Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městské části Opavy chystají ustavující zastupitelstva. Starostové chtějí ve své práci pokračovat

  • Opava,

Nové vedení bude mít brzy osm městských částí Opavy. Letošní komunální volby ale nepřinesly žádné větší změny. Lidé volili politiky, kteří se o chod obce starali dosud. Zřejmě všichni starostové obhájí své funkce. A mnozí už po několikáté.

Malé Hoštice, Komárov, Suché Lazce, Vávrovice, Podvihov, Vlaštovičky, Zlatníky a Milostovice. Tady občané v komunálních volbách vybírali své zástupce jak do zastupitelstva statutárního města Opavy, tak do své městské části.

Nejvíce kandidátních listin měli k dispozici voliči ve Zlatníkách, a to deset. Ovšem na každé bylo jen jediné jméno. Nové, sedmičlenné zastupitelstvo, bude pracovat téměř ve stejném složení, jako dřív.

Martin ŠoltIs (BEZPP) , starosta Zlatníků: „Všichni se navzájem známe, tak víme, co od koho očekávat.“

Počet kandidátek v ostatních městských částech se pohyboval od jedné do tří. A byli na nich většinou lidé, kteří mají s politikou zkušenosti.

Miroslava Konečná (OMČO), starostka Malých Hoštic: „Já pořád jedu s těmi stejnými lidmi, se kterými jsem začínala.“

Komárovské zastupitelstvo už na jaře odsouhlasilo snížení počtu svých členů. A tak občané letos volili místo jedenácti zastupitelů jen devět.

Lumír Měch (OMČO), starosta Komárova: „Je to dostačující počet pro naši městskou část. A také počet zastupitelů v ostatních městských částech je obdobný. Navíc to přinese úsporu finanční.“

Starostové městských částí jsou většinou neuvolnění. Funkci tedy vykonávají vedle svého zaměstnání. Ovšem nároky jsou na ně velké. Už jen proto, že v obcích, kde žijí stovky obyvatel, starostu nejspíš osobně každý zná.

René Holuša (OMČO), starosta Vlaštoviček: „Tady je člověk starosta 24 hodin denně. Když má někdo problém, volá v sobotu, v neděli, večer.“

Ať jde o město či vesnici, problémy se musí řešit všude: rozbité chodníky, opravy škol či budování hřišť.... Své o tom ví Petr Orieščík, který byl v uplynulém volebním období náměstkem primátora Opavy, a nyní bude potřetí obhajovat křeslo starosty v Suchých Lazcích.

Petr Orieščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců, náměstek primátora Opavy: „Když si vezmete Opavu a městskou část Suché Lazce, tak ty problémy jsou stejné. Jen si musíte odečíst dvě až tři nuly.“

V uplynulých 4 letech bylo největší investiční akcí budování kanalizace v Komárově a Suchých Lazcích za 350 milionů korun. Ve Vlaštovičkách postavili novou hasičskou zbrojnici, ve Zlatníkách opravili kulturní dům, Malé Hoštice s Opavou spojila cyklostezka. A připraveny jsou další projekty: např. rekonstrukce kulturních památek, realizace obecního rozhlasu nebo opravy silnic a chodníků.

Všech osm starostů by chtělo zůstat ve vedení městských částí také v následujícím volebním období. Potvrdit je ve funkci musí ještě nově zvolení zastupitelé, a to na svém ustavujícím zasedání.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy