Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kašny v centru Ostravy už jsou v provozu. Čistí se každý týden

V Moravské Ostravě a v Přívozu už zprovoznili všechny kašny a pítka. Ty slouží nejen k osvěžení vzduchu, ale také k uhašení žízně zejména v parných letních dnech. O jejich údržbu se starají technické služby.

V centrálním obvodu Ostravy už jsou funkční všechny kašny a pítka. Kašen je v obvodu celkem šest a pítek osm. Je to ale nákladná záležitost a je třeba se o ně pečlivě starat.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: ”Voda je již od antického Řecka a od Říma symbolem civilizace a myslím, že ten přístup k té vodě právě ve veřejném prostoru je potřebný pro to město. Je třeba držet nějaké hygienické standardy a třeba tady tato kašna, co je za mnou, je takový malý oříšek, protože nám se tady tvoří řasy a tak dál, takže s tím nějakým způsobem bojujeme.”
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Provádíme údržbu prakticky každý týden. Je to z několika důvodů. Jeden z těch důvodů je ten, že je tady docela velký spad a druhá věc je, že lidé nám ucpávají odtoky, takže naši lidé musí každý týden projet, zkontrolovat, vyčistit.”

Kašny se pravidelně čistí nejen na povrchu, ale také v podzemí. Očista filtrace probíhá až třikrát týdně.

Michal Švihel, zaměstnanec TS Moravská Ostrava a Přívoz: Čistíme filtraci vlastně, která sbírá ty nečistoty, které se nashromáždí v té vodě, v té retenční nádrži, dávkujeme chemii, aby ta voda zůstala čistá, aby byla nezávadná. Snažíme se tu technologii udržet funkční.”

Kašny jsou na Smetanově, Masarykově a Benešově náměstí, v Husových sadech, u Hlavního nádraží a na ulici Zborovská, která je sice menší, ale velice využívaná.

Anketa: obyvatelé Zborovské ulice: “Chodíme k té kašně pořád a hrajeme si tu, někdy tu projíždíme na brusle a tak.”
“My si s tím někdy umýváme ruce.”

Na čištění kašen i ostatních znečištěných ploch v obvodu se používají halové čistící stroje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy