Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jižní město představí novou knihu o Jubilejní kolonii

  • Ostrava-Jih,

Rodinné stříbro městského obvodu, nádherná Jubilejní kolonie, letos slaví 90 let od svého pojmenování. K tomuto výročí se dočká zbrusu nové publikace, která bude slavnostně pokřtěna v Komorním klubu.

Na Jihu už brzy slavnostně pokřtí novou knihu o architektonickém i urbanistickém klenotu městského obvodu. A nebude o ničem jiném, než o Jubilejní kolonii, která byla pojmenována 5.prosince roku 1928, tedy před 90 lety, kdy vítkovické železárny slavily 100 let od svého založení. Postavena byla právě pro dělníky železáren, aby měli kde bydlet a zároveň to neměli daleko do práce.  

“Jelikož si letos připomínáme 90 let od pojmenování této kolonie, tak se městský obvod Ostrava-Jih dohodl nebo rozhodl vydat publikaci, na které se podílely tři osoby. Kromě mě jakožto kronikáře městského obvodu, to byl bývalý pracovník podnikového archivu Vítkovice pan Radomír Šeďa  a dále na architekturu a urbanismus se zaměřil pracovník pobočky Národního památkového ústavu v Ostravě Martin Strakoš,” uvádí Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih

Publikace mapuje nejen historii Hrabůvky od založení vítkovických železáren, ale také stavební vývoj Jubilejní kolonie od roku 1921 do roku 1950. 

Řešíme okolí kolonie , její občanskou vybavenost, populační vývoj, významné osobnosti, události spjaté s touto kolonií. Pak následuje kapitola , která se zabývá architekturou, jejími kvalitami, vůbec architektem Arnoštem  Kornerem, který je otcem toho celkového plánu té současné kolonie,” říká Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih

V knize nechybí ani různé přehledové tabulky a najdete v ní i okolo stovky historických i současných snímků včetně stavebních dokumentací. 

Křest nové knihy, která nese název Jubilejní kolonie 90 let dělnické kolonie v Ostravě-Hrabůvce proběhne. 12.prosince od 17 h tady v sále Komorního klubu. Upozorňujeme, že kapacita sálu je omezená, proto je třeba si místa rezervovat na jméno. Těch míst je tam zhruba 90, takže kdo dřív přijde, ten  dřív něco uvidí. Kdo bude mít zájem, tak knihu si bude moct zakoupit přímo na křtu za velice zvýhodněnou cenu Kdo to třeba nestihne, tak ji pak může koupit v knihkupectvích, bude v prodeji v kulturním domě K-trio,” dodává Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih

Přesně na den výročí, tedy ve středu 5. prosince, se chystá i speciální večerní komentovaná prohlídka Jubilejní kolonie. Začne v 17 hodin u tramvajové zastávky Jubilejní kolonie  a vstup na ni je zcela zdarma. Pro umocnění atmosféry jsou vítání návštěvníci s lampiony nebo lampami. Celá Jubilejní ulice bude navíc slavnostně nazdobená. 

“Ulice Jubilejní na její 90.narozeniny vyzdobíme, aby byla obdobně pěkná  jako tehdy před těmi 90 lety, kdy byla uvedena do života, takže budou se tady nacházet historické fotografie a lampy budou vyzdobeny girlandami ve stylu té doby,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Výzdoba bude Jubilejní ulici krášlit zhruba jeden měsíc. Jubilejní kolonie je ukázkou expresionistické architektury inspirované sociální výstavbou tzv. Rudé Vídně. Budovy, které radnice nechala postupně zrekonstruovat, dnes nabízí atraktivní rezidenční bydlení. 23 domů se pyšní titulem kulturní památka. Jde o domy na ulicích Jubilejní, Letecká, Velflíkova a Mládeže.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy