Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místní historii a vlastivědu přiblíží muzejní škola. Pro velký zájem otevřela dvě třídy

Lidé, kteří mají zájem o vzdělání v oblasti místní historie a vlastivědy, se schází na odborných seminářích v Žerotínském zámku. Otevřena je tu pro ně muzejní škola. Letos se koná její pátý ročník.

Muzeum Novojičínska se snaží podporovat zájem veřejnosti o vzdělání v oblasti místní historie a vlastivědných zajímavostí. Připravilo cyklus devíti přednášek, které ve dvou skupinách navštěvuje okolo 80 lidí. 

“Pořádáme pro už pátý ročník Muzejní školy nejen pro seniory. Zdůrazňuji to slovo nejen, protože tady máme nejen seniory, ale také další občany, kteří mají zájem o obecně vlastivědná témata. Máme dva termíny, každé pondělí dopoledne a odpoledne. A jsme nesmírně rádi za tento zájem,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

  Přednášky se každým rokem obměňují a tak řada posluchačů navštěvuje lekce opakovaně. 

Například paní Marie Soviarová usedá do Trámového sálu s připraveným zápisníkem do třetího ročníku. 

“Mě se to moc líbí, protože je to tady všechno z našeho okolí, takže se to člověk všechno dovídá nebo si to znovu oživuje,” podotkla Marie Soviarová, účastnice muzejní školy.  

“Cílem dnešní přednášky je přiblížit osudy Roberta Lva Melče, od jehož úmrtí uplyne 20. listopadu 85 let,” informoval Jan Číp, historik Muzea Novojičínska. 

Robert Lev Melč se narodil v roce 1891  v Loučce v rodině mlynáře. Během 1. světové války prodělal letecký výcvik. Byl odvážný pilot a hrdina z legií, dnes je ceněn především jako člověk, který se výrazně podílel na vzniku a organizaci československého vojenského letectva.

“Od roku 1919 působil jako velitel letecké školy v Omsku, kde vypracoval první koncepci československého vojenského letectva,” doplnil Jan Číp. 

Jedna z dřívějších přednášek například pojednávala o rybnících v Poodří, další téma, které posluchače teprve čeká, je například Nový Jičín na dobových pohlednicích. 

První hodina Muzejní škola začala už koncem září, ta poslední odzvoní 25. listopadu. 

“Poslední hodina tohoto kurzu je vždy takový  malý školní výlet na některé z našich pracovišť z muzeí na Novojičínsku, které provozujeme,” uzavřela ředitelka muzea. 

Muzejní školu ukončí posluchači závěrečným testem a vysvědčením. Za dobu konání zatím všichni uspěli s vyznamenáním.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy