Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští si připomněli desáté výročí úmrtí Václava Havla

Také Novojičínští si připomněli 10. výročí úmrtí Václava Havla. A kde jinde, než na nádvoří, které od letošního roku nese jméno tohoto prvního polistopadového prezidenta.

Desáté výročí úmrtí Václava Havla si připomněla celá republika, a také Nový Jičín. Malý happening se večer 18. prosince konal na prostranství, které je od letošního roku oficiálně pojmenováno jako Nádvoří Václava Havla.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “My na něj nechceme vzpomínat se smutkem a nechcete nějakou velkou nostalgii. Chceme jen si tady připomenout jeho odkaz a to, aby myšlenky Václava Havla tady zůstaly stále. Chceme zazpívat Václavu Havlovi koledy, chceme mu poslat nějaký dopis a máme velkou naději po volbách, že ten duch Václava Havla se znovu vrátí do naší země.”

Havlovo nádvoří ozdobil v těchto dnech také vánoční stromek, jehož příběh se pojí s obcemi z jižní Moravy, které v létě zasáhlo tornádo, a kam i někteří Novojičínští jezdili pomáhat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Stromeček, který jsme tady teď tady dali, tak je z darů z Liberecka, kde jsme byli pro stromy, které tamní lidé věnovali jižní Moravě postižené tornádem, a jižní Morava nám jeden stromeček a část ozdob, které byly také darované, dala, abychom ho věnovali Václavu Havlovi.”

Stromeček zůstane na prostranství několik dní, pověsit na něj svou ozdobu může i kdokoliv z veřejnosti.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Pak bychom chtěli ty ozdoby sundat a darovat například dětskému domovu nebo někomu, komu by udělaly radost.”

Už pár dní před vzpomínkovou akcí se jiné ozdoby, papíroví ptáci, objevily i na dvou stromech v prostoru nádvoří. Šlo o celorepublikový projekt, do kterého se zapojily mnohé školy, v Nové Jičíně například Základní škola Komenského 66. 

Věra Janíková, Novojičínská otevřená společnost: “Děti vytvořily ptáčky, které mohou zavěsit někde do prostoru, a to samotné je inspirováno kresbou Petra Síse, který vytvořil letící postavu z malých ptáčků, a je to symbol svobody, duchovního růstu a toho všeho, co pro nás Václav Havel znamenal.”
Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail