Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Jihu si připomněli Mezinárodní den památek a sídel

Jižní město se také letos zapojilo do celostátní akce Mezinárodní den památek a sídel. Ten byl vyhlášen organizací UNESCO v roce 1983 a lidé se díky němu mohli zcela zdarma vydat na 8 komentovaných prohlídek.

Velký zájem vzbudily komentované prohlídky, které si obvod Ostravy Jih připravil v rámci Mezinárodního dne památek a sídel. Celkem jich bylo 8, z toho 3 nové. Zájemci se tak zcela zdarma dozvěděli historii Starých Výškovic, Staré Hrabůvky, Starého Zábřehu podle kroniky Josefa Bilčíka, Zábřehu-Družstva, Sídliště Stalingrad, Haldy v Hrabůvce, Jubilejní kolonie a Bělského lesa. My jsme s kamerou zavítali na prohlídku Zábřehu-Družstva, které se i přes nepříznivé počasí, zůčastnilo přes 7 desítek lidí. 

“Tak dneska si projdeme takovou družstevní osadu z prvorepublikových vil a rodinných domků, budeme procházet různými uličkami, půjdeme na ústřední náměstí, které původně neslo název náměstí Svornosti podle toho, že lidé tady byli jaksi svorní a pomáhali si Řekneme si, jak si tenhle prvorepublikový plán těch , toho urbanismu rozbil pomocí teda jednak polanecké spojky a jednak ulice Rudné v 60.letech 20.století,”

V rámci prohlídky se návštěvníci dozvěděli i informace o významných obyvatelech tohoto družstva . Bydlel tady třeba Jan Vašek, tvůrce známého ostravského orloje, který je v současné době umístěn v ostravském muzeu, nebo generální ředitel vítkovických železáren Peška. 

“No a závěr prohlídky potom tam se zastavíme u bývalého hotelu Atom a připomeneme si zároveň historii městského stadionu ve Vítkovicích,” popisuje trasu prohlídky Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

“Bydlím tady a jsem právě zvědavá, co se dozvím Já jsem se tady přistěhovala, nejsem domorodec od narození tady, tak uvidíme.” 

“Nebydlím, ale kdysi jsem tady bydlela a hlavně jsem tu chodila do školy. Tady to vždycky bylo takové trošku jako rodinné, protože jsou tu samé rodinné domky , takže tady se asi dobře bydlelo. Já jsem bydlela o kousek dál na okraji, víceméně na okraji Jubilejní kolonie a do školy jsme tady chodili. Teď po cestě jsem si říkala, jsem tu žila od roku 56 do roku 72.”

“Bydlím v centru Ostravy, ale protože mě to zajímá, tak jsem ráda a ráda se zúčastňuje těchto komentovaných procházek”

“Já jsem z Ostravy-Zábřehu, bydlím tady a zajímá mě, kde bydlím, protože v 8 letech jsme se tady přistěhovali a vůbec nic o tom nevím. Jsem moc ráda, že v podstatě se člověk dozví věci, které ví a najednou se zkvalitní bydlení. Člověk si začíná více a více vážit toho, kde bydlí.” 

“Řekla bych, že celkově se zlepšilo i to životní prostředí. Mohu to posoudit, protože když jsem měla 8 roků, tak jsme měli černé límečky a dneska už je tady dobrej vzduch a je tady krásně.” 

Připravuje se také kniha o historii Zábřehu-Družstva od počátku jeho výstavby až po současnost. 

Pokud by třeba někdo měl i nějaké materiály k tomuto  družstvu, nebo tady bydlel, má nějaké fotky, vzpomínky, tak budu rád, pokud se ozve na mé telefonní číslo nebo na můj pracovní email,” žádá obyvatele Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

Den památek na Jihu byl mimořádně úspěšný. Všechny prohlídky byly zcela naplněny a některé z nich překračovaly kapacitu 50 lidí. A to především prohlídky nových okruhů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy