Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě našlo útočiště na 800 ukrajinských uprchlíků. Ve městě pro ně vznikne informační centrum

  • Opava,

Podle aktuálních údajů nyní v Opavě žije na 800 ukrajinských uprchlíků. Ubytovací kapacity se ale začínají naplňovat. V případě nedostatku míst budou využívány k bydlení např. školy. V příštím týdnu vznikne centrum, které bude pomoc utečencům koordinovat.

Občané Ukrajiny, kteří prchají před válkou našli v Opavě azyl většinou u svých příbuzných, kteří tady žili již dříve. Část lidí využila nabídky k ubytování u soukromých osob a část jich žije v hromadných ubytovacích zařízeních. Na dočasný azyl se přeměnily třeba studentské koleje.

Ivana Růžičková, kvestorka, Slezská univerzita v Opavě: “Jedná se o koleje Slezské univerzity, které byly teď kratší dobu nevyužívané.“

Dvě stovky lůžek se zaplnily během několika dnů. 

Tatjana, obyvatelka studentských kolejí: „Všichni nám pomáhají. Co je potřeba,  nám převezou. “

Pět postelí v apartmánu, který je součástí internátu, nabídla hotelová škola.

Michal Petro, vedoucí vychovatel, Domov mládeže SŠHS a VOŠ: "Tuto kapacitu využily dvě ženy s dvěma malými dětmi a za jednou ženou přijela následně maminka."
Anna, obyvatelka domova mládeže: „Zaradovaly jsme se, když jsme tady přijely a zjistily, že budeme bydlet společně, na jednom místě."

V současné době žije v Opavě asi 800 ukrajinských uprchlíků. Ubytovací kapacity, které poskytlo město, školy i soukromníci se začínají plnit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Kapacita ubytování je omezená zhruba kolem 1000 – 1100 osob. Poté bychom museli hledat jiné ubytovací prostory, které by nebyly tak komfortní."

V Opavě v následujících dnech vznikne informační centrum pro uprchlíky, kde bude soustředěna veškerá materiální i poradenská pomoc. 
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy