Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy vede Evropský pohár, čeká ji i mistrovství světa

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy je nejen členkou českého reprezentačního týmu, momentálně je také v čele tabulky Evropského poháru. Jachtingu se věnuje už devět let a úspěchy nesbírá jen v rámci Evropy. V červnu ji čeká dokonce mistrovství světa.

Že jachting není v Česku příliš rozšířeným sportem, je jasné. I u nás ale máme úspěšné závodníky. Patří mezi ně i Tatiana Bělunková, patnáctiletá rodačka z Ostravy. S jachtingem začala už s nástupem na základní školu.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Věnuju se mu tak od první třídy, takže to bude dejme tomu devět, nebo deset let. Dělám to vlastně odmala, vedli mě k tomu odmala rodiče a vždycky to byla taková srdcovka. Začátky sice nebyly lehké, byl to takový boj, ale dostala jsem se k tomu a ten sportu už odmala miluju.“

Tatiana má za sebou úspěšný rok. Po výhře dvou závodů vede Evropský pohár. Aby celou sérii 11 závodů vyhrála, chybí jí úspěšně projet už jen jediný. V dubnu se navíc vrátila z nejvyšší evropské soutěže.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nedávno jsme přijeli z mistrovství Evropy, kde jsem teda nakonec skončila dvanáctá, ale bylo nás 165 lodí z 35 zemí, takže konkurence byla veliká. V posledním dni jsem oželila šesté místo, nakonec se mi jedna rozička nepovedla, ale i tak bych řekla, že je to docela velký úspěch.“
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „U nás na Slezské máme samozřejmě spoustu šikovných lidí. Já se snažím s nimi pravidelně potkávat a oceňujeme je i v rámci nejrůznějších iniciativ městského obvodu. Jsem rád, že se u nás daří i takovým disciplínám, jako je třeba jachting, protože nejsme zrovna zemí, kde by jachting byl nějakou oblíbenou a rozšířenou disciplínou, takže i to je třeba ocenit.“

Kromě tréninků a závodů musí Tatiana zvládat taky přípravu do školy. Je totiž studentkou prvního ročníku na hladnovském gymnáziu. To se jí ale snaží vycházet vstříc.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Hladnov mi umožňuje individuální plán. Když jsem pryč, tak jsem pak schopná si dodělat tu školu, dopsat si písemky. Je to někdy těžké, někdy se šrotuju večer na písemky, ale jsou strašně vstřícní a dávají mi volnou ruku na tyhle výjezdy a závody, takže za to jsem všem ze školy vděčná.“

Cesta z Ostravy na nejvyšší soutěže v jachtingu prý není jednoduchá, ale stojí za to.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nejtěžší bylo aklimatizovat se na ty mořské, oceánské podmínky, protože to tady v Česku nemáme. Je těžké se připravit na ty vlny, protože tady v Česku je rovná voda, většinou slabý vítr, takže aklimatizovat se na ty vlny bylo hodně těžké. Nejlepší je na tom ale pak ten pocit, když to člověk zvládne, když se to tomu člověku povede. Je to fakt super si říct, že to ten člověk dokázal.“

V následujících měsících se Tatiana začne připravovat dokonce na mistrovství světa. To se bude konat v Portugalsku na konci června.

Nahlásit chybu


K tématu

Tylův sad prošel rozsáhlou revitalizací, bude sloužit relaxaci i vysokoškolské výuce

13. března 2024 10:45 | Ostrava-město | Michal Slonina | Slezskoostravský expres

Práce na revitalizaci Tylova sadu ve Slezské Ostravě jsou po téměř osmi měsících dokončeny. Park získal nové chodníky, zeleň, mobiliář a celkovou novou podobu. Sloužit bude odpočinku i výuce studentů přilehlé Přírodovědecké fakulty.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Novojičínští latináři si chtěli tančit jen tak pro radost, teď letí na mistrovství světa

13. října 2023 10:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Taneční pár, který tvoří Petra Saksa Pístecká a Petr Kalina, má před sebou mistrovství světa v latinskoamerických tancích. Na tréninku v Novém Jičíně jsme s nimi natáčeli ještě těsně před jejich odletem do Rotterdamu.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. srpna 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy vede Evropský pohár, čeká ji i mistrovství světa
Vydáno 30. května 2024 12:30, Ostrava-město, Michal Slonina
Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy je nejen členkou českého reprezentačního týmu, momentálně je také v čele tabulky Evropského poháru. Jachtingu se věnuje už devět let a úspěchy nesbírá jen v rámci Evropy. V červnu ji čeká dokonce mistrovství světa.

Že jachting není v Česku příliš rozšířeným sportem, je jasné. I u nás ale máme úspěšné závodníky. Patří mezi ně i Tatiana Bělunková, patnáctiletá rodačka z Ostravy. S jachtingem začala už s nástupem na základní školu.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Věnuju se mu tak od první třídy, takže to bude dejme tomu devět, nebo deset let. Dělám to vlastně odmala, vedli mě k tomu odmala rodiče a vždycky to byla taková srdcovka. Začátky sice nebyly lehké, byl to takový boj, ale dostala jsem se k tomu a ten sportu už odmala miluju.“

Tatiana má za sebou úspěšný rok. Po výhře dvou závodů vede Evropský pohár. Aby celou sérii 11 závodů vyhrála, chybí jí úspěšně projet už jen jediný. V dubnu se navíc vrátila z nejvyšší evropské soutěže.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nedávno jsme přijeli z mistrovství Evropy, kde jsem teda nakonec skončila dvanáctá, ale bylo nás 165 lodí z 35 zemí, takže konkurence byla veliká. V posledním dni jsem oželila šesté místo, nakonec se mi jedna rozička nepovedla, ale i tak bych řekla, že je to docela velký úspěch.“
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „U nás na Slezské máme samozřejmě spoustu šikovných lidí. Já se snažím s nimi pravidelně potkávat a oceňujeme je i v rámci nejrůznějších iniciativ městského obvodu. Jsem rád, že se u nás daří i takovým disciplínám, jako je třeba jachting, protože nejsme zrovna zemí, kde by jachting byl nějakou oblíbenou a rozšířenou disciplínou, takže i to je třeba ocenit.“

Kromě tréninků a závodů musí Tatiana zvládat taky přípravu do školy. Je totiž studentkou prvního ročníku na hladnovském gymnáziu. To se jí ale snaží vycházet vstříc.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Hladnov mi umožňuje individuální plán. Když jsem pryč, tak jsem pak schopná si dodělat tu školu, dopsat si písemky. Je to někdy těžké, někdy se šrotuju večer na písemky, ale jsou strašně vstřícní a dávají mi volnou ruku na tyhle výjezdy a závody, takže za to jsem všem ze školy vděčná.“

Cesta z Ostravy na nejvyšší soutěže v jachtingu prý není jednoduchá, ale stojí za to.

Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nejtěžší bylo aklimatizovat se na ty mořské, oceánské podmínky, protože to tady v Česku nemáme. Je těžké se připravit na ty vlny, protože tady v Česku je rovná voda, většinou slabý vítr, takže aklimatizovat se na ty vlny bylo hodně těžké. Nejlepší je na tom ale pak ten pocit, když to člověk zvládne, když se to tomu člověku povede. Je to fakt super si říct, že to ten člověk dokázal.“

V následujících měsících se Tatiana začne připravovat dokonce na mistrovství světa. To se bude konat v Portugalsku na konci června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043305/patnactileta-jachtarka-ze-slezske-ostravy-vede-evropsky-pohar-ceka-ji-i-mistrovstvi-sveta