Rodačka Božena Benešová zemřela před 80 lety

Jednou z významných rodaček Nového Jičína je spisovatelka Božena Benešová. Právě v měsíci dubnu uplynulo 80 let od jejího úmrtí. Dříve byla na jejím rodné domě na ulici Dolní brána umístěna pamětní deska. Ta je nyní uložená v muzeu. Spisovatelku tak ve městě připomíná jedna z ulic, která nese její jméno.

Reklama

80. výročí úmrtí novojičínské rodačky, spisovatelky Boženy Benešové, jsme si připomněli 8. dubna. Narodila se v domě na ulici Dolní brána v listopadu roku 1873.

Irena Jašíková, Muzeum Novojičínska

std up

Tento dům má dnes soukromého vlastníka a pamětní deska z bronzu se na něj zřejmě nikdy nevrátí. Spisovatelku tak připomíná alespoň ulice, která nese její jméno.

Božena Benešová žila v Novém Jičíně jen krátce, pak se s rodiči odstěhovala do Napajedel. Do světa literatury vstoupila povídkami a básněmi až v 37 letech. Její životní osudy ztvárnil před časem novojičínský Literární klub.

Karel Chobot, člen Literárního klubu Nový Jičín

Rodiče Boženy Benešové pocházeli z Frenštátu pod Radhoštěm ze vzdělaných rodin. Její matka byly dcerou Valentina Kostelníka, který byl frenštátským starostou.

Karel Chobot, člen Literárního klubu Nový Jičín

Božena Benešová stála u zrodu frenštátského Literárního salonu. Osudovým momentem jejího života bylo setkání s pražskými literáty Růženou Svobodovou a F.X. Šaldou.

Irena Jašíková, Muzeum Novojičínska

Za první díl trilogie Úder získala státní cenu za literaturu. Nejznámější knihou této autorky je ale drobná psychologická novela Don Pedro, Don Pablo a Věra Lukášová.

Irena Jašíková, Muzeum Novojičínska

Romány Boženy Benešové nejsou snadnou četbou a zůstává autorkou spíše pro znalce. 
Markmont, s.r.o.
Nový Jičín
od 30 000 Kč do 33 000 Kč

Detail

H R U Š K A , spol. s r.o.
Nový Jičín
od 83 Kč do 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu