Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasičské muzeum v Ostravě je otevřeno. Prohlídky probíhají denně kromě pondělí

Hasičské muzeum města Ostravy se otevřelo ve své plné kráse. Sídlí v secesní budově někdejšího německého sboru dobrovolných hasičů v Přívoze a návštěvníci se tady seznámí nejen s historií hasičství, ale také s ukázkami současné techniky a modelových situací.

Ladislav Geleta, kurátor, Hasičské muzeum města Ostravy: “Tady se nacházíme v historické části, kde je vystavena technika, která od prvopočátku se používala u hasičů. Ať už to byly pumpy ruční, nebo berlové, dál ruční kolové, koněspřežné, parní vozy, motorové stříkačky přenosné, nebo motorové stříkačky přívěsné a nakonec se začaly používat vlastně požární auta a cisterny.”

Nejvýznamnějším vozem a zároveň miláčkem muzea je tady tento hasičský automobil Praga 150 z roku 1951, který vyjíždí jen při slavnostních příležitostech.

Součástí muzea je i moderní přístavba z roku 2005.

Dan Matuška, průvodce, Hasičské muzeum města Ostravy: “V této polovině je ukázka práce ve výškách a nad volnou hloubkou. Jak je vidět, je tady travers lanový, nebo děti si mohou vyzkoušet na vlastní kůži zachránit děti ze studny. Pak je zde ukázka hasiče, jak leze po stromech. Nově v našem muzeu máme ukázku aktivních a pasivních prvků bezpečnosti. Všechny tyto prvky si můžete na voze prohlédnout, jelikož se jedná o vozidlo v řezu.”

V prvním patře můžete obdivovat historické předměty od sošek Svatých Floriánů, uniforem, sirén, nebo praporů. Vystaveny jsou tady i sběratelské modely aut a součástí muzea je i kinosál, kde se promítají filmy natočené při reálných zásazích hasičů a také jedinečná expozice pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra.

Dan Matuška, průvodce, Hasičské muzeum města Ostravy: “V současnosti je omezený počet návštěvníků na polovinu, tedy na 13 osob.”

Je proto lepší se na prohlídky objednat předem. Více informací najdete na webu muzea.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy