Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový denní stacionář pomáhá dětem “s nálepkou”

Nový Jičín |

V Novém Jičíně funguje od ledna denní stacionář Střediska výchovné péče. Pomáhá rodinám s problémovými dětmi. Denní zařízení navazuje na ambulantní službu, které zde působí již několik let.

Středisko výchovné péče, na Dlouhé 54, je zařízení zaměřené na preventivně výchovnou práci s dětmi s poruchami chování. Poté, co zde od roku 2015 funguje ambulantní formou, otevřelo letos v lednu za podpory města Nový Jičín a Moravskoslezského kraje denní stacionář.

Petr Macíček, zástupce ředitele pro Středisko výchovné péče v NJ: “Je to proto dítě, které už získává tu nálepku problémového dítěte. Získává ji nebo už ji přijalo, pro to dítě my tady chceme tím programem vytvořit prostor pro to, aby si řeklo, ale já to takhle mít nemusím, nechci, můžu proto něco udělat. Takže pro to dítě, které získává tu nálepku mezi spolužáky i od učitelky, protože pro tu učitelku je to těžké v tom větším kolektivu, kde už to nedokáže zvládnout.”

V rámci denního stacionáře mohou speciální pedagogové působit na děti celodenně po dobu 12 týdnů, po výuce a odpoledních aktivitách se děti každý den vrací domů. Jeden den v týdnu jdou klasicky do své kmenové školy, aby zůstaly v kontaktu se svým spolužáky, a speciální pedagog stacionáře je s jejich učiteli v intenzivním kontaktu.

Stacionář působí formou malotřídky pro žáky od druhé do páté třídy, v kolektivu je jich maximálně šest. Pracují zde v ověřených programech.

Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Naše výchovně vzdělávací práce je postavena převážně na třech metodách, FIE, ART a environmentální program. Co se týče FIE, je to metoda, která vytváří takové klidné bezpečné prostředí pro děti.”
Tomáš: Mě se nejvíce líbí to FIE, máme na to dostatek času, abych si to všechno mohl vypracovat a líbí se mi spojování bodů.”
Jakub: “Pro mě je nejoblíbenější FIE. Baví mě to, že mám na všechno čas. Teď tam máme třeba zadané čtverec a dva trojúhelníky a musíme tam najít čtverec a dva trojúhelníky.”
Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Děti si vytvářejí strategii řešení, učí se využívat zažitých situací z minulých postupů, učí se navzájem sdílet získané a obhájit si to své řešení, učí se respektovat toho druhého.”

Metoda ART zase učí děti sociálním dovednostem, udržet pozornost, umět se omluvit, požádat o pomoc nebo zvládat vztek. 

Od otevření denního stacionáře na počátku ledna zde dochází například devítiletý Martin Hyvnar.

Blanka Hyvnarová: “Na ten nápad nás přivedla škola, jeho třídní paní učitelka. Dostali doporučení na tento denní stacionář, že by to pro něj bylo ideální a mohlo mu to pomoci v chování i v jiných věcech.”
Ivo Hyvnar: “Jdou tam vidět ty malinkaté změny, ale účinné. Třeba co se týče jídla, doma jíst nechtěl. Vůči nám rodičům je to účinnější.”

Martin už má svých 12 týdnů v denním stacionáři téměř za sebou, pokračovat tu bude dále navazující ambulantní službou.

Nahlásit chybu


K tématu

V novojičínské nemocnici od počátku prázdnin ošetřili okolo 250 úrazů dětí

27. srpna 2023 7:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská nemocnice od počátku prázdnin ošetřila na 250 úrazů dětí. Především zlomenin z trampolín nebo po pádech z kola. Nicméně alarmující je to, že se množí případy, kdy úrazy souvisí s požitím volně prodejných drog.

Beskydské divadlo se více otevírá dětem, vyráběly si tu loutky

Beskydské divadlo se více otevírá nejmladší generaci návštěvníků, připravilo pro ně představení spojené s výtvarnými dílnami. Děti si tu mohly vyrobit loutky z papíru a zahrát si s nimi krátké etudy.

Na pódiu Beskydského divadla nezáří jen herci. Se svými loutkami si tu zahrají i děti

Beskydské divadlo v Novém Jičíně se více otevírá nejmladší generaci návštěvníků, připravilo pro ně představení spojené s výtvarnými dílnami. Děti si tu mohly vyrobit loutky a zahrát si s nimi krátké etudy.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Den Země smáčel déšť, Jarošův statek ve Studénce akci zopakuje

Ekologický svátek, Den Země, připomněli také na Jarošově statku ve Studénce. Původně plánovaný program ovšem nabouralo nepříznivé počasí, proto jej tu v plné pestrosti zopakují ještě v květnu.

Studénka zkouší u Národní sportovní agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Den Země v muzeu provedl děti temným životem v podzemí

Typickou dubnovou akcí v Muzeu Novojičínska je Den Země. Ten zde ovšem letos pojali velmi netradičně a návštěvníkům zprostředkovali život pod zemí.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Města podpořila novinku společnou jízdou zástupců radnic

Zahájení provozu sdílených kol podpořili zástupci novojičínské a kopřivnické radnice společnou cyklojízdou. Ta startovala na Masarykově náměstí a zhruba za 50 minut končila před městským úřadem v Kopřivnici.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nový denní stacionář pomáhá dětem “s nálepkou”
Vydáno 9. března 2023 8:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V Novém Jičíně funguje od ledna denní stacionář Střediska výchovné péče. Pomáhá rodinám s problémovými dětmi. Denní zařízení navazuje na ambulantní službu, které zde působí již několik let.

Středisko výchovné péče, na Dlouhé 54, je zařízení zaměřené na preventivně výchovnou práci s dětmi s poruchami chování. Poté, co zde od roku 2015 funguje ambulantní formou, otevřelo letos v lednu za podpory města Nový Jičín a Moravskoslezského kraje denní stacionář.

Petr Macíček, zástupce ředitele pro Středisko výchovné péče v NJ: “Je to proto dítě, které už získává tu nálepku problémového dítěte. Získává ji nebo už ji přijalo, pro to dítě my tady chceme tím programem vytvořit prostor pro to, aby si řeklo, ale já to takhle mít nemusím, nechci, můžu proto něco udělat. Takže pro to dítě, které získává tu nálepku mezi spolužáky i od učitelky, protože pro tu učitelku je to těžké v tom větším kolektivu, kde už to nedokáže zvládnout.”

V rámci denního stacionáře mohou speciální pedagogové působit na děti celodenně po dobu 12 týdnů, po výuce a odpoledních aktivitách se děti každý den vrací domů. Jeden den v týdnu jdou klasicky do své kmenové školy, aby zůstaly v kontaktu se svým spolužáky, a speciální pedagog stacionáře je s jejich učiteli v intenzivním kontaktu.

Stacionář působí formou malotřídky pro žáky od druhé do páté třídy, v kolektivu je jich maximálně šest. Pracují zde v ověřených programech.

Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Naše výchovně vzdělávací práce je postavena převážně na třech metodách, FIE, ART a environmentální program. Co se týče FIE, je to metoda, která vytváří takové klidné bezpečné prostředí pro děti.”
Tomáš: Mě se nejvíce líbí to FIE, máme na to dostatek času, abych si to všechno mohl vypracovat a líbí se mi spojování bodů.”
Jakub: “Pro mě je nejoblíbenější FIE. Baví mě to, že mám na všechno čas. Teď tam máme třeba zadané čtverec a dva trojúhelníky a musíme tam najít čtverec a dva trojúhelníky.”
Zuzana Stanovská, speciální pedagog pověřený řízením stacionáře: “Děti si vytvářejí strategii řešení, učí se využívat zažitých situací z minulých postupů, učí se navzájem sdílet získané a obhájit si to své řešení, učí se respektovat toho druhého.”

Metoda ART zase učí děti sociálním dovednostem, udržet pozornost, umět se omluvit, požádat o pomoc nebo zvládat vztek. 

Od otevření denního stacionáře na počátku ledna zde dochází například devítiletý Martin Hyvnar.

Blanka Hyvnarová: “Na ten nápad nás přivedla škola, jeho třídní paní učitelka. Dostali doporučení na tento denní stacionář, že by to pro něj bylo ideální a mohlo mu to pomoci v chování i v jiných věcech.”
Ivo Hyvnar: “Jdou tam vidět ty malinkaté změny, ale účinné. Třeba co se týče jídla, doma jíst nechtěl. Vůči nám rodičům je to účinnější.”

Martin už má svých 12 týdnů v denním stacionáři téměř za sebou, pokračovat tu bude dále navazující ambulantní službou.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000036100/novy-denni-stacionar-pomaha-detem-s-nalepkou