Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravská Ostrava a Přívoz vrací život bytovým domům v původním stavu. Mnoho bytů v nich bylo léta prázdných

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu postupně revitalizuje svůj bytový fond. Zatímco na začátku minulého volebního období měla více než 400 neobsazených bytů, dnes je to zhruba polovina. Jejich počet chce snižovat i nadále.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Díky tomu máme také více obsazených ploch a také mnohem větší příjmy z nájmů, které jsou ale pořád na dvou třetinách tržního.”
Jiří Vozňák, vedoucí odboru investic a místního hospodářství, MOaP: “V letošním roce jsme v rámci investic zrekonstruovali 3 bytové domy U Tiskárny 2, kde jsme nyní, Fügnerovu 6 a Jungmannovu 8. Jednalo se komplexní rekonstrukce 16 bytů a 4 byty jsme nově v nástavbě vybudovali na Jungmannově ulici. Budovali se veškeré vnitřní prostory, nebytové prostory. Budovaly se plynové kotelny nebo se napojovalo na centrální vytápění z těchto plynových kotelen.”

V bytech se kompletně měnily elektroinstalace, rozvody, podlahy i omítky. V některých domech jsou i nová okna. Celková částka se vyšplhala na 50 milionů korun. Třešničkou na dortu byla rekonstrukce památkově chráněného domu U Tiskárny 2.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je tady 6 krásných bytů, 3 nebytové prostory, jsou tady historické prvky a na fotografiích jde vidět, jak to tady vypadalo předtím a dá se říct, že to byl doslova a do písmene horor. Jak by to řekl pan Polívka WC bylo na chodbě, že ano, takže tady nikdo machra moc hrát nemohl. Teď je to doopravdy krásný dům, který zapadá do toho konceptu sytého a dělá tomu spíše chloubu než předtím ostudu.”

Už příští rok projdou rekonstrukcí mimo jiné bytové domy na ulici Tolstého nebo Jungmannova.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Přímo za mnou je typický dům Tolstého 12, který čeká na kompletní rekonstrukci. V minulém volebním období magistrát zřídil naprosto nový fond. Je to fond na obnovu bytového fondu pro městské obvody a ty největší investice, co obvody dělají, si o peníze z tohoto fondu mohou požádat. My jako Moravská Ostrava a Přívoz můžeme dostat až 50 procent z těchto prostředků a tento dům Tolstého 12 je právě v tomto programu. Všechno durch budeme dělat nově. Prakticky už jsme si to vyzkoušeli na těch budovách jako je napří. U Tiskárny 2, což je navíc kulturní památka. Takže v ten moment, kdy se tě, domům dává ta péče, tak je o ně zájem a můžou vypadat doopravdy krásně a hezky.”
Martin Cyž, vedoucí oddělení správy majetku, MOb Moravská Ostrava a Přívoz: Před 4 lety jsme měli takový ambiciózní plán s opravou bytového fondu a to je také naplnění našeho plánu, kdy si říkáme, že tento dům by si zasloužil taky komplexní péči. Tento dům bude kompletně zrekonstruován v plné parádě od spodní stavby až po střechu. Budou se měnit dispozice, způsob vytápění, celá tato stavba bude stát zhruba 12 milionů korun. Zaslouží si určitě v této době investici, protože se okamžitě a velice dobře komerčně dají pronajmout. Bude tu kompletně nové vybavení, ta dispozice se trošičku změní a myslím si, že to bude velice pěkné bydlení v centru Ostravy.”

V domě je 9 bytů, 7 z nich je dlouhodobě volných. Jsou tak ještě v původním stavu.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Bytová nouze tady je. Byty v ČR chybí. Jedna cesta je byty stavět, druhá možnost je rekonstruovat. V roce 2010 měl městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz něco přes 200 volných bytů. To se bohužel v dalších 5 letech zhoršovalo. V roce 2015 byl vrchol tohoto neobsazování a obvod měl přes 400 bytů prázdných. Bytový fond tak degradoval. To, co jsme si v roce 2018 dali za plán, bylo tento počet radikálně snižovat. V té době bylo přes 350 volných bytů a dneska už se dostáváme na ty úrovně, kdy se začíná dvojkou. Takže celé minulé volební období bylo velice pozitivní v tom, že jsme opravili sice 300 bytů, ale z toho stovka byla právě ta neobsazená, která se vrátila zpět. Tady ta lokalita Tolstého je atraktivní v tom, že je blízko centra, přitom to není přímo centrum a mnoho lidí tady hledá možnost, jak bydlet v centru, pracovat v centru, ale neplatit vysoký nájem jako je třeba u hezkých bytů v centru typu 1. republika, 130 metrů a tak dál. Takže my věříme, že tady to najde své klienty a máme už i zkušenost s byty, co jsme tady kolem opravovali, že se ti klienti najdou a jsou velice rádi, za takové příznivé bydlení s příznivou cenou.”

Komplexní rekonstrukce se příští rok dočká i bytový dům na ulici Jungmannova 7.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Jungmannova. Ulice, kde jde krásně vidět, jak práce postupují. Po jedné straně tady máme dva domy, které už byly zrekonstruovány. Ten jeden čerstvě. V něm byly 4 neobsazené byty. Díky tomu, že jsme udělali nástavbu pod střechou, podkrovní byty, tak najednou máme 4+4. Takže tady jde krásně vidět, že se nemusí jen stavět, stačí i rekonstruovat a přitom můžeme získávat nějaké byty. No a za mnou je dům, který čeká, to je třetí dům, který bude opraven příští rok. Přímo tady ta ulice je krásným příkladem toho že to funguje a že to má smysl.”

Jak lidé v těchto původních bytech topí?

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pochopitelně jsou to lokální topeniště. Něco je na plyn, v některých těch bytech máme dokonce gamata. Přiznám se, že v některých bytech mají lidé Petry. Těchto bytů ale už strašně ubývá. Byly to například domy Na náhonu, kde se ještě před pár lety právě topilo v Petrách a tak dále. Tam už všude jsou nové kotelny a je tam mnohem větší komfort bydlení."

Martin Cyž, vedoucí oddělení správy majetku, MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "V tomto domě Jungmannova 7 v příštím roce proběhne rozsáhlá rekonstrukce, která bude mít za následek změnu dispozic objektu, novou střechu, novou kotelnu plynovou a hlavně koupelny. To je dům, to je takové specifikum, kde chybí koupelny. Lidé se koupali třeba v dřezech. Takže věříme tomu, že posuneme to bydlení do 21. století, kde patří a tato lokalita se dá velice dobře komerčně využít a bude z toho nádherné nájemní bydlení. Všechny ty byty jsou stejně velké jako tady ten? Ne, je tady 12 bytů, jsou různé velikosti. Z těch 12 bude ve finále pouze 11 bytů. Půjde ke sloučení dvou bytů.”

Náklady na celou rekonstrukci se budou pohybovat okolo 10 milionů korun.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Právě stojíme v půdním bytě, který neexistoval, tady byla půda. Jak vidíme, je to krásný prostorný byt 1+kk, ale určitě najde někoho, komu se tady bude líbit. Jsme kousek od hlavního nádraží a to je právě velký bonus té Jungmannovy, že tady máte blízko jak na tramvaj, tak kdybyste byli třeba zaměstnancem na dráze nebo tak, takže tyto byty mají své opodstatnění, no a hlavně vidíme jak lze vytvořit byt z ničeho, protože jedna věc je mít půdu a druhá věc v moment, kdy rekonstruujeme celý dům, tu půdu nějak zhodnotit. No a tady máme takový krásný byt. Snad se někomu bude líbit. Ty byty už jsou v nabídce? Ty byty už byly v nabídce, část z nich už prošla výběrkem, teď půjde do rady. Až rada rozhodne , komu budou přiděleny, ale byl tady dost značný zájem. Můžu říct, že ceny, které nabízeli zájemci se pohybovaly v rozmezí 120 až 140, 150 korun. Takže je vidět, že zájemci cítí ten tlak trhu, že se ty nájmy zvyšují, no ale pořád jsme na těch cenách mnohem níž než je třeba 180, 190 korun i 200 a víc, které se v centru nyní objevují.”

Zcela nové bytové domy, které radnici svěřilo do péče město, jsou na ulicích Janáčkova, Střelniční, Husova a Veleslavínova. Některé byty už jsou v nabídce k pronájmu. Dobrou zprávou je, že radnice svým nájemníkům umožňuje snížit si kauci.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “To je takový apel na naše nájemníky, kteří jsou u nás déle než rok a mají smlouvu na dobu neurčitou, že si můžou přijít požádat o snížení kauce z trojnásobku na dvojnásobek.”

Této akce už využilo 15 domácností a radnice tak nájemcům uvolnila více než 90 tisíc korun. Lidé to ocenili zejména v tomto předvánočním čase, kdy se jim hodí každá koruna navíc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy