Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Poctu veteránům by chtěli víc pro lidi a na náměstí

Prožít historické události první poloviny 20. století tak rochu na vlastní kůži umožňuje veřejnosti už několik let novojičínský Klub vojenské historie FENIX. Zabývá se zejména událostmi první první a druhé světové války, ze kterých ztvárňuje bojové ukázky.

Klub FENIX z Nového Jičína se zabývá vojenskou historií od roku 1900 do konce druhé světové války. Ztvárňuje bojové ukázky i civilní postavy. Pravidelně se zúčastňuje dobových ukázek na Opavsku, což jsou zejména rekonstrukce závěrečných bojů Ostravsko-opavské operace, ale ve spolupráci se Slezským muzeem a dalšími kluby se rozjíždí i na další místa Moravy.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Pro Slezské zemské muzeum v Opavě jsme také zařizovali akce a spolupracovali jsme na nich, jedna byla v Drahanách a druhá v Ludgeřovicích, kde se zrovna nacházím a ukončujeme sezonu akcí, které jsme na letošní rok měli připravené.”

Tato poslední ukázka z 11. listopadu souvisela s Dnem válečných veteránů. Ten by chtěl klub FENIX i ve svém domácím působišti, v Novém Jičíně, připomenout v příštím roce 105. výročí konce 1. světové války výraznějším způsobem.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “S vedením města Nový Jičín jsme začali jednat o této akci. Máme nějakou představu, že bychom mohli něco vymyslet na náměstí, aby to bylo komplexní jak pro děti, tak pro dospělé. Aby se zapojili do této akce a připomněli bychom jim tu historii, proč ten 11. listopad je ve známost.”

Letos už poprvé jeden program, kdy účastníci nebyli diváky, ale aktivními hráči - zejména tedy děti - klub uspořádal. Na Skalkách připravil Branný den.

  V zimním období se činnost klubu sice utlumí, ale dává příležitost pro účast na menších speciálních akcích - jsou to ukázky partyzánské činnost v Beskydech, kdy členové FENIXu většinou zajišťují tu druhou stranu.

  Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Jsou takzvané protipartyzánské akce, které se děly v našem regionu v Beskydech, kde se zúčastňují členové z našeho klubu s dalšími spřátelenými lidmi, kteří jsou pořadateli nebo spolupořadateli těchto akcí. Tyto akce jsou každoročně prováděny v zimním období, kdy ta partyzánská činnost byla nejvíce vidět. Jsou to zajímavé akce v přírodě, je to taková living history, kdy si to účastníci užívají od A až do Z.”

  Takováto nejbližší partyzánská ukázka je naplánována například v lednu v Hostašovicích na Trojačce. Aktivně klub FENIX spolupracuje také s Československou obcí legionářskou, a to především na vzdělávacích akcích ve školách.

  Nahlásit chybu

  K tématu


  Nejčtenější zprávy