Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hlasování do participativního rozpočtu se chylí ke konci

  • Ostrava-Jih,

Na Jihu v těchto žijí participativním rozpočtem. Momentálně probíhá hlasování o projektech, které najdete jak ve speciálním vydání Jižních listů, tak na webu radnice a v neposlední řadě také na facebooku.

Až do 11.listopadu můžete rozhodovat o tom, jak má radnice rozdělit 7 milionů korun, které vložila do 3.ročníku projektu Společně tvoříme Jih. Je to jen a jen na vás, tak neváhejte a pusťte se do toho třeba právě teď společně s námi. My vám ukážeme krok za krokem, jak na to. 

“Tak začneme na stránce spolecnetvorimejih.cz, kde klikneme na hlasujte pro projekty 2018. Tady je i úvodní stránka, je tady i taky sepsané, jak ten celý postup, jak to probíhá a tady dáme hlasovat. Tak vyplníme telefonní číslo,” uvádí Kateřina Šebestová Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

Poté chvilku počkáte až Vám na váš telefon dorazí 6ti-místný kód, který vyplníte a hned na to můžete kliknout na tlačítko Vstoupit do hlasování. Než se vám objeví všech 30 návrhů. které si můžete prohlédnout, než některému z nich dáte hlas, musíte odpovědět na kontrolní otázku, že rozumíte tomu, že můžete hlasovat 6x kladně a 3x záporně. 

A teď vyplníme prostě. Tady si vybereme návrhy a.takhle, budeme pokračovat. Tady je ještě krátký dotazník, 4 otázky jsou povinné, a to v které části bydlíte, pohlaví, věkové rozpětí a další otázky už jsou nepovinné, Je to jenom, jestli už jste se někdy zúčastnili hlasování ve společně tvoříme jih a odkud jste se o nás dozvěděli. Tak, potom můžeme dát odeslat.Tady po odeslání toho hlasování můžeme i vyplnit emailovou adresu, na kterou nám potom budou zaslány výsledky, ale nemusíme, takže zase dáme pokračovat a vrátíme se zpátky na stránku společně tvoříme jih a hlasování je potvrzené, popisuje Kateřina Šebestová Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

Mnozí z vás už mají odhlasováno, třeba paní Ludmila z Hrabůvky rozdělila všech 6 kladných hlasů mezi 6 projektů, které se ji líbily nejvíce. 

“Vybrala jsem si navrácení kamenného kříže na křižovatce ulic Závodní a Provaznická, pak jsem hlasovala pro znovunavrácení zvoničky na hřbitov v Zábřehu, dále se mi líbil projekt pro děti obnova nebo hravé atrium se to nazývá a  navrhla to ZŠ Dr. Lukášové, kde jsem drahně let učila. Pak jsem hlasovala tady pro obnovu chodníku u ZŠ Košaře, no a taky se mi moc a moc líbil projekt třeba na vybavení dřevařské dílny, která patří handicapovaným občanům. Nedala jsem záporné hlasy. Já se držím toho, že je potřeba se držet spíš pozitivity než negativity.”

“Tak já jsem již hlasovala, jelikož chci společně vytvářet Jih, je to určitě krásné, že my jako občané se můžeme vlastně  vyjádřit k tomu, co chceme podpořit.”

“Vybrala jsem si několik projektů, které mě určitě zaujaly. Snažila jsem se to jako průřezově z několikati tématy, aby to nebylo takové jednostranné všechno hřiště, tak jsem se snažila, aby to bylo třeba i realizace nějaké kapličky, kříže atd.”

Pokud nemáte internet, můžete pro své vybrané projekty hlasovat přímo na radnici, kde vám s tím rádi poradí, a to na informacích. 

A teď se pojďme podívat, jak se díky realizaci vámi odhlasovaných projektů z minulých ročníků, změnilo vaše okolí k lepšímu. V poslední době se mimo jiné otevřel agility park v Hrabůvce, nebo zrekonstruovala kaplička v Pískových dolech, která byla uvedena do původního stavu. Dětem zase dělají radost nová hřiště. Jedno z nich bylo otevřeno ve vnitrobloku na ulici Břustkova ve Výškovicích.

“Ten projekt celý je zajímavý tím, že v tom vnitrobloku zvítězil v následujícím roce další projekt a to je úprava takového malého sportoviště s brankama pro hraní fotbalu nebo jiných míčových her a dokonce v letošním roce máme přihlášený další projekt na stejné místo, a to je oprava betonového hřiště na basketbal,” uvádí Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih

“Chodím tady každý den, líbí se mi to a je to tady moc hezké.” 

“Ono se tu dělá víc hřišť, vlastně teďkom i mezi Šeříkovou a Břustkovou a určitě jako pro děti je to přínos.”

Další dětské hřiště vzniklo ve dvoře v ulici Edisonova

Byl otevřen projekt pod názvem Výběh pro mláďátka, což je jakési posezení pro děti s rodiči, je tam takový domeček se skluzavkou a pískoviště. Celý ten prostor je myslím velice zdařilý a velice pěkně to zapadá do celé té atmosféry toho domu,” dodává Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih 

A děti se dočkaly i nového hřiště u Základní školy Provaznická v Hrabůvce, které slouží nejen školákům. Jeho součástí je i výukový altán. 

“Jsou tady prvky jak pro rozvoj dětské motoriky, rovnováhy, je tam pískoviště, které má vlastně různé funkce kladek, kde děti si vlastně vyzkoušejí vážení písku, je tady nádherný výukový altán, kde mohou probíhat různé kulturní akce s dětmi,” uvádí Adéla Šípová, autorka projektu

Nám se líbí tady ta stavba, že tady máme jakoby jako továrnu nějakou udělanou ze dřeva a tak.”

“Já jsem prošla tady tuhle klouzačku, moc se mi líbila, potom jsme byla tady na tom, jak se to prochází takovýma šňůrama a potom jsem byla  tam, jak se vzadu vyvěšuje takový kyblík a moc se mi to zatím líbilo.”

Zrealizovat se podařil i Altán u Základní školy Dvorského. Díky participativnímu rozpočtu se cítí bezpečněji i starší lidé, kteří dostali zcela zdarma senior linky a opravena byla i řada chodníků. Je toho ještě daleko více, takže pokud vám není jedno, co všechno se bude realizovat z letošního ročníku projektu společně tvoříme Jih, stále to ještě můžete ovlivnit. Hlasovat můžete pro projekty napříč celým obvodem. 

Je to rozděleno mezi části, ale samozřejmě obyvatelé můžou hlasovat napříč celým obvodem a prioritně budou realizovány ty, které získají nejvíce hlasů a následně pak každý nejlepší z jednotlivé části Zábřeh, Dubina, Výškovice a Hrabůvka,” dodává Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih

A ještě jednou připomínám, že hlasování skončí už za pár dnů, tedy 11.listopadu a zapojit se do něj mohou všichni obyvatelé Ostravy-Jihu starší 15 let. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy