Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Česko vyslalo do Turecka záchranný USAR tým, polovina hasičů je z MSK

Turecko a sousední Sýrii zasáhlo v pondělí brzy ráno rozsáhlé zemětřesení o síle 7,8 stupně. To doslova vymazalo z povrchu zemského domy i velké obytné čtvrti. Počet obětí dramaticky roste. Odpoledne už přesáhl 4 000 a stále roste, další tisíce lidí utrpěly zranění a tisíce se pohřešují. Česko vyslalo do Turecka speciální hasičský záchranný USAR tým. Polovina z 69 hasičů je z Moravskoslezského kraje.

Turecko pomocí mechanismu civilní ochrany Evropské unie o vyslání těžkého USAR (Urban Search And Rescue) týmu. Tento tým je předurčen pro vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních. Česká republika nabídla Turecku svůj těžký USAR tým v počtu 69 hasičů, v 9:45 hodin byla nabídka pomoci Tureckem akceptována. Započala logistická operace na přepravu celého týmu. Společnost SmartWings nabídla dvě letadla pro zajištění přepravy z Prahy a Ostravy na letiště do ADANY. Na organizaci pomoci se podílelo i Ministerstvo zahraničí, zastupitelský úřad v Ankaře a Ministerstvo vnitra.

Martin Kavka, mluvčí HZS Praha: "V tuto chvíli jsou oba týmy připraveny na odjezd na letiště, budeme nakládat ta letadla a odletíme na místo. Generální ředitelství je v kontaktu s tureckou stranou. Přímo na místě už bude pro nás připravený nějaký další support technický a organizační. Turecká strana nás přidělí na ta stanoviště."

Ostravský tým poletí v odpoledních hodinách. Přibližně ve 14:00 hodin začala nakládka techniky a vybavení do letadla. Tým z Prahy poletí pravděpodobně někdy kolem 18. hodiny.

Martin Kavka, mluvčí HZS Praha: "Ty USAR týmy jsou vybaveny na vyhledávání osob ze zřízených domů. Vezou sebou echolokátory, štěrbinové kamery. Máme sebou kynology, každý ten tým má sebou lékaře. Takže jsme plně vybaveni právě na to vyhledávání osob ze zřícených domů. Na to je ten USAR tým přesně vybaven a vycvičen."

Těžký USAR odřad se skládá z 69 osob: velitele týmu, zástupce velitele, styčných důstojníků, záchranářů, lékařů a kynologů se psy. Většinu týmu tvoří příslušníci HZS Praha (29) a HZS Moravskoslezského kraje (30), dále byli do týmu zařazení kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, sdružení SIRIUS a Městské policie Praha. Tým byl doplněn o dva lékaře z Úrazové nemocnice Brno a jednu ženu (kynolog). 

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Přepravují s sebou vybavení o celkovém objemu 100m3 a hmotnosti 25 tun. Dále byl tým je doplněn o tlumočníka. Letadla vystartovala z Ostravy v 17:54 hod. a z Prahy v 19:45 hod. Předpoklad příletu do ADANY je v po 23 hodině místního času. Po příletu bude navázán kontakt s místními záchranáři a českému týmu bude určeno místo nasazení."
Petr Vodička, člen týmu USAR: "Jsme soběstační po dobu pěti až sedmi dní. Máme vyhřívané nafukovací stany, máme svoje jídlo i vodu, abychom co nejméně zatížili už tak poškozenou infrastrukturu."
Radek Kaňa, náměstek ministra vnitra: "Budou rozhodovat minuty, abychom zachránili životy občanů Turecka a Sýrie."
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Předpokládáme, že se zapojí do záchranných prací již v ranních hodinách. Český USAR si sebou veze veškeré vybavení nejen pro záchranné práce, ale i ubytování a stravu a to až na 10 dní."

Česká republika tak vyslala poprvé v historii těžký USAR tým, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu. Díky spolupráci všech zainteresovaných se podařilo tým vyslat do 10 hodin od akceptace nabídky pomoci. Český těžký USAR tým je týmem, který byl klasifikován mezinárodní poradní skupinou pro vyhledávání a záchranu osob při OSN (INSARAG). Česká republika tímto patří mezi země, které nejrychleji reagovaly a vyslala na pomoc těžký USAR tým.

Zemětřesní v Turecku a Sýrii bylo tak silné, že ho zaznamenaly i měřící stanice Geofyzikálního ústavu v České republice, například i v Ostravě.

Internet začaly postupně zaplavovat děsivé obrázky zkázy, kterou zemětřesení napáchalo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy