Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zloději dřeva na Karvinsku drancují lesy, kácejí jen stromy poblíž cesty a naříznuté samy padají

Mnoho domů v chudinských čtvrtích na Karvinsku má letos k dispozici levné dřevo, které pochází z místních lesů. Lesákům ho ukradli zloději, kteří po sobě zanechávají spoušť a některé nařezané stromy hrozí spadnutím.

Majitelé lesů, pozemků i rybníků se sice snaží bránit zákazy, závorami i zátarasy, aby do lokalit mezi černouhelnými doly nepříjížděli zloději, vypalovači kabelů nebo lidé, kteří tam na vysypávají odpad na černé skládky. Snaha je však zatím marná. 

Do lesů teď navíc přijíždějí samozvaní dřevorubci s dodávkami. Aby se moc nenadřeli, kácejí jen stromy rostoucí poblíž cesty. Snaží se, aby strom spadnul přímo na cestu. Po rozřezání pak polena nemusejí nikam daleko nosit a jen je naházejí do dodávky. Protože se však jedná o dřevorubce amatéry, kteří navíc spěchají, aby je při krádeži nikdo nepřistihl, některé stromy jim nespadnou podle plánu. Zůstávají pak viset nakloněné i nad cestou, kde hrozí, že spadnou.

Zloději mají zájem jen o dřevo ze silnějších kmenů. Slabší větve z korun stromů nechávají na místě. Přestože po rozřezaných stromech zůstávají všude v okolí piliny a neodvezené větve, každý čerstvý pařez pečlivě zakryjí listím a kůrou. 

K odvážení nakradeného dřeva používají zloději různé dodávky. 

Když byla jedna romská dřevorubecká parta při krádeži spatřena, ještě více zrychlila tempo odklízení dřeva a jeden ze zlodějů dostal od šéfa příkaz postávat před čelem dodávky, aby zakrýval registrační značku. Pro případné přistižení lesáky nebo policisty mají připravenou výmluvu o tom, jak do lesa přijeli uklidit rozházená polena, podobně jako se vymlouvají, že tam nepálí elektrické kabely či pneumatiky. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy