Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přástky školákům připomněly zpracování lnu i strašidelné písně

Muzeum Novojičínska nabídlo nový vzdělávací program s názvem Přástky. Dětem se snaží přiblížit, co lidé dříve dělali v zimním období, připomene zpracování lnu a také strašidelné písně a příběhy.

Přástky jsou tematickým program Muzea Novojičínska typickým pro zimní čas. Snaží se předávat odkaz o tom, co naši předkové dělali v tomto období, tedy že v chalupách při sešlostech zpracovávali vše, co se jim urodilo.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Na těch přástkách se lidé setkávali, dělali ty ruční práce, povídali si různé příběhy a zachovala se nám tak lidová slovesnost. Vyprávíme si i pověsti tady z okolí. Povídáme, jak se zpracovával len, vlna jak drhli peří. ”
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Díky kolegům z Přípora máme nachystán len ve všech fázích, od toho semínka až po to samotné zpracování té lněné látky. Máme k tomu i všechny nástroje, které byly nezbytné a byly v každé chalupě, kde se ten len pěstoval.”

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Pocestní, vandrovníci přišli do toho domu na ty přástky, aby tam zahráli třeba na harmoniku nebo na housle.”

Oblíbené byly během večerů hlavně strašidelné písně, jako třeba Juliána, krásná panna.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Je to jedna z písniček, které si zpívali lidé při tom předení, aby si ukrátili čas, aby se zabavili. Ta kterou jsme zpívali, je přesně tak strašidelná, jak měly být, se špatným koncem. “

Zazpívat si ji vyzkoušeli například žáci čtvrté třídy ze Základní školy Jubilejní, kteří na Přástky do edukační místnosti Muzea Novojičínska zavítali.

čtvrťáci ZŠ Jubilejní:  
“Mně se líbilo, jak jsme viděli, jak se zpracovává len.”
“Jak jsem si mohli zkusit, jaké to je po zpracování.”
“Líbí se mi, jak tady kreslíme kytky na ty pytlíky.”
“Nejvíce se mi líbí, že tu malujeme, a jak se ten len předl.”
Iva Benčáková, učitelka ZŠ Jubilejní: “My teď v přírodovědě bereme ekosystém lesa, takže to tam částečně zapadá, pole nás teprve čeká, ale mi se strašně líbí, že děti po dlouhé době strávily vyučovací hodiny mimo školní lavice. Paní průvodkyně je skvěle připravená, řekla dětem spoustu zajímavostí, a ještě je to spojené s výtvarnou výchovou, to se mi také líbí.”

Děti totiž neodcházely s prázdnou, odnesly si malý produkt ze lnu, na který si namalovaly rostlinku lnu, aby si zapamatovaly, jak vypadá.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy