Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze

Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Na začátku se děti učí naložit si na talíř tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti.

“Děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V mateřince se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů.

“Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. 

“Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečná zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, zatím první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění má MŠ Špálova.  


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků