Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé mohou přispět na opravu sochy sv. Jana Nepomuckého v kapličce v Suchých Lazcích

  • Opava,

Místní část Opavy Suché Lazce plánuje v příštím roce rekonstrukci zdejší kapličky sv. Jana Nepomuckého. Renovaci potřebuje ale také socha světce uvnitř. A protože peníze z obecního rozpočtu na to nestačí, vypsala obec na záchranu této sochy veřejnou sbírku.

Tuto nenápadnou stavbu nemůžete minout, pokud projíždíte Suchými Lazci. Kaplička sv. Jana Nepomuckého tady stojí přibližně 300 let. S určitostí byla zachycena na prvním vojenském mapování z roku 1764.

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „To je to nejstarší památka, kterou tady máme. Kaplička sloužila jako náboženský stánek manského statku, od kterého se vlastně rozrůstala celá zástavba v Suchých Lazcích."

Svůj vzhled tato stavba během století příliš neměnila. Jen šindel nahradily střešní tašky a hladkou omítku brizolit. Kříž na střeše změnám odolal. Dochovaly se záznamy o několika větších opravách. Ten první hovoří o roku 1858, poslední o roku 2005.

Kapličku se rozhodla obec nyní opravit. O finanční přispění na restaurování dřevěné sochy sv. Jana Nepomuckého požádá obec dárce. Peníze mohou poslat na účet nebo předat na sucholazecké pobočce Pošta partner.

Petr Orieščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců a náměstek primátora Opavy: „Veřejná sbírka je vyhlášena na opravu sochy a dvou sloupů přilehlých k této soše. Oprava by měla vyjít na 150 000. Každopádně městská část by pak měla opravit celou kapličku.“

Kaplička je neodmyslitelnou součástí obce. Místo setkávání i důležitý orientační bod.

obyvatel Suchých Lazců: „Strávil jsem tady, jak se říká, mládí. Tady jsme si chodili hrát jako děti.“

obyvatel Suchých Lazců: „Kaplička je vlastně součástí historie naší obce. Památky se mají ochraňovat. Abychom je předali dalším generacím.“

Rekonstrukce kapličky by měla začít příští rok. Během té doby bude socha vyřezaná z lipového dřeva v péči restaurátorů. Ti už nyní zjišťovali, co bude nutné udělat.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Vidíme v obličeji sondu na původní barevnost, inkarnát, který je světle růžový. Stejně tak na střapcích je červená. Bílé roucho. Potom jsou soudy i na znaku Tvorkovských z Kravař.

Restaurovány budou také dva dřevěné sloupy, které jsou nezvykle uloženy po stranách sochy. Pocházejí zřejmě z roku 1781.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Ty jsou pravděpodobně z doby, kdy v nedaleké tvrzi zemřel poslední Tvorkovský z Kravař. "

Až bude kaplička i socha v novém kabátě, plánuje obec požádat Národní památkový ústav o zapsání této stavby na seznam kulturních památek.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy