Rodačka Božena Benešová zemřela před 80 lety

Jednou z významných rodaček Nového Jičína je spisovatelka Božena Benešová. Právě v měsíci dubnu uplynulo 80 let od jejího úmrtí. Dříve byla na jejím rodné domě na ulici Dolní brána umístěna pamětní deska. Ta je nyní uložená v muzeu. Spisovatelku tak ve městě připomíná jedna z ulic, která nese její jméno.

Reklama

80. výročí úmrtí novojičínské rodačky, spisovatelky Boženy Benešové, jsme si připomněli 8. dubna. Narodila se v domě na ulici Dolní brána v listopadu roku 1873.

Irena Jašíková, Muzeum Novojičínska

std up

Tento dům má dnes soukromého vlastníka a pamětní deska z bronzu se na něj zřejmě nikdy nevrátí. Spisovatelku tak připomíná alespoň ulice, která nese její jméno.

Božena Benešová žila v Novém Jičíně jen krátce, pak se s rodiči odstěhovala do Napajedel. Do světa literatury vstoupila povídkami a básněmi až v 37 letech. Její životní osudy ztvárnil před časem novojičínský Literární klub.

Karel Chobot, člen Literárního klubu Nový Jičín

Rodiče Boženy Benešové pocházeli z Frenštátu pod Radhoštěm ze vzdělaných rodin. Její matka byly dcerou Valentina Kostelníka, který byl frenštátským starostou.

Karel Chobot, člen Literárního klubu Nový Jičín

Božena Benešová stála u zrodu frenštátského Literárního salonu. Osudovým momentem jejího života bylo setkání s pražskými literáty Růženou Svobodovou a F.X. Šaldou.

Irena Jašíková, Muzeum Novojičínska

Za první díl trilogie Úder získala státní cenu za literaturu. Nejznámější knihou této autorky je ale drobná psychologická novela Don Pedro, Don Pablo a Věra Lukášová.

Irena Jašíková, Muzeum Novojičínska

Romány Boženy Benešové nejsou snadnou četbou a zůstává autorkou spíše pro znalce. 
Dokument Bufo Alvarius o nejsilnějším přírodním psychedeliku

Zítra 19:00 - 14.11. 15:08
Nový Jičín, Bývalé Kino Tatra, Studénka

Jednota, spotřební družstvo v Hodoníně
Nový Jičín
od 11 500 Kč

Detail

Nemocnice Nový Jičín a.s.
Nový Jičín
od 17 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu