Turecko pomocí mechanismu civilní ochrany Evropské unie o vyslání těžkého USAR (Urban Search And Rescue) týmu. Tento tým je předurčen pro vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních. Česká republika nabídla Turecku svůj těžký USAR tým v počtu 69 hasičů, v 9:45 hodin byla nabídka pomoci Tureckem akceptována. Započala logistická operace na přepravu celého týmu. Společnost SmartWings nabídla dvě letadla pro zajištění přepravy z Prahy a Ostravy na letiště do ADANY. Na organizaci pomoci se podílelo i Ministerstvo zahraničí, zastupitelský úřad v Ankaře a Ministerstvo vnitra.
Ostravský tým poletí v odpoledních hodinách. Přibližně ve 14:00 hodin začala nakládka techniky a vybavení do letadla. Tým z Prahy poletí pravděpodobně někdy kolem 18. hodiny.
Těžký USAR odřad se skládá z 69 osob: velitele týmu, zástupce velitele, styčných důstojníků, záchranářů, lékařů a kynologů se psy. Většinu týmu tvoří příslušníci HZS Praha (29) a HZS Moravskoslezského kraje (30), dále byli do týmu zařazení kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, sdružení SIRIUS a Městské policie Praha. Tým byl doplněn o dva lékaře z Úrazové nemocnice Brno a jednu ženu (kynolog).
Česká republika tak vyslala poprvé v historii těžký USAR tým, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu. Díky spolupráci všech zainteresovaných se podařilo tým vyslat do 10 hodin od akceptace nabídky pomoci. Český těžký USAR tým je týmem, který byl klasifikován mezinárodní poradní skupinou pro vyhledávání a záchranu osob při OSN (INSARAG). Česká republika tímto patří mezi země, které nejrychleji reagovaly a vyslala na pomoc těžký USAR tým.
Zemětřesní v Turecku a Sýrii bylo tak silné, že ho zaznamenaly i měřící stanice Geofyzikálního ústavu v České republice, například i v Ostravě.

Internet začaly postupně zaplavovat děsivé obrázky zkázy, kterou zemětřesení napáchalo.