Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínský ilustrátor Oldřich Hyvnar ztvárnil v komiksu život mořeplavce

Ilustrace Novojičíňáka Oldřich Hyvnara zají děti v několika zemích Evropy. Výtvarně zpracovával školní výukové plakáty. Naposledy dal o sobě výrazně slyšet také komiksovou tvorbou. Vykreslil život mořeplavce Richarda Konkolského.

Oldřich Hyvnar je učitelem na zdejším gymnáziu a vedle toho je také ilustrátor knih. Léta spolupracoval s mezinárodní firmou, pro kterou maloval výukové tabule, plakáty a další pomůcky, které se dostaly do škol v 8 zemí Evropy

Naposledy se teď pustil do komiksové tvorby. Podle předlohy ostravského scénáristy Milana Švihálka ztvárnil příběh slavného českého mořeplavce Richarda Konkolského. Vyšel letos v březnu a k dostání je na pultech knihkupectví. 

Oldřich Hyvnar, ilustrátor: “Je to dvanáct dílů po dvanácti obrázcích, tedy 144 obrázků celkem. Bylo to šílené, já jsem musel nastudovat spoustu věcí o jachtě, o té jeho Niké.”

Práce na komiksu, který vydal Nadační fond Historie dobrodružství, trvala celý rok. Pro Milana Švihálka jsou Rychlé šífy prvním komiksem, jeho práce se dosud týkala scénářů pro televizní tvorbu, což Oldřich Hyvnar občas pocítil, když měl splnit některá obsáhlá zadání pro dané políčko kresby.

Vše ale dopadlo dobře a Oldřich Hývnar naznačuje možné pokračování úspěšné spolupráce. Vydané Rychlé šífy totiž ztvárňují pouze dětství a rané léta slavného dobrodruha, rodáka z Bohumína, který mimo jiné sám třikrát obeplul celou zeměkouli.

Oldřich Hyvnar, ilustrátor: “My jsme to totiž s Milanem Švihálkem udělali tak mazaně, že je to otevřené v tom ději tak, že Richard Konkolski odjíždí na cestu kolem světa. A tam to končí. Poslední obrázek. Čtenáři jsou naštvaní, to jsem slyšel z mnoha stran, proč jste to tam nedali dál, proč je to tak otevřené. Musím se přiznat, je to záměr, abychom mohli pokračovat.”

Tvorba Oldřicha Hyvnara je ovšem podstatně širšího rozsahu. Jeho kresby se pravidelně objevují v časopise Tramp, literatuře faktu a historických publikacích. Ve svých volných pracích je inspirován surrealismem.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy