Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dominik Fajkus objevuje pro děti hudbu

Opava |

Dominik Fajkus se snaží popularizovat vážnou hudbu. Sám ji objevil až v dospělosti, když začal hrát na klavír. Dnes skládá hudbu, koncertuje i vyučuje. A v podstatě si tak plní své sny. Víc o sobě prozradí v rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: S hrou na klavír jste začal pozdě, až ve svých 18 letech. Do té doby jste byl hudbou nepolíbený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ne, nebyl. V té době jsem působil v různých kapelách jako zpěvák v žánru black metalové a death metalové hudby. Ale protože to byly takové „garážové kapely“, tak se většinou stalo, že nakonec se rozpadly. A zbyl jsem sám. A já jsem se chtěl naučit na hudební nástroj, který by mě osvobodil od toho, se spoléhat na ostatní lidi. A klavír je nejuniverzálnějším nástrojem, se kterým dokážete udělat show pro lidi a nepotřebujete k tomu zbytek dalších členů kapely.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pamatujete si na konkrétní impuls, který vás usadil k pianu? A plánoval jste si, že u něj tak dlouho vydržíte?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ten impuls byl komický. V době, kdy jsem hledal nějaký hudební nástroj, na který budu hrát, tak jsem se rozmýšlel nad kytarou, klávesami, příčnou flétnou.... atd. Bylo toho hodně. Ale neměl jsem moc peněz, tak jsem se rozhodoval podle ceny nástroje. V jednom bazaru na mne vykoukly staré yamaha klávesy za 1 500 Kč. Ty jsem si koupil a bylo rozhodnuto. Opravdu jsem nečekal, co to všechno spustí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Od té doby jste ušel kus cesty. Dnes se nevěnujete jen interpretování cizí hudby, ale také si píšete svou vlastní. To byla přirozená cesta?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „V době, kdy jsem začal hrát, ještě nebylo možné, že bych měl tablet a mohl si pouštět písničky, a pak je interpretovat. Takže buď jsem si to mohl naposlouchat z filmů, nebo ze seriálů nebo z rádia. Ta lepší možnost byla, že jsem si je mohl napsat sám. Takže první písničky, kromě lidových, jednoduchých věcí, jsem si sám komponoval. Samozřejmě, to byly triviální skladby. Ale já jsem měl z toho radost. Jednak proto, že jsem něco sám vymyslel a jednak proto, že jsem byl schopen to sám zahrát. Takže ano, jde to ruku v ruce celou moji klavírní kariérou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ještě další vaši profesi musím připomenout. Jste učitelem hudby a vydal jste vlastní notovou školu. Znamená to, že s tím, co bylo pro výuku dostupné jste nebyl spokojený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem se rozhodl psát výukové skladby tak, aby tam byly obsažené populární akordy a melodie, které děti ukotví ke klavíru a ony to budou dělat s láskou a radostí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Snažíte se znovu vnést do škol tzv. výchovné koncerty. Ve vašem podání, ještě spolu s violoncellistou Janem Hanouskem, ale jsou spíš zábavné. Co je jejich smyslem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Smyslem je navnadit děti k tomu, aby se o hudbu začaly zajímat. Nejen o klasickou hudbu, ale o veškerou hudbu kolem sebe. Aby dokázaly pochopit, co hudba vlastně je. Když jsem přemýšlel o tom, že bych napsal nějaký výukový program, tak jsem přemýšlel, co bylo špatně na hudebních programech, když jsem byl já na základní škole a navštěvoval je. To jsem si tedy řekl, že tam nebude. A pak jsem se dětí ptal, co by tam být mělo. Zkoušeli jsme různé verze programu pro malou skupinku dětí. A zjišťovali jsme, co se jim líbí a co ne. Nakonec z toho vyšlo, že na děti zapůsobíte, když znáte interprety z jejich prostředí, a dokážete je přehrát na piaáno a zakomponovat do starší hudby. Když jsem americké rappery propojoval s J. Brahmsem nebo L. van Beethowenem, tak byli v tichém úžasu. A říkali si: Cože? To jde? To musíme zkusit taky. A tady byl ten začátek, to propojení jejich hudební sféry se starou, aby si uvědomili, že všechno rezonuje mezi sebou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Koncertujete, vydáváte desky, máte vlastní hudební školu, vnášíte hudbu do škol mezi děti… Co vás dál čeká, co je vašim dalším snem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem za poslední dva roky vydal dvě knížky. Jednu ve spolupráci s básníkem Radkem Glabazňou. Tyto knihy se teď snažím dostávat mezi děti. Ta první je klavírní učebnice, ale jiná než běžná. K dispozici je tady živý učitel před QR kódy. Ta druhá je hudební encyklopedie – to jsou zhudebněné výukové předměty ze základní školy. Můj cíl, můj sen, je teď trochu zabřednout do literatury. Proto 5. října budeme v Opavě pořádat literární večer.
Kromě toho jsme s Janem Hanouskem dokončili práci na novém albu, takže pokud dovolíte, tak bych vám rád zahrál úryvek jedné z mých oblíbených skladeb.“


Nahlásit chybu


K tématu

Pětice kantorů z Moravskoslezského kraje byla oceněna ministrem školství

28. září 2023 10:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejvyšší rezortní ocenění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy získalo pět pedagogů působících v regionu. Medaile MŠMT se udělují za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci.

Umělá inteligence, badatelství i formativní hodnocení. Festival inspiroval učitele ve vzdělávání

11. září 2023 11:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jak může ve vzdělání pomoci umělá inteligence nebo jak správně motivovat děti k výuce. Nejen tato témata se probírala na dalším ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách ve Frýdku-Místku. Ten pravidelně inspiruje učitele základních škol k zajímavé výuce oborných i dalších předmětů.

Konalo se slavnostní udílení výročních cen na ZUŠ B. Smetany

3. února 2024 14:38 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Základní umělecká škola Bedřicha Smetany uděluje každoročně a dlouhodobě výroční ceny osobnostem a žákům. Nejinak tomu bylo i letos, tento slavnostní akt vám připomeneme v následujícím příspěvku.


Krnovská nemocnice, jako první u nás, uvedla do provozu unikátní transportní systém vzorků, podobný potrubní poště, avšak plně automatizovaný

Dnes 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvách se postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

Včera 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

Včera 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Dominik Fajkus objevuje pro děti hudbu
Vydáno 27. července 2022 16:37, Opava, Katka Geryková
Dominik Fajkus se snaží popularizovat vážnou hudbu. Sám ji objevil až v dospělosti, když začal hrát na klavír. Dnes skládá hudbu, koncertuje i vyučuje. A v podstatě si tak plní své sny. Víc o sobě prozradí v rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: S hrou na klavír jste začal pozdě, až ve svých 18 letech. Do té doby jste byl hudbou nepolíbený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ne, nebyl. V té době jsem působil v různých kapelách jako zpěvák v žánru black metalové a death metalové hudby. Ale protože to byly takové „garážové kapely“, tak se většinou stalo, že nakonec se rozpadly. A zbyl jsem sám. A já jsem se chtěl naučit na hudební nástroj, který by mě osvobodil od toho, se spoléhat na ostatní lidi. A klavír je nejuniverzálnějším nástrojem, se kterým dokážete udělat show pro lidi a nepotřebujete k tomu zbytek dalších členů kapely.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pamatujete si na konkrétní impuls, který vás usadil k pianu? A plánoval jste si, že u něj tak dlouho vydržíte?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Ten impuls byl komický. V době, kdy jsem hledal nějaký hudební nástroj, na který budu hrát, tak jsem se rozmýšlel nad kytarou, klávesami, příčnou flétnou.... atd. Bylo toho hodně. Ale neměl jsem moc peněz, tak jsem se rozhodoval podle ceny nástroje. V jednom bazaru na mne vykoukly staré yamaha klávesy za 1 500 Kč. Ty jsem si koupil a bylo rozhodnuto. Opravdu jsem nečekal, co to všechno spustí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Od té doby jste ušel kus cesty. Dnes se nevěnujete jen interpretování cizí hudby, ale také si píšete svou vlastní. To byla přirozená cesta?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „V době, kdy jsem začal hrát, ještě nebylo možné, že bych měl tablet a mohl si pouštět písničky, a pak je interpretovat. Takže buď jsem si to mohl naposlouchat z filmů, nebo ze seriálů nebo z rádia. Ta lepší možnost byla, že jsem si je mohl napsat sám. Takže první písničky, kromě lidových, jednoduchých věcí, jsem si sám komponoval. Samozřejmě, to byly triviální skladby. Ale já jsem měl z toho radost. Jednak proto, že jsem něco sám vymyslel a jednak proto, že jsem byl schopen to sám zahrát. Takže ano, jde to ruku v ruce celou moji klavírní kariérou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ještě další vaši profesi musím připomenout. Jste učitelem hudby a vydal jste vlastní notovou školu. Znamená to, že s tím, co bylo pro výuku dostupné jste nebyl spokojený?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem se rozhodl psát výukové skladby tak, aby tam byly obsažené populární akordy a melodie, které děti ukotví ke klavíru a ony to budou dělat s láskou a radostí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Snažíte se znovu vnést do škol tzv. výchovné koncerty. Ve vašem podání, ještě spolu s violoncellistou Janem Hanouskem, ale jsou spíš zábavné. Co je jejich smyslem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Smyslem je navnadit děti k tomu, aby se o hudbu začaly zajímat. Nejen o klasickou hudbu, ale o veškerou hudbu kolem sebe. Aby dokázaly pochopit, co hudba vlastně je. Když jsem přemýšlel o tom, že bych napsal nějaký výukový program, tak jsem přemýšlel, co bylo špatně na hudebních programech, když jsem byl já na základní škole a navštěvoval je. To jsem si tedy řekl, že tam nebude. A pak jsem se dětí ptal, co by tam být mělo. Zkoušeli jsme různé verze programu pro malou skupinku dětí. A zjišťovali jsme, co se jim líbí a co ne. Nakonec z toho vyšlo, že na děti zapůsobíte, když znáte interprety z jejich prostředí, a dokážete je přehrát na piaáno a zakomponovat do starší hudby. Když jsem americké rappery propojoval s J. Brahmsem nebo L. van Beethowenem, tak byli v tichém úžasu. A říkali si: Cože? To jde? To musíme zkusit taky. A tady byl ten začátek, to propojení jejich hudební sféry se starou, aby si uvědomili, že všechno rezonuje mezi sebou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Koncertujete, vydáváte desky, máte vlastní hudební školu, vnášíte hudbu do škol mezi děti… Co vás dál čeká, co je vašim dalším snem?

Dominik Fajkus, klavírista, skladatel, učitel: „Já jsem za poslední dva roky vydal dvě knížky. Jednu ve spolupráci s básníkem Radkem Glabazňou. Tyto knihy se teď snažím dostávat mezi děti. Ta první je klavírní učebnice, ale jiná než běžná. K dispozici je tady živý učitel před QR kódy. Ta druhá je hudební encyklopedie – to jsou zhudebněné výukové předměty ze základní školy. Můj cíl, můj sen, je teď trochu zabřednout do literatury. Proto 5. října budeme v Opavě pořádat literární večer.
Kromě toho jsme s Janem Hanouskem dokončili práci na novém albu, takže pokud dovolíte, tak bych vám rád zahrál úryvek jedné z mých oblíbených skladeb.“


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032205/dominik-fajkus-objevuje-pro-deti-hudbu