Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Venkovní výstava o opavské čtvrti Kateřinky: historii můžete přímo na místě porovnat se současností

Opava |

Venkovní výstava připomíná 90. výročí povýšení opavské čtvrti Kateřinky na město. Panely s historickými fotografiemi jsou rozmístěny na několika místech. Diváci mohou srovnávat, jak se tvář obce zejména během minulého století proměnila.

Výstava Proměny Kateřinek začíná u Obecního domu v centru Opavy. První panel připomíná vznik dnešní opavské čtvrti v 18. - 19. století, kdy se postupně sloučilo osm menších obcí na levém břehu řeky Opavy. Zdejší české obyvatelstvo tvořilo protipól tehdejší německé Opavě na sousedním břehu. Výstava připomíná překotný rozvoj této obce zejména v minulém století.

Naděžda Glincová, zastupující ředitelka, Opavská kulturní organizace: „Umístili jsme ji venku, v Kateřinkách, právě abychom mohli udělat díky panelům výstavu srovnávací. Ta panely jsou hodně fotografické proto, aby si návštěvník uvědomil, jak se tvář obce měnila zejména v průběhu 20. století.“

Další panely s historickými fotografiemi, které mohou lidé konfrontovat přímo s realitou, jsou pak jsou v Kateřinkách. Připomínají rok 1932, kdy byly tehdy sedmi tisícové Kateřinky, povýšeny na město. V r. 1939 byly připojeny k Opavě.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, Opavská kulturní organizace: „Po II. světové válce došlo k osamostatnění Kateřinek. Poté se rozhodlo o tom, že Kateřinky se připojí k Opavě dobrovolně.“

V této dnes nejlidnatější opavské čtvrti žije 14 000 obyvatel, a to zejména v panelových domech jejichž výstavba tady probíhala v 70. - 80. letech minulého století a zcela změnila ráz obce. Přesto zde zůstalo několik historicky cenných staveb.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, Opavská kulturní organizace: „Srdcem každé obce bývá kromě hospody, samozřejmě kostel.  My se nacházíme u kostela sv. Kateřiny Alexandrijské, který by se dal považovat za nejstarší tady v okolí. V jeho interiéru jsou dochovány gotické prvky.“

Ze stejného období, tedy ze 14. století, pochází také nedaleká Kaple sv. Kříže. Častěji se jí ale říká švédská. To proto, že v době třicetileté války tady měla švédská vojska své bohoslužby.

Výstava připomíná také významné zemědělské dvory, kateřinský cukrovar nebo těžbu sádrovce, po které tady zůstala přírodní vodní nádrž, Stříbrné jezero, která se nyní rekultivuje.

Opavská kulturní organizace, která výstavu připravila, plánuje zmapovat historii také dalších opavských čtvrtí.


Nahlásit chybu


K tématu

Beskydský Montmartre chystá další ročník. Do Frýdku-Místku zve umělce i veřejnost

31. července 2023 11:11 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělci z Beskyd se opět sejdou ve Frýdku-Místku a dalším ročníku výstavní akce Beskydský Montmartre. Malíři, fotografové, keramici nebo šperkaři, ale i další. Všichni mohou na začátku září představit veřejnosti svá díla. Akce se tradičně uskuteční ve Faunaparku a připraven bude bohatý program pro veřejnost.

Fotografie zachycují současnou tvář Kravařska, vznikly na speciální panoramatický foťák

30. dubna 2023 8:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Žerotínském zámku je k vidění výstava obrazů regionálních malířů, kteří byli spjati s oblastí starého Kravařska. Součástí je i kolekce fotografií, které naopak přinášejí současný pohled na toto historické území.

Karvinské Středisko hudby a umění zkrášluje výstava fotografií a keramiky

9. května 2023 17:19 | Karviná | Monika Danková

Ve Středisku hudby a umění probíhá výstava fotografií místního fotoklubu. Jeho součástí je expozice keramické tvorby Kamily Gabryszové a my vás tam teď zavedeme prostřednictvím naší kamery.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Urologie opavské nemocnice má novou endoskopickou věž za 2,6 milionu

Včera 16:45 | Opava | Jiří Cileček

Na urologickém endoskopickém operačním sále Slezské nemocnice využívají operatéři novou endoskopickou věž. Představuje nejnovější typ zobrazovací techniky a techniky elektrokoagulace, zajišťuje efektivněji stavění krvácení při operacích prostaty a močového měchýře, kterých se ve Slezské nemocnici provádí na čtyři stovky ročně.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

18. dubna 2024 12:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Venkovní výstava o opavské čtvrti Kateřinky: historii můžete přímo na místě porovnat se současností
Vydáno 12. března 2022 14:30, Opava, Katka Geryková
Venkovní výstava připomíná 90. výročí povýšení opavské čtvrti Kateřinky na město. Panely s historickými fotografiemi jsou rozmístěny na několika místech. Diváci mohou srovnávat, jak se tvář obce zejména během minulého století proměnila.

Výstava Proměny Kateřinek začíná u Obecního domu v centru Opavy. První panel připomíná vznik dnešní opavské čtvrti v 18. - 19. století, kdy se postupně sloučilo osm menších obcí na levém břehu řeky Opavy. Zdejší české obyvatelstvo tvořilo protipól tehdejší německé Opavě na sousedním břehu. Výstava připomíná překotný rozvoj této obce zejména v minulém století.

Naděžda Glincová, zastupující ředitelka, Opavská kulturní organizace: „Umístili jsme ji venku, v Kateřinkách, právě abychom mohli udělat díky panelům výstavu srovnávací. Ta panely jsou hodně fotografické proto, aby si návštěvník uvědomil, jak se tvář obce měnila zejména v průběhu 20. století.“

Další panely s historickými fotografiemi, které mohou lidé konfrontovat přímo s realitou, jsou pak jsou v Kateřinkách. Připomínají rok 1932, kdy byly tehdy sedmi tisícové Kateřinky, povýšeny na město. V r. 1939 byly připojeny k Opavě.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, Opavská kulturní organizace: „Po II. světové válce došlo k osamostatnění Kateřinek. Poté se rozhodlo o tom, že Kateřinky se připojí k Opavě dobrovolně.“

V této dnes nejlidnatější opavské čtvrti žije 14 000 obyvatel, a to zejména v panelových domech jejichž výstavba tady probíhala v 70. - 80. letech minulého století a zcela změnila ráz obce. Přesto zde zůstalo několik historicky cenných staveb.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, Opavská kulturní organizace: „Srdcem každé obce bývá kromě hospody, samozřejmě kostel.  My se nacházíme u kostela sv. Kateřiny Alexandrijské, který by se dal považovat za nejstarší tady v okolí. V jeho interiéru jsou dochovány gotické prvky.“

Ze stejného období, tedy ze 14. století, pochází také nedaleká Kaple sv. Kříže. Častěji se jí ale říká švédská. To proto, že v době třicetileté války tady měla švédská vojska své bohoslužby.

Výstava připomíná také významné zemědělské dvory, kateřinský cukrovar nebo těžbu sádrovce, po které tady zůstala přírodní vodní nádrž, Stříbrné jezero, která se nyní rekultivuje.

Opavská kulturní organizace, která výstavu připravila, plánuje zmapovat historii také dalších opavských čtvrtí.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000030301/venkovni-vystava-o-opavske-ctvrti-katerinky-historii-muzete-primo-na-miste-porovnat-se-soucasnosti