Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nablýskané veterány zaplnily novojičínské náměstí, stavěla tam Svatováclavská vyjížďka

Sv. Václava uctili v Novém Jičíně tradiční vyjížďkou veteránů. Poprvé ji letos spolupořádal i zdejší nově vzniklý Klub historických vozidel.

Svatováclavská vyjížďka je pořádána 28. září  jako pohodová jízda historických automobilů a motocyklů vyrobených do roku 1980. Letos odstartovala u Zámku Kunín, cílem bylo novojičínské náměstí. 

“Tentokrát jsem přijel s vozidlem BMW 321, vyroben byl 22. 4. 1939. To auto jsem renovoval 13 let, jezdím s ním velké dálky, například do velké Británie a zpět. Také jsem letos jel 1 000 mil Československých a jelo to úžasně,” ukázal na svého krasavce Jiří Janošek, majitel historického automobilu. 

“Nádrž tohoto motokola má necelé tři litry. Je to dvourychlostní. Původně jsem vůbec nevěděl, co jsem to koupil. Až v Praze v Technickém muzeu jsem zjistil, že je to Premier 75. Vyrobeno jich bylo asi jen 200 kusů a toto je možná jediný, který se dochoval,” okomentoval své historické motokolo Josef Dahm, majitel historického automobilu.  

“Vyrazil jsem s aerovkou, letos má 80 let. Zajímavostí na ni je, že přesto, že má takovou dlouhou příď, tak se tam skrývá jen dvoudobý dvouválec. Mám ji asi rok a půl,” popsal svého veterána Miroslav Kretek, majitel historického automobilu.  

Podobných nablýskaných krasavců domácích i zahraničních značek a různého stáří mohli lidé na na náměstí obdivovat více než 100. 

“Jsou tady hezké kousky, třeba ta Tatra 603,” podotkl jeden z diváků. “Jsou tady nádherná vozidla, která stojí za shlédnutí,” přidal se vedle stojící pozorovatel.

U zrodu Svatováclavské vyjížďky stál před devíti lety František Horák se svou manželkou. Letos se na ni mohl oficiálně představil i nedávno založený Klub historických vozidel Nový Jičín. 

“O klubu jsem uvažoval už delší dobu. Je tady opravdu dostatek  schopných lidí, kteří se autům věnovali celý život, tak jsme tady založili vlastní klub historických vozidel. Naším cílem je, mít ten klub na takové úrovni, že budeme schopni testovat a uvádět do provozu vyřazená stará historická vozidla,” podotkl František Horák, ředitel Svatováclavské vyjížďky, místopředseda KHV Nový Jičín. 

Na příští rok zdejší veterán klub plánuje několik větších akcí a také chce ve spolupráci s dalším zdejším spolkem, Klubem vojenské historie FENIX, popularizovat práci předků nejen v oblasti automobilové techniky mezi mladou generací. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy