Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové byty v Opavě. Investorem jsou developeři i město

  • Opava,

Opava se chystá snížit deficit nedostatku bytů a přilákat tak do města nové obyvatele. Byty stavějí prozatím developeři. V lokalitě bývalých Dukelských kasáren by pak mohla být v příštím roce zahájena výstavba obecních tzv. startovacích bytů. V Opavě byty dlouhodobě chybí.

Získat byt v Opavě není jednoduché. Překážkou jsou vysoké tržní nájmy a také jejich nedostatek. Výstavba se tady totiž v minulosti nijak zvlášť nerozvíjela. Obecní byt je pak možné získat výběrovým řízením. Ročně se jich pro nové nájemníky uvolní jen několik.

Michal Kokošek (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Město Opava má k dispozici asi pět set padesát bytů. Dostatečné to není. Poptávka převyšuje nabídku.“

Necelá čtvrtina těchto bytů je určená pro sociálně znevýhodněné, jako jsou např. handicapovaní či senioři. Počet obecních bytů se ale v budoucnu rozroste. Už v příštím roce by mohla být zahájená výstavba 160 bytových jednotek. Vzniknou rekonstrukcí historických budov v bývalých Dukelských kasárnách.

Michal Kokošek (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Opava, jako město, které má přes 50 000 obyvatel potřebuje více nájemních bytů. A to také vzhledem k situaci, která v současné době děje v souvislostí s navyšování cen energií a celkového zdražování.“

To opodál už se staví. Před dvěma lety město pozemek o výměře 3,8 ha prodalo. A nyní developer začal stavět. Postupně zde vybuduje 16 bytových domů. Teď tady stroje hloubí základy pro první čtyři.

Pavel Steinwirth, stavbyvedoucí, JTA Holding: „Momentálně dokončujeme zemní práce a začínáme zakládat stavbu. Zemní piloty, základové pásy a tak dál.“

Železobetonové piloty jsou uloženy do hloubky 15 metrů tak, aby unesly konstrukci šesti patrového domu. V první etapě bude dokončeno celkem 125 bytů. Jejich prodej běží už od léta.

Radek Sklář, manažer prodeje, TRIMEX REALITY: „Od spuštění prodeje ten zájem byl velký. Lidé volali denně. Z toho se vygenerovalo asi 10% rezervací. Pak se prodej přibrzdil.“

To 153 bytů, které se začaly stavět ještě v době před koronavirovou krizí v lokalitě Kačírkova, bylo rozebráno poměrně rychle. Developeři by měli v Opavě stavět také na dalších místech. Své záměry ale mnozí ještě nezveřejnili. Např. u ulice Olomoucká město prodalo pozemky k výstavbě už v roce 2016, ovšem stavět se tady ještě nezačalo. Další byty se plánují také kousek od centra. A to už víc jak deset let. V projektu Slezský se uvažuje jak o malometrážních bytech, tak o komerčních prostorách. Aktuálně město nabízí k prodeji pozemky ve vnitrobloku za obchodním centrem Slezanka. I tady mají být bytové domy. Asi 300 pozemků se chystá město nabídnout lidem k výstavbě rodinných domů. Jde o lokalitu Stromovka nedaleko Slezské nemocnice.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyČeská distribuční k.s. - okres Opava
Opava
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

GADO, s.r.o. - pracoviště Lidl Kravaře
Kravaře
od 107 Kč/hod.

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail