Obstály by i v dnešní módě. Výstava ukazuje proměnu svatebních šatů za čtyři desetiletí

  • 16:07,
  • Opava,

Sledovat proměnu svatebních šatů v průběhu čtyř desetiletí můžete na výstavě s názvem „My dva a čas“, kterou připravilo Slezské zemské muzeum. Uvidíte tady, jak si ženy dokázaly v minulém století poradit s nedostatkem materiálu i střihů. Mnohé modely by uspěly i dnes!

Ačkoliv se to může zdát v dnešní době internetu a sociálních sítí neuvěřitelné, v minulém století každý vztah začínal procházkou v parku a pak také dlouhou výměnou dopisů. Svatba pak byla vytouženým dnem snoubenců. Zvlášť pro nevěsty bylo zásadní, co budou mít v tento den na sobě. Šaty si nechávaly šít podle svého vkusu z vybraných látek.

„Byly to původně hlavně krajky, krajkové materiály. Ty se kombinovaly se silonovými materiály a strojovou krajkou,“ popisuje kurátor výstavy Kamil Rodan.

Výstava nabízí přehled modelů od 40. až do 80. let. S výjimkou jediných šatů jsou všechny bílé. Dechberoucí je peříčkové paleto, kostýmek s pouzdrovými šaty nebo krátká nabíraná sukně – tyto modely by obstály i dnes!

Pánských obleků tady moc nenajdete. Také proto, že módní trendy na nich nejsou až tak patrné.

„Pánské obleky jsou univerzální, tak tam nebyla ta proměna tak velká. A je jich nedostatek: muži mnohdy přibrali, a tak oblek vyhodili,“ říká Rodan.

Na výstavě uvidíte kromě šatů i některé doplňky – jako třeba svatební stuhu se jmény novomanželů, korunku nebo i kabelku a boty.

„Chtěl jsem vytvořit kolekci, která by ukázala množství střihů, které v té době panovaly. Rád bych ve sbírání pokračoval,“ doplnil kurátor.

Tato výstava je základem ojedinělé sbírky Slezského zemského muzea. Pokud máte k dispozici cokoliv, co by ji mohlo doplnit, a to nejen oblečení, ale také třeba fotografie nebo svatební oznámení, pracovníci muzea to uvítají.

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 20.11. 23:43
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 20.11. 23:43
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 20.11. 23:43
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Jana Jahodová
Opava
od 16 300 Kč

Detail

PEKAŘSTVÍ SEZAM s.r.o.
Opava
od 19 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků