Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy na počest dětí sadí čím dál více rodin

  • Ostrava-Jih,

Bělský les se rozrostl o další sad mladých. Stromky na počest svých potomků tady vysadil rekordní počet rodin-celkem 68.

Dub letní, třešeň jarní, buk lesní. Tyto tři druhy stromů v celkovém počtu 68 kusů společně vysadily rodiny s dětmi v Bělském lese. Každá rodina si vybrala stromek podle svého gusta, 

“My jsme si vybrali dub a sadíme tady pro naše holky Kristýnku a Viktorku. ///Proč zrovna dub:? Ony mají hrozně rády tu písničku z Lotrandy a Zubejdy Pod dubem za dubem tak jsme si řekli, že to je takové symbolické.”

“My sadíme pro jednu naši dceru, to je naše druhorozené a sadíme třešeň, protože jsme říkali, že třešeň je taková holčičí, že buk jsme vysazovali tenkrát synovi, tak máme třešeň letos pro změnu.”

“Dub letní jsme si vybrali a sadíme pro syna pro Mikuláše. Aby měl žaludy, ale sadil tady dědeček.”

“Já jsem to zasadil, aby vnuk rostl zároveň s tím stromem.”

“Pro dceru třešeň, protože třešeň hezky kvete.”

Sady mladých probíhají už 3.rokem a jde už o 6.výsadbu. Každá rodina, která se do akce zapojí, dostane za poplatek 800 korun nejen strom, který si vybere, ale také pamětní list a sloupek s cedulkou, na které je uvedeno o jaký strom jde a komu je věnován. 

“Rodina to je základ společnosti a myslím si, že akce podobné této by se měly uskutečňovat ve velkém, protože po těch 4 letech, co to dávám dohromady, tak občané se tady schází, stromky jsou pravidelně kontrolovány, takže Bělský les  ožívá nevídaným způsobem. Stromky budou prvních 14 budou pečlivě zalévány městskými lesy a občané mohou podle své libosti si je udržovat,” říká František Staněk, Místostarosta MOb Ostrava-Jih.

Občas se stává, že mladé stromky někdo poškodí, nebo zcela zničí. V tomto případě městské lesy, které je mají na starosti, vysadí náhradní. A to zcela zdarma. Taková je dohoda. 

“Vandalismus tady v Bělském lese je docela vysoký. To vidíte i na lavičkách, koších apod., samozřejmě i tady na těhle výsadbách, byť někdy je to možná náhodou, že prostě proběhne nějaký pes, který ten stromek prostě nevidí, ohne ho, zlomí ho, čili tady tohle řešíme, ale vždycky se prostě s majiteli toho stromku domluvíme na náhradě, opravě apod.,” uvádí Martin Mati, vedoucí střediska údržby zeleně

Stromky by se v budoucnu nemusely sadit jen v Bělském lese, který není nafukovací, ale i na volnějších místech obvodu, kde momentálně žádné lesy nejsou. Například na vybraných plochách kolem řeky Odry. Sady mladých probíhají 2x do roka, vždy na jaře a na podzim a jejich obliba stále roste.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy