Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě žije podle odhadů asi ukrajinských 700 uprchlíků

Opava |

V Opavě nyní žije, podle odhadů na šest stovek ukrajinských uprchlíků. Jejich počet je proměnlivý. Zatímco někteří se vracejí zpět, jiní přijíždějí. Někteří jsou rozhodnutí zůstat, jiní doufají, že se do rodné země jednou vrátí.

Nová země, nový jazyk, nové zvyklosti. 59 letá Alla Jurčenko přijela do Česka vloni v dubnu. V Opavě teď žije na studentských kolejích Slezské univerzity, které téměř rok poskytují útočiště dvou stovkám uprchlíků. Přestože její byt v Nikolajevu se stal kvůli dopadu ruských raket neobyvatelným, plánuje, že se jednou domů vrátí.

Alla Jurčenko: „Moc chci domů.... Chci se vrátit. Ale zatím zůstanu v Česku, protože válka ještě není u konce.“

V Opavě nyní pobývá podle odhadů okolo 700 ukrajinských běženců. Kromě hromadných ubytoven, zde na Palhanci a v Park hotelu, žijí v individuálním ubytování. Nejspíš každý někdy navštívil dobrovolnické centrum Palanycja, které organizuje humanitární pomoc, jazykové kurzy nebo také volnočasové aktivity. Nejčastěji si tady ale lidé chodí pro informace potřebné k běžnému životu.

Veronika Vlčková, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Potřebují vědět, jak vlastně fungovat. Jak si zařídit zdravotní pojištění nebo vlastně jakoukoliv pomoc. Nebo se zajímají, jak je to s nakupováním či jak funguje hromadná doprava."

Dobrovolnické centrum slouží také k setkávání. Třeba ke společné oslavě českých a ukrajinských Vánoc se zvyklostmi i ochutnávkou tradičních pokrmů.

Provoz centra podporuje město Opava, které také vytvořilo transparentní účet, kam vložilo 10 mil. korun na nutné výdaje.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Spíš se nyní snažíme pomáhat hmotně. Posíláme např. autobusy na Ukrajinu. Nebo připravujeme např. zakoupení diesel agregátu a podobných zařízení.“

Status uprchlíka umožňuje Ukrajincům pracovat. Ovšem sehnat si odpovídající zaměstnání se ne každému podaří. A to kvůli tomu, že uznání kvalifikace je složité. Problémem je i jazyková bariéra.

Veronika Dudašíková, specialista trhu práce, ÚP Opava: „Bývají zaměstnáváni na pozicích manipulační dělník ve výrobě, obsluha strojů v potravinářském průmyslu. Pracují také jako dělníci v oblasti strojírenství.“

Ukrajinské děti se zapojily do výuky. Do opavských školek chodí víc jak tři desítky, v základních školách jich je 165, na středních jich studuje pouze několik jednotek.

Lenka Marošová, učitelka a vychovatelka ŠD, ZŠ Vávrovice: „Co se týká začlenění do kolektivu, je to ve velmi dobré fázi. Oni s těmi dětmi začali rychle spolupracovat. A naše děti se teď učí od nich Ukrajinsky.“
Dima: „Mě se nejvíce libí tělesná výchova a také kreslení.“

Ukrajinští školáci mají navíc kromě běžné výuky, také individuální hodiny, na kterých mohou podrobněji procvičit probíranou látku. A také se učit nová česká slova. Díky této částečné individuální výuce se děti se leckdy s češtinou popasovaly lépe, než jejich rodiče.

Nahlásit chybu


K tématu

Evakuační centrum v Opavě prověřila uprchlická krize

20. dubna 2023 15:48 | Opava | Katka Geryková

 Evakuační centrum v Opavě prověřila uprchlická krize. Toto místo bylo téměř rok nepřetržitě k dispozici lidem, kteří jsou na útěku před válkou na Ukrajině. Dovnitř teď nahlédneme s Romanem Otipkou z opavského magistrátu, který evakuační centrum provozuje.

Kamion přivezl do Bolatic na Opavsku s nákladem i 14 migrantů

25. července 2023 10:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V kamionu, který přijel z Turecka do Bolatic na Opavsku našli 14 uprchlíků z různých asijských států. Pravděpodobně se do kamionu dostali během přestávky řidiče. Prořezali totiž plachtu na střeše přívěsu a schovali se mezi přepravovaným zbožím.


Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V Opavě žije podle odhadů asi ukrajinských 700 uprchlíků
Vydáno 25. února 2023 8:30, Opava, Katka Geryková
V Opavě nyní žije, podle odhadů na šest stovek ukrajinských uprchlíků. Jejich počet je proměnlivý. Zatímco někteří se vracejí zpět, jiní přijíždějí. Někteří jsou rozhodnutí zůstat, jiní doufají, že se do rodné země jednou vrátí.

Nová země, nový jazyk, nové zvyklosti. 59 letá Alla Jurčenko přijela do Česka vloni v dubnu. V Opavě teď žije na studentských kolejích Slezské univerzity, které téměř rok poskytují útočiště dvou stovkám uprchlíků. Přestože její byt v Nikolajevu se stal kvůli dopadu ruských raket neobyvatelným, plánuje, že se jednou domů vrátí.

Alla Jurčenko: „Moc chci domů.... Chci se vrátit. Ale zatím zůstanu v Česku, protože válka ještě není u konce.“

V Opavě nyní pobývá podle odhadů okolo 700 ukrajinských běženců. Kromě hromadných ubytoven, zde na Palhanci a v Park hotelu, žijí v individuálním ubytování. Nejspíš každý někdy navštívil dobrovolnické centrum Palanycja, které organizuje humanitární pomoc, jazykové kurzy nebo také volnočasové aktivity. Nejčastěji si tady ale lidé chodí pro informace potřebné k běžnému životu.

Veronika Vlčková, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Potřebují vědět, jak vlastně fungovat. Jak si zařídit zdravotní pojištění nebo vlastně jakoukoliv pomoc. Nebo se zajímají, jak je to s nakupováním či jak funguje hromadná doprava."

Dobrovolnické centrum slouží také k setkávání. Třeba ke společné oslavě českých a ukrajinských Vánoc se zvyklostmi i ochutnávkou tradičních pokrmů.

Provoz centra podporuje město Opava, které také vytvořilo transparentní účet, kam vložilo 10 mil. korun na nutné výdaje.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Spíš se nyní snažíme pomáhat hmotně. Posíláme např. autobusy na Ukrajinu. Nebo připravujeme např. zakoupení diesel agregátu a podobných zařízení.“

Status uprchlíka umožňuje Ukrajincům pracovat. Ovšem sehnat si odpovídající zaměstnání se ne každému podaří. A to kvůli tomu, že uznání kvalifikace je složité. Problémem je i jazyková bariéra.

Veronika Dudašíková, specialista trhu práce, ÚP Opava: „Bývají zaměstnáváni na pozicích manipulační dělník ve výrobě, obsluha strojů v potravinářském průmyslu. Pracují také jako dělníci v oblasti strojírenství.“

Ukrajinské děti se zapojily do výuky. Do opavských školek chodí víc jak tři desítky, v základních školách jich je 165, na středních jich studuje pouze několik jednotek.

Lenka Marošová, učitelka a vychovatelka ŠD, ZŠ Vávrovice: „Co se týká začlenění do kolektivu, je to ve velmi dobré fázi. Oni s těmi dětmi začali rychle spolupracovat. A naše děti se teď učí od nich Ukrajinsky.“
Dima: „Mě se nejvíce libí tělesná výchova a také kreslení.“

Ukrajinští školáci mají navíc kromě běžné výuky, také individuální hodiny, na kterých mohou podrobněji procvičit probíranou látku. A také se učit nová česká slova. Díky této částečné individuální výuce se děti se leckdy s češtinou popasovaly lépe, než jejich rodiče.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000035911/v-opave-zije-podle-odhadu-asi-700-uprchliku