Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U památníku obětem střelby ve FNO se hromadí svíčky a věnce. Kytici donesla i starostka MOaP

Je tomu rok, co v čekárně traumatologické ambulance ostravské fakultní nemocnice střílel po bezbranných lidech 42letý muž. 7 lidí jeho útok bohužel nepřežilo. Na útěku pak spáchal sebevraždu. Tuto tragickou událost si lidé připomněli při odhalení památníku obětem střelby

Anketa: pozůstalí obětí a účastníci útoku: “Stejně špatně jako ten den. Pořád stejně, to se nedá takhle zahojit. Jsem přišla o syna.”
“Já jsem myslela hlavně na tu mamku, aby se ji něco nestalo a když už tam prostě byl, tak jsem si říkala, ať první zastřelí mě, ať prostě nevidím, jak mi umírá mamka. Někdy mám noční můry.”
“Ne, že ona o mě, ale ten strach, co já jsem měla o ní, to si nedovede nikdo představit, jak jsem se třepala a modlila se za to, ať ta hrůza skončí.”

Pietní akce se zúčastnilo nejen vedení nemocnice, ale také ostravského magistrátu, MS kraje, záchranářů a policie.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Já věřím, že prostě se to stane důstojným pietním místem a společným mementem té události, která, jak jsem říkal, nemá obdoby v psaných dějinách tohoto města.”
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Jediné mé přání je, aby se už nic takového neopakovalo, aby skutečně lidé si uvědomili, že zabíjením ostatních v podstatě nic nevyřeší a ublíží celé spoustě dalších lidí.”
Zuzana Ožanová, starostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Já si na ten den pamatuji. Když jsme najednou se dozvěděli, co se stalo. Museli jsme zavřít radnici. A posléze jsem večer jela do Prahy a tam probíhala demonstrace a nikoho nenapadlo myslet na ty oběti. Myslím si, že dnes je to především o těch pozůstalých a o tom, jak byl zmařen lidský život.”

Památník je protikladem sochy slunce a podle jeho autora Lukáše Dvorského znázorňuje černou díru jako nenávratnost celé tragické události.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy