů k výrobě tepla.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu, Veolia Energie: „Této problematice se už několik let věnujeme, vidíme velký potenciál. V Přerově dokončujeme projekt multipalivového kotle na spalování TAP a biomasy. Tento projekt by měl jít do provozu ještě v této topné sezoně a podobný projekt připravujeme v teplárně Karviná.“

Teplárny se teď zaměřují i na vlastní úsporná opatření při výrobě tak, aby dopad dražších paliv byl co nejnižší.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu, Veolia Energie: „Tento trend se snažíme minimalizovat tím, že vyrábíme teplo a elektřinu kombinovaným způsobem, což je vlastně princip teplárenství a zaručuje tu nejvyšší účinnost využití paliva. A dále zajišťujeme provoz i údržbu kvalifikovaným personálem, aby zařízení pracovalo s nejvyšší činností.“

Technici pečlivě sledují také rozvody tepla od teplárny k zákazníkům, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám.

Jiří Leták, manažer distribuce a služeb regionu, Veolia Energie: „Celý systém, který provozujeme, je sledovaný z dispečinku. Jakmile se objeví jakákoliv porucha, dispečer to zaznamená dřív než kterýkoliv zákazník a okamžitě vyjíždí poruchová služba, která problém odstraní.“

Zákazníci se mohou také sami kdykoliv obrátit na svého dodavatele tepla.

Jiří Leták, manažer distribuce a služeb regionu, Veolia Energie: „Provozujeme zákaznické centrum, které funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Každý zákazník může požádat o pomoc při jakémkoliv problému. Vyřešíme problémy technické, tak i problémy ve smlouvě s fakturací a podobně.“
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Mezi hlavní přednosti dálkového vytápění patří spolehlivost a komfort dodávek tepelné energie. Lidé mají teplo bez starostí, údržba je minimální a my provádíme také monitoring veškerých technických veličin a také se obyvatelé ani správci nemusí starat o revizní zprávy, protože to provádíme my.“

Zákazníci ale samozřejmě mají možnost ušetřit za teplo různými opatřeními přímo u sebe doma.

Jiří Leták, manažer distribuce a služeb regionu, Veolia Energie: „Podstatné je, jakou teplotu doma udržujete, jak si nastavíte regulační ventily na svých radiátorech. Víme, že snížení teploty o jeden stupeň ušetří spoustu procent energie pro vytápění.“

Dálkové vytápění u nás je srovnatelné se zahraničím. Teplárny investují miliardy nejen do údržby a oprav, ale i do ekologických projektů na snižování emisí a omezování fosilních paliv, do výměny parovodů za horkovody a řídicích systémů.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Evropská unie jasně říká, že dálkové vytápění je nejefektivnější, na přijatelné cenové úrovni, s tím, že prioritou zůstává životního prostředí a dopad na životní prostředí v rámci tepláren je minimální.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000034590/energie-a-kraj-dalkove-teplo-jistota-v-nejiste-dobe