Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pokoje pro jednoho v Arše podporují důstojnost a soukromí

Více soukromí a důstojnost. Takové podmínky nyní nabízí klientům s mentálním postižením chráněné bydlení Archa. Umožnila to přestavba přízemí budovy, ve které vznikly nové jednolůžkové pokoje.

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v místní části Žilině 10 let. Ještě nedávno tu většina klientů sdílela dvoulůžkové pokoje. Po přestavbě přízemí tu mají už jedenáct jednolůžkových místností.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Teď se právě nacházíme v kuchyňce nového bytu, nového šestého bytu. Tahle rekonstrukce probíhala za účelem redukce dvoulůžkových pokojů. Protože dvoulůžkové pokoje, kde spolu bydlí dva dospělí lidé s mentálním postižením, ve většině případů i s přidruženým duševním onemocněním, sebou prostě nesou riziko konfliktů, problémových situací a také je to nedůstojné, aby dospělí lidé, kteří se dosud neznali, museli bydlet spolu.”

Přestavbu investoval Moravskoslezský kraj a podporovatelé zařízení. Z bývalého obývacího pokoje vznikl byt s kuchyňkou, koupelnou a třemi místnostmi. Jedenáct z patnácti klientů Archy už tak má svůj vlastní pokoj.

pan Richard, obyvatel chráněného bydlení: “Moc se mi tu líbí, jsme ti spokojený, mám tu vlastní pokoj a pomáhám tady, uklízím. Dneska mám večer službu, tak budu uklízet. Mám pejska Bobiška u maminky, chodím pravidelně domů, přes sobotu, neděli.”

Pan Richard bydlí v Arše tři měsíce, kromě jiného zvládá sám jezdit městskou hromadnou dopravou a třikrát týdně dojíždí do práce do firmy na ulici Bohuslava Martinů.

Přestěhování do vlastního pokoje přivítal i jeho soused pan Milan.

pan Milan, obyvatel chráněné bydlení: “Jak mám volno, tak sním oběd a jdu si spočinout. Dívám se na televizi.”

Klienti si sami uklízí, ti, kteří to zvládnou, sami nakupují, vaří si nebo perou prádlo, jinak tu mají vždy k dispozici pomoc asistentů. Vytrvalý nácvik samostatnosti pak může být pro některé z nich krokem k další nezávislosti.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Ideální situace, když se nám našeho klienta postupně během let pomocí těch nácviku podaří připravit na to, aby se mohl posunout do samostatného bydlení už mimo naši službu.”

Za poslední dva roky se do běžné bytové zástavby podařilo přesunout pět klientů. Dochází za nimi terénní služba.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy