Sochy slavných osobností přibývají v centru Ostravy

Leoš Janáček, jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů konce 19. a počátku 20. století. 12. srpna si připomeneme 90. výročí od jeho úmrtí. Od prosince sedí v životní velikosti na šestiboké lavičce z černé žuly na Jiráskově náměstí. V náručí drží lišku, kterou drbe na bříšku. Tvůrcem sochy je uznávaný hyperrealista David Moješčík.

Reklama

“Chtěl bych, aby ta liška byla jen takový bonbonek, uvidíme, podle toho, jak to bude vypadat. Bude vypadat jako by psal, proto ty dva prsty. Z lišky bude vidět jen něco,” dodává autor sochy David Moješčík.  Sochař a výtvarník David Moješčík zvolil pro ztvárnění hudebního velikána období, kdy už byl Janáček úspěšným skladatelem.  “Je mi spíše líto, že nemůže mít aspoň dva metry, vlastně…, minimálně dva metry. Protože ty věci, jak jsou přímo na zemi, budou působit malé. Takže socha je nepatrně větší než byl ve skutečnosti Janáček, byl totiž dost malý,” říká sochař. 

Centrální obvod věnoval Ostravanům bronzovou sochu hudebního velikána jako dárek k Vánocům. Po Brně, má Janáček v Ostravě na místě přezdívaném Kuří rynek teprve druhou sochu na světě. Po soše sedícího Janáčka, byla na konci června slavnostně odhalena socha Karla Kryla před Českým rozhlasem. Místo u vchodu bylo vybráno proto, že právě tady Kryl natočil své slavné album Bratříčku, zavírej vrátka.

„Kráčí z budovy rozhlasu, dívá se na hodinky, v kolik mu jede vlak do Mnichova a pod paží má krabici s kusem mýdla,“ vysvětlil Jaroslav Prokop, autor myšlenky.  Sbírku soch kulturních osobností Ostravy by měla rozšířit i vzpomínka na Věru Špinarovou. Umístěna má být v Husově sadu.

Výstava Černá země? Mýtus a realita

26.09. 10:00 - 06.01. 18:00
Ostrava, Dům umění Ostrava

Výstava betlémů a Vánoce na hradě

07.12. 10:00 - 06.01. 18:00
Ostrava, Slezskoostravský hrad, Ostrava

Epos o Gilgamešovi / NESMRTELNOST

Dnes 19:30 - 10:23
Ostrava, Stará Aréna Ostrava

Statutární město Ostrava
Ostrava-město
od 25 000 Kč do 37 000 Kč

Detail

FEE Transport s.r.o.
Ostrava-město
od 20 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Stavovská s.r.o.
Ostrava-město
od 16 280 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu