Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noclehárna, azylové i sociální bydlení - Armáda spásy v Opavě pomáhá už 20 let

  • Opava,

Dvě desetiletí pomáhá opavská Armády spásy lidem bez domova. Neposkytuje jim jen střechu nad hlavou, ale snaží se, aby i lidé s finančními problémy mohli dosáhnout na vlastní bydlení. Ročně jejich služeb využije na 550 klientům v nouzi.

Armáda spásy začala provozovat Azylový dům pro muže Samaritán v roce 2001. Útočiště tady dosud nacházejí lidé, kteří se ocitli na ulici bez střechy nad hlavou. Je zde místo pro 33 klientů.  Mnozí z nich sem často nejprve přicházejí jako zájemci o jednorázové přespání, které zahrnuje také možnost osobní hygieny i jídlo.

Milan Grygar, bývalý klient Armády spásy Opava: „Prošel jsem tady vším: noclehárnou, denním centrem, azylovým domem.“

Zatímco během teplých měsíců je zájem o přespání menší, s podzimem se počet klientů zvyšuje.

Jaromír Hanzlík, vedoucí přímé práce, Armáda spásy Opava: „Měli jsme už několik dní, kdy byla překročena maximální hranice 18 uživatelů. “

 Na 7 postelích poskytuje také přespání ženám v tísni. Do azylového domu pak přijímá matky s dětmi a nově také celé rodiny, které se ocitly na ulici.

Zdá, se, že v době koronavirové krize se zájem o azylové bydlení zvyšuje. S žádostí o ubytování se sem měsíčně obrátí i dvacítka zájemců.

Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb, Armáda spásy Opava: „Objevily se tady hodně ženy z prostředí domácího násilí, týrané ženy. “

V azylovém domě mohou klienti zůstat rok. Sociální pracovníci se jim snaží být během té doby nápomoci: poradí s vyřizováním dávek nebo s vedením domácnosti. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy